laco824
05.01.11,14:07
Dobry den!

Budem priznavat prijem z predaja bytu. Mam problem co dat do nakladov. Precital som si co je o tom v zakone (§8 zakona o dani z prijmu) aj vsetko co som na tuto temu nasiel na internete vratene tejto "porady".
Neriesim uroky z hypoteky, na ktoru su tu rozne nazory. Riesim skor veci ako nabytok (cast z neho je zavesena na stene, podobne ako skrinky kuch. linky), sedacku, koberce, pracku, ..., mozno ich dat do nakladov?
Byt som kupil ako holobyt a svojpomocne dokoncil, su opravnenym nakladom vydavky na naradie a pracovne pomocky?
Na porade som tiez nasiel rozne nazory ohladom platieb do fondu oprav, ja si myslim, ze by mali byt opravnenym nakladom, ved su to prispevky na udrzbu spolocnych casti domu a spolu s bytom som predal aj spoluvlastnicky podiel na spolocnych castiach domu.
Mesacna zalohova platba obsahuje aj ine polozky ako odmena spravcovi byt. domu, poplatok za havarijnu sluzbu, poistne.
Bytovy dom bol vacsinu casu neskolaudovany a teda neobyvany, zalohove platby som vsak platit musel, byty bolo treba temperovat, tu su teda dalsie naklady - kurenie, obsluha kotolne, odvod dazdovej vody.
Podla mna vsetky tieto naklady ba mali byt opravnenymi, tie posledne spomenute minimalne v case pocas ktorej bol dom neskolaudovany, pretoze toto podla mna neboli vydavky na osobne ucely (co by sa pri skolaudovanom a obyvanom byte tazsie obhajovalo). Navyse som v byte nebyval ani po jeho skolaudovani a vsetky spomenute naklady som mal nie z titulu byvania v byte (osobne ucely) ale z titulu udrzby bytu, preto si myslim, ze s vynimkou vodneho a stocneho, odvozu odpadkov, platieb za plyn a elektriku by som si mohol dat do nakladov vsetky vyssie spominane platby ci uz byt bol alebo nebol skolaudovany.

Dakujem za vase nazory!
KEJKA
05.01.11,15:17
výdavky do dátumu kolaudácie, resp. dátumu zavkladovania na tvoje meno by som kľudne prezentovala ako výdavky na obstaranie a teda uplatnila ako súčasť obstarávacej ceny.
Výdavky na údržbu po kolaudácii už nie, aj ked si v byte nebýval - to bolo tvoje osobné rozhodnutie.
preukázané výdavky na zariadenie tiež podľa mňa môžeš uplatniť, ale odporúčam, aby bolo vymenované v zmluve, alebo v prílohe.-preberacom protokole.
wallie
05.01.11,15:58
okrem kúpnej ceny preukázateľne zaplatenej za vec máš nárok na uplatnenie finančných prostriedkov preukázateľne vynaložených na :

technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci ( napr. za znalecký posudok, poplatok za vklad do katastra, vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy a pod.)okrem výdavkov na osobné účely



Udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebenie, predchádza sa jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady.
Opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie majetku za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu.


Technickým zhodnotením sa rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom a nehmotnom majetku 1700 Eur v úhrne za zdaňovacie obdobie (rozpočtový rok). Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku v súlade s § 29 zákona o dani z príjmov sa považujú aj výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1700 Eur , ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie, resp. aj technické zhodnotenie v sume 1700 Eur a menej zvyšuje vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku.

Suma sumárum by som povedala tak, že všetky výdavky súvisiace s riadnym dokončením bytu možno zahrnúť ak spĺňajú dané definície, napr. do tech. zhodnotenia možno zahrnúť aj: montáž vstavaných skríň v byte, všetky vstavané spotrebiče kuchyne ako aj samotnú kuchynskú linku, celé vybavenie kúpeľne,WC a pod., nakoľko tvoria spolu s bytom jeden neoddeliteľný majetkový celok.
Iný nábytok a jeho nákup ako napr. gauč, koberec a pod. do toho podľa mňa už radiť nemožno je to osobný výdavok na zariadenie bytu, nie je jeho neoddeliteľnou súčasťou - tieto výdaje treba zahrnúť pri predaji bytu do predajnej ceny, v prípade že bude byt predávaný aj so zariadením.


Byt som kupil ako holobyt a svojpomocne dokoncil, su opravnenym nakladom vydavky na naradie a pracovne pomocky?

Nie, náradie vám predsa ostáva aj na ďalšie dlhoročné použitie, do výdavkov možno uplatniť výdavky za spotrebované materiály pri svojpomocnom dokončovaní bytu.

Fond opráv - nemožno zahrnúť, je to povinná platba, a nie je to výdavok preukázateľne vynaložený na údržbu alebo opravu , tým bude až vtedy ak sa na nejaké opravy v budúcnosti použije.

Mesačná zálohová platba je osobná platba, ktorú je majiteľ nehnuteľnosti povinný platiť v súvislosti s užívaním bytu a s riadnou prevádzkou nehnuteľnosti ( je jedno či sa tam aj fyzicky nachádza alebo nie) a teda podľa mňa nemôže byť zaradená do žiadnej z vyššie spomínaných kategórií a ani uplatnená ako výdavok pri predaji nehnuteľnosti.
KEJKA
05.01.11,16:17
dovolím si nesúhlasiť s týmto
Iný nábytok a jeho nákup ako napr. gauč, koberec a pod. do toho podľa mňa už radiť nemožno je to osobný výdavok na zariadenie bytu, nie je jeho neoddeliteľnou súčasťou - tieto výdaje treba zahrnúť pri predaji bytu do predajnej ceny, v prípade že bude byt predávaný aj so zariadením.
=========
predpokladám, že do predajnej ceny je zahrnuté aj spomínané zariadenie. Bud v zmluve oddelí osobitnú cenu za zariadenie, alebo výslovne uvedie, že cena bytu včítane zariadenia, ktoré som odporúčala špecifikovať /bud v zmluve alebo v prílohe/.
zadávateľ sa pýta, či môže uplatniť výdavky na zariadenie - podľa mňa môže, ak bude mať doklady o ich obstaraní=zaplatení.
===================
Byt som kupil ako holobyt a svojpomocne dokoncil, su opravnenym nakladom vydavky na naradie a pracovne pomocky?
....podľa mňa sa pri uplatňovaní výdavkov pri svojpomocnej výstavbe, oprave, TZ ai. neprihliada iba na vlastnú prácu. všetky výdavky súvisiace s danou činnosťou, teda výdavky na materiál, služby, prípadné subdodávky je možné uplatniť.
laco824
05.01.11,20:28
Dakujem, pre istotu asi polozim uvedenu otazku aj DRSR.