piškot
05.01.11,07:31
Prosím o radu.Pracujem v školskej jedálni. Počas hromadnej dovolenky som bola na vyšetrení u obvodného lekára celý deň. Zamestnávateľ mi potvrdenie neuznal a napísal mi dovolenku. Postupoval správne??? Prosím súrne
pavlinka
05.01.11,06:33
áno
veronikasad
05.01.11,06:42
Prosím o radu.Pracujem v školskej jedálni. Počas hromadnej dovolenky som bola na vyšetrení u obvodného lekára celý deň. Zamestnávateľ mi potvrdenie neuznal a napísal mi dovolenku. Postupoval správne??? Prosím súrne
nahlásila si zamestnávatelovi pred začiatkom nástupu na dovolenku, že v daný deň ideš na lekárske vyšetrenie ?

Alebo si len po skončení dovolenky priniesla potvrdenie o celodennom vyšetrení ?
ivka70
05.01.11,06:50
nahlásila si zamestnávatelovi pred začiatkom nástupu na dovolenku, že v daný deň ideš na lekárske vyšetrenie ?

Alebo si len po skončení dovolenky priniesla potvrdenie o celodennom vyšetrení ?

To nie je v tomto pripade vobec podstatne.
Nakolko ide o skolstvo, dovolenka je planovana dlhodobo dopredu.
Dovolenka sa kvoli lekarskemu osetreniu/vysetreniu neprerusuje.
Ine by to bolo, keby mala PN, ta uz dovolenku prerusuje.

Zamestnavatel postupoval spravne.
veronikasad
05.01.11,07:05
To nie je v tomto pripade vobec podstatne.
Nakolko ide o skolstvo, dovolenka je planovana dlhodobo dopredu.
Dovolenka sa kvoli lekarskemu osetreniu/vysetreniu neprerusuje.
Ine by to bolo, keby mala PN, ta uz dovolenku prerusuje.

Zamestnavatel postupoval spravne.
Nepoznám špecifické podmienky čerpania dovolenky v školstve - vo všeobecnosti by však mal platiť § 112 odst. 2 ZP.

Ak zamestnanec o prekážke vie pred nástupom na dovolenku, zamestnávatel mu nemôže na tento deň určiť čerpanie dovolenky bez jeho súhlasu.

§ 112
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.
Chobot
05.01.11,07:43
Prosím o radu.Pracujem v školskej jedálni. Počas hromadnej dovolenky som bola na vyšetrení u obvodného lekára celý deň. Zamestnávateľ mi potvrdenie neuznal a napísal mi dovolenku. Postupoval správne??? Prosím súrne

Ako odhliadnuc od všetkých zákonných ustanovení sa mi nad tvojim postupom rozum zastavuje. Bola si na dovolenke, teda mala si voľno. Vo svojom voľne si navštívila lekára kvôli nejakým zdravotným problémom (evidentne to nebola choroba) a tebe napadne zobrať si potvrdenie o celodennej návšteve lekára! Veď v ten deň si aj tak nemohla byť v práci! Ja to vidím ako čisto špekulatívny ťah, aby si okrátila zamestnávateľa o dovolenku.

A potom - nepresvedčíš ma, že u obvodného lekára si bola celý deň na vyšetrení!!!!:eek::eek::eek: To ti operoval slepé črevo? U obvodného lekára sú pacienti max. 20 minút, ak nerátam prípadnú dobu v čakárni. A počas sviatkov určite nie sú masy ľudí v čakárni.

Byť tvojím zamestnávateľom, tak ti to tiež nezožeriem:
susann2
05.01.11,08:02
Aj pre školstvo platí ZP, čo sa týka prekážok v práci. Problém býva akurát v tom, že nie každý má dostatok dovolenky a tak sa ju snaží nejako nahradiť. Zamestnávatelia sa väčšinou snažia si zapracovať do pracovného poriadku, čo je to nevyhnutný čas, ktorý musí zamestnávateľ poskytnúť na vyšetrenie. Zamestnanci sa zase dožadujú preplatenia týchto vyšetrení počas dovoleniek a to na celý deň, bez rozdielu koľko vyšetrenie trvalo. Vypisujú do rôznych právnych poradní. Jeden príspevok sem odcitujem:

Ako je to s návštevou lekára počas čerpania dovolenky?

Pracujem v školstve. Zamestnávateľ nariadil počas prázdnin čerpať nevyčerpanú dovolenku. Počas tejto dovolenky som išla na lekárske vyšetrenie. Zamestnávateľ mi odmietol prerušiť dovolenku, že nemám nárok na prerušenie dovolenky a musím absolvovať vyšetrenie počas dovolenky.
Poradňa:
Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť. Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení je prekážkou v práci na strane zamestnanca, kedy môže byť zamestnancovi nariadené čerpanie dovolenky len s jeho súhlasom. Pre posúdenie uvedenej skutočnosti treba brať do úvahy aj to, či zamestnávateľ v čase nariadenia dovolenky vedel o prekážkach v práci na strane zamestnanca, t.j., či ho o nich zamestnanec vopred informoval a či zamestnávateľ vedel, že zamestnávateľ určuje čerpanie dovolenky na čas, kedy zamestnancovi vzniká prekážka v práci. Ak zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky a nebol vopred informovaný o návšteve lekára, ktorú musí zamestnanec absolvovať, nejedná sa o prekážku v práci na strane zamestnanca.
veronikasad
05.01.11,08:17
susann2, ak má zamestnanec na priepustke uvedený čas strávený na ošetrení alebo vyšetrení u lekára (nie poznámkou platí celý deň), zamestnávatel mu nemôže stanoviť nevyhnutne potrebný čas v nejakej smernici.

Nárok na 7 dní platených prekážok v práci nie je nárokom na"ďalšiu dovolenku" zamestnanca, ako si to mnohí zamestnanci vysvetlujú.

Inak ma potešilo, že moje stanovisko v prísp. č. 5 je zhodné so stanoviskom právnej poradne.
susann2
05.01.11,09:50
susann2, ak má zamestnanec na priepustke uvedený čas strávený na ošetrení alebo vyšetrení u lekára (nie poznámkou platí celý deň), zamestnávatel mu nemôže stanoviť nevyhnutne potrebný čas v nejakej smernici.


Asi som sa nie dosť dobre vyjadrila. Zamestnávateľ poskytne náhradné voľno s náhradom mzdy na nevyhnutne potrebný čas na vyšetrenie. Ako ho preukáže zamestnanec, mal by mať zamestnávateľ zapracované v smernici. Keď je vyšetrenie vzdialené 100 km od bydliska, tak len ťažko sa v ten deň môže vrátiť do práce, na rozdiel od vyšetrenia, ktoré je v mieste bydliska, navyše lekár pracuje len v doobedňajších hodinách.
veronikasad
05.01.11,09:54
Asi som sa nie dosť dobre vyjadrila. Zamestnávateľ poskytne náhradné voľno s náhradom mzdy na nevyhnutne potrebný čas na vyšetrenie. Ako ho preukáže zamestnanec, mal by mať zamestnávateľ zapracované v smernici. Keď je vyšetrenie vzdialené 100 km od bydliska, tak len ťažko sa v ten deň môže vrátiť do práce, na rozdiel od vyšetrenia, ktoré je v mieste bydliska, navyše lekár pracuje len v doobedňajších hodinách.
S týmto súhlasím. Niektorí zamestnávatelia majú v smernici, že zamestnancovi preplatia napr. max. 3 hod. Ak má na priepustke od lekára preukazatelný čas - je to v rozpore so ZP.
Stanislav 1975
05.01.11,10:00
Ako odhliadnuc od všetkých zákonných ustanovení sa mi nad tvojim postupom rozum zastavuje. Bola si na dovolenke, teda mala si voľno. Vo svojom voľne si navštívila lekára kvôli nejakým zdravotným problémom (evidentne to nebola choroba) a tebe napadne zobrať si potvrdenie o celodennej návšteve lekára! Veď v ten deň si aj tak nemohla byť v práci! Ja to vidím ako čisto špekulatívny ťah, aby si okrátila zamestnávateľa o dovolenku.

A potom - nepresvedčíš ma, že u obvodného lekára si bola celý deň na vyšetrení!!!!:eek::eek::eek: To ti operoval slepé črevo? U obvodného lekára sú pacienti max. 20 minút, ak nerátam prípadnú dobu v čakárni. A počas sviatkov určite nie sú masy ľudí v čakárni.

Byť tvojím zamestnávateľom, tak ti to tiež nezožeriem:

No neviem tibore, nesúhlasím- prečo by nemohla byť u obvodnej celý deň- u našej je to minimálne 3 hodiny čakania, kým si babičky dajú predpísať lieky- takže nemyslím si, že by to mal byť problém uznať,hmhmhm
veronikasad
05.01.11,10:01
Stanko - 3 hod. = celý deň ? Bol by si taký štedrý zamestnávatel ?
Stanislav 1975
05.01.11,10:12
No neviem Veronika, síce už 10 rokov nemám zamestnávateľa ale ja by tiež už nešiel naspať do roboty...:cool::cool::cool:-to sa treba vrátiť?:)
veronikasad
05.01.11,10:16
No neviem Veronika, síce už 10 rokov nemám zamestnávateľa ale ja by tiež už nešiel naspať do roboty...:cool::cool::cool:-to sa treba vrátiť?:)
Stanko, pýtala som sa na opačný prípad. Ak by si bol zamestnávatelom, preplatil by si zamestnancovi celý deň ?
Stanislav 1975
05.01.11,10:18
Stanko, pýtala som sa na opačný prípad. Ak by si bol zamestnávatelom, preplatil by si zamestnancovi celý deň ?

Vyzerá to,že pravdepodobne máte s tiborom pravdu-asi ste ma presvedčili...:):):)