Ejo
05.01.11,08:33
Dobrý deň. Poprosila by som poradiť v nasledovnom. Zamestnanec má mesačnú mzdu. Ak v mesiaci december odpracoval 22 dní a jeden bol sviatok, kedy nepracoval. Takže na výplatnej páske bude mať iba tých 22 odpracovaných dní a mesačná mzda mu ostáva nezmenená. Sviatok /neodpracovanýú sa nepočíta do odpracovaného dňa pri mesačnej mzde, však?
Ďakujem
vieraaaa
05.01.11,12:03
§ 122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Podľa mňa, mzdu bude mať rovnakú, ale započíta sa mu odpracovaných 23 dní.
Ejo
05.01.11,12:25
§ 122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Podľa mňa, mzdu bude mať rovnakú, ale započíta sa mu odpracovaných 23 dní.
Ďakujem po prečítaní príspevku súhlasím. A ešte taká otázka, ak má zamestnanec mesačnú mzdu napr. 65,- EUR /skrátený pracovný čas, týždenne 2 dni po 3 hod./ a v mesiaci december čerpá dovolenku, náhrada je vypočítaná správne z priemeru za predchádzajúci štvrťrok, ale tak mi vychádza hrubá mzda 65,01 EUR. Može byť viac ako mesačná mzda?
Ďakujem
vieraaaa
05.01.11,12:38
Ďakujem po prečítaní príspevku súhlasím. A ešte taká otázka, ak má zamestnanec mesačnú mzdu napr. 65,- EUR /skrátený pracovný čas, týždenne 2 dni po 3 hod./ a v mesiaci december čerpá dovolenku, náhrada je vypočítaná správne z priemeru za predchádzajúci štvrťrok, ale tak mi vychádza hrubá mzda 65,01 EUR. Može byť viac ako mesačná mzda?
Ďakujem
To myslím, že ak pracovník čerpal dovolenku, alebo mal PN, OČR, paragraf a pod., alebo dostal nejakú odmenu, nevyjde mu rovnaký priemer ako náhrada za dovolenku a tak sa stane, že niektorý mesiac vyjde mzda o niečo vyššia alebo nižšia, ako je základ. Ďalej môže mať na to myslím vplyv aj zaokrúhľovanie dovodov, dane ...
Ejo
11.01.11,10:35
§ 122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Podľa mňa, mzdu bude mať rovnakú, ale započíta sa mu odpracovaných 23 dní.
Ak mu započítam, že má odpracovaných 23 dní /22 riadne a 1 deň neodpracovaný sviatok/ tak mu patrí stravný lístok aj na tento jeden deň?
Tweety
11.01.11,10:40
Ak mu započítam, že má odpracovaných 23 dní /22 riadne a 1 deň neodpracovaný sviatok/ tak mu patrí stravný lístok aj na tento jeden deň?
Za neodpracov. sviatok mu SL nepatrí. Na páske bude mať 22 odpracov., 1 sviatok.
Ejo
11.01.11,10:54
Za neodpracov. sviatok mu SL nepatrí. Na páske bude mať 22 odpracov., 1 sviatok.
Ale sviatok neodpracoval - nepatrí mu náhrada. V programe /money/ mi umožńuje iba ak dám odpracované 22 + 1 sviatok - ale ako náhrada /čo v tomto prípade nie je/, alebo odpracované 23 dní. Hrubá mzda sa samozrejme nemení.