Jelča
05.01.11,10:09
Dobry den, som tu nova, potrebovala by som poradit ohladne danoveho bonusu co sa tyka naroku pri kratsom prac. uvazku, mame uvazok na 2,64 hodiny denne, viete mi poradit ako vypocitam ci ma pani narok na danovy bonus??
Dakujem pekne.
veronikasad
05.01.11,09:11
Dobry den, som tu nova, potrebovala by som poradit ohladne danoveho bonusu co sa tyka naroku pri kratsom prac. uvazku, mame uvazok na 2,64 hodiny denne, viete mi poradit ako vypocitam ci ma pani narok na danovy bonus??
Dakujem pekne.
mesačná mzda zamestnanca musí dosiahnuť minimálne 1/2 min.mzdy - od 1.1.2011 sumu158,50 € mesačne
Jelča
05.01.11,09:13
Pani Veronika, toto som si nasla aj ja n anete, avšak u zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely. Ako si to vypocitam?
ivka70
05.01.11,09:14
Narok na danovy bonus nezavisi od vysky uvazku, zavisi od vysky hrubej zdanitelnej mzdy, teda nezavisle od toho kolko hodin, dni pracovnik pracuje:

Problematika daňového bonusu je upravená v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení (ďalej len „zákon“).



V priebehu roka má zamestnanec nárok na mesačný daňový bonus, pri splnení ostatných podmienok (podpísané vyhlásenie, príslušné doklady) len vtedy, ak jeho hrubé zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v príslušnom kalendárnom mesiaci sú aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy.



Táto suma do konca roku 2009 predstavovala 147,75 € (295,50 / 2). Od 1. 1. 2010 sa táto suma zvýšila na 153,85 € (307,70 / 2).
Od 1.1.2011 by to malo byt 158,5 € (317 / 2).

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797
veronikasad
05.01.11,09:16
Pani Veronika, toto som si nasla aj ja n anete, avšak u zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely. Ako si to vypocitam?
Riešiš nárok na DB a súčasne mzdu tak, aby nárok vznikol, alebo prepočt min.mzdy k danému úväzku ?

Pri takom úväzku ako máte a min.mzde prislúchajúcej uväzku zamestnancovi nárok na DB nevznikne.
Jelča
05.01.11,09:16
Takze to znamena, ze ked ma niekto len cca 105 hrubej mzdy nema narok na danovy bonus?? Pochopila som to spravne??
veronikasad
05.01.11,09:17
Takze to znamena, ze ked ma niekto len cca 105 hrubej mzdy nema narok na danovy bonus?? Pochopila som to spravne??
Pochopila si to správne a nevznikne mu nárok ani na doplatok v RZD, lebo pri takomto príjme nesplní podmienku 6-násobku min. mzdy ročne.
Jelča
05.01.11,09:18
Riesim narok na DB a sucasne mzdu, aby mi vysiel narok....a ak niekomu takemu kto nema narok na DB bol priznany, da sa to v rocnom zuctovani vyriesit??
veronikasad
05.01.11,09:20
Riesim narok na DB a sucasne mzdu, aby mi vysiel narok....a ak niekomu takemu kto nema narok na DB bol priznany, da sa to v rocnom zuctovani vyriesit??
Pokial mesačná mzda zamestnanca nedosiahne 1/2 min.mzdy (bez ohladu na výšku úväzku), nárok na DB nevznikne - ani na doplatenie v RZD.

Vyriešiť to môžeš jedine tak, že mu v jednom mesiaci dáš odmenu, aby celkový ročný príjem dosiahol 6-násobok min.mzdy.
Jelča
05.01.11,09:21
Pokial mesačná mzda zamestnanca nedosiahne 1/2 min.mzdy (bez ohladu na výšku úväzku), nárok na DB nevznikne - ani na doplatenie v RZD.

To som uz pochopila, dakujem :)
Chcem sa opytat ak bol takemuto zamestnancovi dany danovy bonus i napriek tomu, ze nesplnal polovicu min. mzdy - da sa to nejako napravit pri rocnom zuctovani dane??
veronikasad
05.01.11,09:23
To som uz pochopila, dakujem :)
Chcem sa opytat ak bol takemuto zamestnancovi dany danovy bonus i napriek tomu, ze nesplnal polovicu min. mzdy - da sa to nejako napravit pri rocnom zuctovani dane??
Pri kontrole ti to DU vykáže ako preplatok (s prísl. penálami). Ak nechceš aby mi bol DB odňatý úplne, rieš to odmenou v 12. mesiaci (do výšky 6-násobku min.mzdy za rok).
Jelča
05.01.11,09:30
Zamestnanec má na DB nárok, ak dosiahne za príslušný rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Za rok 2009 je to aspoň vo výške 1 773 € (295,50 x 6). V roku 2010 pôjde o sumu 1 846,20 € (307,70 x 6). To znamena ze ak moj zamestnanec ma HM vo vyske 2822 za rok, tak splnil podmienku, ze?? Ide mi o to, ze od 8 mesiaca sa zmenil PP na kratsi, takze podla tohoto mu mozem este v 12 mesiaci uplatnit DB, ale od januara uz nie, lebo nesplni podmienku 6-nasobku, ze??
veronikasad
05.01.11,09:32
Zamestnanec má na DB nárok, ak dosiahne za príslušný rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Za rok 2009 je to aspoň vo výške 1 773 € (295,50 x 6). V roku 2010 pôjde o sumu 1 846,20 € (307,70 x 6). To znamena ze ak moj zamestnanec ma HM vo vyske 2822 za rok, tak splnil podmienku, ze?? Ide mi o to, ze od 8 mesiaca sa zmenil PP na kratsi, takze podla tohoto mu mozem este v 12 mesiaci uplatnit DB, ale od januara uz nie, lebo nesplni podmienku 6-nasobku, ze??
Pokial je to tak ako píšeš, ano. Myslela som, že si mu v období 08-12/10 vyplácala DB, aj keď mu nevznikol nárok. A skrátený úväzok mal celý rok ...
Jelča
05.01.11,09:36
Nie maL klasicky PP do 7 mesiaca, od 8 m. ma hrubu mzdu 105 Eur a ja som mu aj za to obdobie vyplatila DB...
veronikasad
05.01.11,09:41
Nie maL klasicky PP do 7 mesiaca, od 8 m. ma hrubu mzdu 105 Eur a ja som mu aj za to obdobie vyplatila DB...
Teraz ti už vôbec nerozumiem. Vyplácala si mu DB za 8-11 (aj keď nemal nárok), alebo mu ho chceš doplatiť v 12/10 ?
Jelča
05.01.11,09:47
V obdobi od 1-11 mu bol vyplateny danovy bonus, i ked od 8 mesiaca mal HM len 105 Eur
veronikasad
05.01.11,09:52
V obdobi od 1-11 mu bol vyplateny danovy bonus, i ked od 8 mesiaca mal HM len 105 Eur
Potom platí prvá časť odpovede v prísp. č. 11. Ak budete mať kontrolu na závislú činnosť, DU vám to vykáže ako preplatok, resp. nedoplatok na dani. Nárok mu vznikol až v RZD. Za mesiac december mu DB nevyplácaj.
Jelča
05.01.11,10:00
OK teda, ale pri RZD mu ho mozem vyplatit,ze?
Jelča
05.01.11,10:15
Pani Veronika, dakujem moc za trpezlivost a rady :)
Andyke
05.01.11,15:06
Všetci zamestnanci (aj zamestnaní na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, spoločníci, konatelia s. r. o., študenti, atď.) musia v priebehu roka na účely mesačného daňového bonusu dosiahnuť zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v príslušnom mesiaci aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. U zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely.

Zdroj : Ing. Dagmar Piršelová
http://www.daneauctovnictvo.sk/2010/1-2010/Zvysenie-minimalnej-mzdy-a-dan-z-prijmov-v-roku-2010/
Andyke
05.01.11,15:12
U zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely. Do úvahy sa na tento účel berú všetky zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti od príslušného zamestnávateľa, vrátane príjmov zo sociálneho fondu a ďalších príjmov tohto druhu (aj ktoré nie sú mzdou na účely Zákonníka práce, t. j. aj odmeny z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, a pod. – bližšie pozri § 5 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. ďalej len „ZDP“) . Do úvahy sa neberú len tie príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú od dane oslobodené a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.

Výška minimálnej mzdy má vplyv aj na uplatnenie ročného daňového bonusu. Zamestnanec má naň nárok, ak dosiahne za príslušný rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Za rok 2009 je to aspoň vo výške 1 773 € (295,50 x 6). V roku 2010 pôjde o sumu 1 846,20 € (307,70 x 6). U zamestnancov v pracovnom pomere na kratší úväzok to bude opäť 6-násobok minimálnej mzdy prepočítanej podľa pracovného úväzku. Do tejto sumy sa započítajú zdaniteľné príjmy zamestnanca od všetkých zamestnávateľov, a to bez ohľadu na spôsob ich zdanenia v priebehu roka (t. j. nielen príjmy zdanené preddavkami na daň, ale aj tie, z ktorých bola daň vybratá zrážkou – do 165,97 € mesačne pri nepodpísanom vyhlásení na zdanenie príjmov zo závislej činnosti).

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797