ivča26
01.12.05,21:24
Dobrý deň, mám malý problém s účtovaním cestovného.
Mám auto vo vlastníctve firmy, vediem si knihu jázd a teraz neviem ako mám zaúčtovať spotrebu.
Dozvedela som sa, že ak je vozidlo vo vlastníctve firmy, tak sa do PD účtuje v prevádzkovej réžii, rovno celá suma za benzín, náhr. diely, servis..., a nepočíta sa spotreba na 1 km x cena benzínu x počet prejazdených km. a výsledná suma sa spočíta s prejazdenými km x 6,20 Sk amortizácia.
Prosím vás poraďte mi, neviem ako ďalej.
Ak sa však počíta ten druhý prípad, prosím Vás o radu, ako a kde mám priložiť bloček za benzín. (k VPD a zaúčtovať to do PD, alebo ako).
Som v tomto absolútny nováčik a som zúfalá.
Paula
01.12.05,20:48
Dobrý deň, mám malý problém s účtovaním cestovného.
Mám auto vo vlastníctve firmy, vediem si knihu jázd a teraz neviem ako mám zaúčtovať spotrebu.
Dozvedela som sa, že ak je vozidlo vo vlastníctve firmy, tak sa do PD účtuje v prevádzkovej réžii, rovno celá suma za benzín, náhr. diely, servis..., a nepočíta sa spotreba na 1 km x cena benzínu x počet prejazdených km. a výsledná suma sa spočíta s prejazdenými km x 6,20 Sk amortizácia.
Prosím vás poraďte mi, neviem ako ďalej.
Ak sa však počíta ten druhý prípad, prosím Vás o radu, ako a kde mám priložiť bloček za benzín. (k VPD a zaúčtovať to do PD, alebo ako).
Som v tomto absolútny nováčik a som zúfalá.
Áno, ak je vozidlo vo vlastníctve firmy, účtuje sa tak, ako si sa dozvedela. Druhý spôsob sa používa pri vozidle nezaradenom do majetku. Rob si knihu jázd, tú chcú vidieť kontrolóri ako prvú.
ZuzanaP
02.12.05,06:05
Robím knihu jázd na služobné auto v ALFE a potom si ju vytlačím. Akceptujú ju daňováci?
Manual
02.12.05,07:12
Robím knihu jázd na služobné auto v ALFE a potom si ju vytlačím. Akceptujú ju daňováci?
Zuzka, musia akceptovať všetko, ak je to vedené seriozne a podložené faktami. Nejedná sa na akom SW je to vedené, ale či to má všetky náležitosti. Môže to byť aj v exceli
Pekný deň želám...:):):)
perta
02.12.05,08:42
A keď máme auto,ktoré patrí firme a robíme v podvojnom účtovníctve? Mám si všetky lísktky z nafty zapisovať do výdavkov a potom ako Ďalej, lebo len 80% výdavkov za naftu môžeme uplatniť. Ako to mám všetko vypočítať tak ako to uviedla Ivča, nemohli by ste uviesť príklad. Ďakujem
Tweety
02.12.05,08:47
A keď máme auto,ktoré patrí firme a robíme v podvojnom účtovníctve? Mám si všetky lísktky z nafty zapisovať do výdavkov a potom ako Ďalej, lebo len 80% výdavkov za naftu môžeme uplatniť. Ako to mám všetko vypočítať tak ako to uviedla Ivča, nemohli by ste uviesť príklad. Ďakujem
Prečo iba 80%? :rolleyes:
perta
02.12.05,08:51
to som našla vo svojom programe, v ktorom účtujem je tam napísané: Ako výdaj možno uplatniť 80% sumy za účty PHM. Mne je to tiež čudné...
Tweety
02.12.05,08:53
;) :cool:
to som našla vo svojom programe, v ktorom účtujem je tam napísané: Ako výdaj možno uplatniť 80% sumy za účty PHM. Mne je to tiež čudné...
Toto je už dávno zrušené, podľa zákona o dani z príjmu je nárok na celých 100% PHM. Predtým to bolo 75% nie 80%, ale už asi 3-alebo 4 roky to neplatí.:cool: :eek:
P.S. Iba nadspotreba podľa techn. preukazu nie je daňovo uznaná. Ale to až na konci roka,pri prepočte spotreby PHM.
perta
02.12.05,08:55
No takže nemusím nič robiť len viesť knihu jázd a nič viac?
Tweety
02.12.05,08:58
No takže nemusím nič robiť len viesť knihu jázd a nič viac?
No neviem aký máme postup v účtovaní nákupu , či cez karty, alebo cez pokladňu?:rolleyes: :cool:
Jozef I
02.12.05,08:59
Prečo iba 80%? :rolleyes:

Lebo používa starú verziu programu. :D
perta
02.12.05,09:00
buď platíme v hotovosti alebo platobnou kartou ale väčšinou platobnou kartou
Tweety
02.12.05,09:02
Lebo používa starú verziu programu. :D
Tak potom by som to vytmavila autorovi tohto programu a žiadala náhradu.:rolleyes: :cool:
perta
02.12.05,09:04
No tak čo teda mám robiť, okrem toho, že sa mám sťažovať?
Tweety
02.12.05,09:06
buď platíme v hotovosti alebo platobnou kartou ale väčšinou platobnou kartou
Všetky nákupy PHM je nutné naúčtovať do nákladov, viesť evidenciu jázd, na konci roka urobiť prepočet nároku PHM podľa techn. preukazu vozidiel. Ak vyjde, že ste prečerpali, tak tieto náklady sú daňovo neuznané, treba ich pripočítať k základu dane.;) :cool:
dadia1
02.12.05,09:06
dávaj si do nákladov všetky bločky za PHM.
na konci roka spočítam všetky náklady a podla počtu najazdených KM vypočítam podla technického preukazu spotrebu aká by mala byt. vzdy mam doklady za PHM vo vyššej hodnote ako náklady prepočítane podla TP.
do nákladov danovo uznatelných dam len čiastku, ktorú som vypočítala podla TP. zvyšok sú danovo neuznatelné náklady. - pripočitatelna položka k základu dane.

Toto je moj postup.

Pekný den.
perta
02.12.05,09:10
Mohla by si mi uviesť príklad, lebo nechápem
Tweety
02.12.05,09:14
Mohla by si mi uviesť príklad, lebo nechápem
Čo je nepochopiteľné? Nákup 501AE/211
343/211
Na konci roku nadspotrebu pripočítaš k základu dane, teda všetko to čo si mala na účte 501 naviac, pripočítaš.:rolleyes:
Ak cez kartu:335/221
potom spotreba 501AE/335
perta
02.12.05,09:16
Ale ja neviem tú spotrebu vypočítať. Nikto nie je dokonalý
Tweety
02.12.05,09:20
Ale ja neviem tú spotrebu vypočítať. Nikto nie je dokonalý
Ročnú spotrebu nevieš?:rolleyes:
Pozri si zákon o cestovných náhradách, tam to máš pekne popísané.
perta
02.12.05,09:27
Ďakujem za pomoc
perta
02.12.05,11:46
Kde by som našla zákon o cestovných náhradách.
Tweety
02.12.05,11:48
Kde by som našla zákon o cestovných náhradách.
skús www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk):rolleyes:
perta
02.12.05,11:51
skús www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk):rolleyes:
no našla som si to, ale tam je všade písané len o zamestnancovi, no a ja chcem vedieť o konateľovi firmy, ktorý nie je zamestnancom teda je dobrovolne nezamestnaný... A aký paragraf
Tweety
02.12.05,11:59
no našla som si to, ale tam je všade písané len o zamestnancovi, no a ja chcem vedieť o konateľovi firmy, ktorý nie je zamestnancom teda je dobrovolne nezamestnaný... A aký paragraf
Ale Perta, tvoja pôvodná otázka bola o niečom úplne inom ako teraz píšeš.:rolleyes:
perta
02.12.05,12:01
No tak prepáč. a s týmto si nevieš poradiť?