laco824
05.01.11,07:49
Zdravim. Chcem sa spytat. Na "porade" aj v zakone o dani z prijmu som sa docital, ze materske - davka zo soc. poistovne, ktoru zena pobera pocas materskej dovolenky, nie je zdanitelny prijem. Teda ak pocas roka poberala len materske a potom rodicovsky prispevok, mala nulovy prijem.
Nie je mi ale potom jasne, preco, ked si muz uplatnuje nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku, musi od tejto odratat materske (rodicovske prispevky nie), ved ak je to prijem, ktory nepodlieha zdaneniu, mal by si uplatnit celu nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku.

Dakujem za vysvetlenie
katka50
05.01.11,06:55
Zdravim. Chcem sa spytat. Na "porade" aj v zakone o dani z prijmu som sa docital, ze materske - davka zo soc. poistovne, ktoru zena pobera pocas materskej dovolenky, nie je zdanitelny prijem. Teda ak pocas roka poberala len materske a potom rodicovsky prispevok, mala nulovy prijem.
Nie je mi ale potom jasne, preco, ked si muz uplatnuje nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku, musi od tejto odratat materske (rodicovske prispevky nie), ved ak je to prijem, ktory nepodlieha zdaneniu, mal by si uplatnit celu nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku.

Dakujem za vysvetlenie
Musíš odlíšiť. Ak si Ty požiadaš o roč. zúčtovanie dane, tak materská nie je zdaniteľný príjem a nezaratáva sa do Tvojho zd. príjmu. Ak si manžel uplatní na Teba odpočet - tak materská tiež nie je zdanit. príjem, ale ráta sa do súčtu Tvojich príjmov, o ktorý sa ponižuje nezd. časť na Teba.
laco824
05.01.11,07:41
Dakujem.
veronikasad
05.01.11,08:03
Zdravim. Chcem sa spytat. Na "porade" aj v zakone o dani z prijmu som sa docital, ze materske - davka zo soc. poistovne, ktoru zena pobera pocas materskej dovolenky, nie je zdanitelny prijem. Teda ak pocas roka poberala len materske a potom rodicovsky prispevok, mala nulovy prijem.
Nie je mi ale potom jasne, preco, ked si muz uplatnuje nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku, musi od tejto odratat materske (rodicovske prispevky nie), ved ak je to prijem, ktory nepodlieha zdaneniu, mal by si uplatnit celu nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku.

Dakujem za vysvetlenie
Materské nie je štátna sociálna dávka, je to náhrada príjmu. Preto sa započítava do vlastného príjmu manželky, ak si manžel uplatňuje odpočet nezdanitelnej časti základu dane na manželku.