Zdenka175
05.01.11,13:12
Dnes som bola na úradoch nahlásiť,oznámenie o skončení poberania RP/syn bude mať 3 roky v januári/.V zamestnaní som predbežne iformovala, že budem doma do 6r.veku dieťaťa/prácu pre mňa nemajú/ . Neviem či mi pošlú výpoveď. :rolleyes:Poberám ešte opatrovné na babku. Bola som to nahlásiť na SP a na UPSVR -na sociálnom -, zapísali do počítača o ukončení RP a nástup na 6rRP a poberanie opatrovného. Išla som aj na VSZP a tam nastal problém - povedali, že ma nemôžu evidovať alebo prihlásiť ??Nemôžem byť na 6r neplatenej dovolenke a súčasne mať opatrovné.- vraj len jedno.:eek:Ja som počula , že keď sa starám o dieťa do 6r. som poistenec štátu -myslela som ,že to stačí. Ako mám postupovať?? Asi musím ísť osobne do firmy a tam to vybaviť.:mad:Možnosť 1. dostanem výpoveď a potom na UP sa evidovať ako nezamestnaná a poberať opatrovné a to všade uviesť. A neviete či si potom musím platiť dôchodkové a zdravotné??Keby som na VSZP uviedla 6RP tak nesmiem mať opat.príspevok. To by som bola bez peňazí..Čo sa počíta do odprac. rokoch opatrovné alebo starostlivosť o dieťa do 6r?? Čo je pre mňa lepšie. Ďakujem za vaše rady.
Zdenka175
05.01.11,15:45
Asi východiskom z mojej situácie je výpoveď zo zamestnania. A poberať príspevok na opatrovné.Vtedy nemusím ísť na úrad práce však? A v zamestnaní mám nárok na 2mes. odstupné? lebo mi povedali, že nemajú miesto a ja mám zmluvu na neurčito. Ale výpoveď mi musia dať oni a podľa akého par. 62. ?? Asi mám čakať ako to oni poriešia, aby mi náhodou nedali výpoveď dohodou to je par. 60. Dobre uvažujem??
terezamaria
05.01.11,16:03
V robote Zdenka oznám, že napr. 15.1. nastupuješ do práce, lebo synček má 14.1. 3 roky.

Oni Ti určite povedia, že pre Teba nemajú prácu, takže im pošuškaj, nech Ti dajú výpoveď z nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP. Pokiaľ nechceš chodiť do práce, alebo byť na PN počas výpovednej doby, tak sa s nimi dohodni na Dohode § 60 ZP, s výpovedným dôvodom organizačných zmien - nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Samozrejme Ti prislúcha odstupné.
Ale nech Ti vypočítajú nárok na RD a vyber si z nej aspoň jeden deň, aby sa Ti bralo, že si bola jeden deň práceschopná.

Po skončení pracovného pomeru sa pôjdeš prihlásiť na ÚPSV a R a požiadaš o podporu v nezamestnanosti.
Neviem, akú výšku príspevku na babku berieš, ale to Ti oni už povedia, či Ti budú platiť len rozdiel medzi príspevkom a podporou, alebo aký majú teraz systém.
Samozrejme, pokiaľ máš nejaké zdravotné problémy, môžeš si ich po prihlásení na ÚPSV a R riešiť PN-kou, na ktorú nastúpiš ešte počas ochrannej doby.
Zdenka175
05.01.11,16:47
V robote Zdenka oznám, že napr. 15.1. nastupuješ do práce, lebo synček má 14.1. 3 roky.

Oni Ti určite povedia, že pre Teba nemajú prácu, takže im pošuškaj, nech Ti dajú výpoveď z nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP. Pokiaľ nechceš chodiť do práce, alebo byť na PN počas výpovednej doby, tak sa s nimi dohodni na Dohode § 60 ZP, s výpovedným dôvodom organizačných zmien - nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Samozrejme Ti prislúcha odstupné.
Ale nech Ti vypočítajú nárok na RD a vyber si z nej aspoň jeden deň, aby sa Ti bralo, že si bola jeden deň práceschopná.

Po skončení pracovného pomeru sa pôjdeš prihlásiť na ÚPSV a R a požiadaš o podporu v nezamestnanosti.
Neviem, akú výšku príspevku na babku berieš, ale to Ti oni už povedia, či Ti budú platiť len rozdiel medzi príspevkom a podporou, alebo aký majú teraz systém.
Samozrejme, pokiaľ máš nejaké zdravotné problémy, môžeš si ich po prihlásení na ÚPSV a R riešiť PN-kou, na ktorú nastúpiš ešte počas ochrannej doby.
No Terka , ono je to trochu komplikovanejšie, Ten príspevok je celodenný a nesmiem nastúpiť do zamestnania. Babka je biedna, bude mať 87r. - babka je tu dnes a zajtra nemusí..
Ingrid Ondruskova
05.01.11,19:47
Celkom nerozumiem vetičke...po skončení prac.pomeru sa pôjdeš prihlásiť na UPSVAR a požiadaš o podporu v nezamestnanosti...
som v podobnej situácii, po skončení RD sa asi nemám kam vrátiť a pokiaľ viem žena po skončení RD môže o podpore v nezamest.len snívať...
veronikasad
05.01.11,19:53
Celkom nerozumiem vetičke...po skončení prac.pomeru sa pôjdeš prihlásiť na UPSVAR a požiadaš o podporu v nezamestnanosti...
som v podobnej situácii, po skončení RD sa asi nemám kam vrátiť a pokiaľ viem žena po skončení RD môže o podpore v nezamest.len snívať...
ak ti prac.pomer počas RD trval - snívať nemusíš. máš na ňu nárok. Doba RD sa považuje za dobu poistenia v nezamestnanosti. Ak si nenajdeš zamestnanie, po vyčerpaní podpory sa z UP odhlás. Prihlás sa na UP ako osoba starajúca o dieťa do 5 rokov veku. Štát bude za teba platitelom zdr. aj dôchodkového poistenia (za uchádzačov o zamestnanie dôch.poisenie neplatí).
Xanti
05.01.11,19:56
Ingrid,
ak si na RD stále zamestnaná, tak máš nárok na podporu v nezamestnanosti. Ak ti počas RD skončil pracovný pomer, alebo si na RD ako nezamestnaná tak podporu nedostaneš.
Ingrid Ondruskova
05.01.11,20:04
Dievčatá, som na RD.... a u zamestnávateľa som stále " v stave na zozname pracovníkov"....to mi chcete povedať, že ak:
malá bude mať 26.6.2011 presne 3 roky, nastúpim 27.6.2011 do práce a zároveň dostanem výpoveď za nadbytočnosť a prihlásim sa na UPSVAR, budem poberať podporu? To už akože podľa nového zákona??, lebo viem na 100 %, že v nedávnej minulosti tomu tak nebolo/vlastná skúsenosť mojej kamarátky/...Vymeriavacím základom bude môj posledný plat spred 3 rokov? Ďakujem vopred za odpovede...
Xanti
05.01.11,20:06
Ano je to presne tak,
veľa sa o tom písalo i na porade, a zákon sa takto zmenil minulý rok.
Ale po výpovedi by som sa asi prihlásila na pár dní ako dobrovolne nezamestnaný n a poistenie v nezamestnanosti s obrovským vymeriavacím základom. :D ale to ani srnka netuší, zabudla som zmeny...
veronikasad
05.01.11,20:08
Dievčatá, som na RD.... a u zamestnávateľa som stále " v stave na zozname pracovníkov"....to mi chcete povedať, že ak:
malá bude mať 26.6.2011 presne 3 roky, nastúpim 27.6.2011 do práce a zároveň dostanem výpoveď za nadbytočnosť a prihlásim sa na UPSVAR, budem poberať podporu? To už akože podľa nového zákona??, lebo viem na 100 %, že v nedávnej minulosti tomu tak nebolo/vlastná skúsenosť mojej kamarátky/...Vymeriavacím základom bude môj posledný plat spred 3 rokov? Ďakujem vopred za odpovede...
podporu určite dostaneš, vo výpočte dávky v nezamestnanosti sú od 1.1.2011 nejaké zmeny - nemám to ešte naštudované. Ak máš nejaký zostatok nevyčerpanej dovolenky, možno to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.
Ingrid Ondruskova
05.01.11,20:12
Ďakujem ešte raz, ani netušíte akú ste mi urobili pred spaním dobrú náladu, zostáva len veriť, že do leta sa zákon opäť nezmení v môj neprospech /lebo štátna kasa je prázdna a treba ju stoj-čo stoj naplniť/...
veronikasad
05.01.11,20:14
Ďakujem ešte raz, ani netušíte akú ste mi urobili pred spaním dobrú náladu, zostáva len veriť, že do leta sa zákon opäť nezmení v môj neprospech /lebo štátna kasa je prázdna a treba ju stoj-čo stoj naplniť/...
Nemyslím - mamičky sú "srdcovkou" ministra práce ...
Ingrid Ondruskova
05.01.11,20:16
...chvíľu si dobrovoľne platiť z max.vymer.základu...
Myslíte, že sa to dá ešte v tejto krutej dobe ? Mne sa zdá, že p.minister Mihál /pozdravujem.../ momentálne "vychytáva" muchy tohto druhu, aby ľudia nevyciciavali týmto spôsobom sociálku...:(
Katy a R
05.01.11,20:18
Ešte doplním .. ak niekto poberá príspevok za opatrovanie - tak platiteľom poistného - tak ako u mamičiek - je štát. Len maximálna hranica je daná - asi 12 rokov (neviem takto z fleku). Treba sa prihlásiť na RLFO.
A popri príspevku za opatrovanie je možný aj nejaký min zárobok (všetko v z 447/2008 nájdeš)
Xanti
05.01.11,20:20
...chvíľu si dobrovoľne platiť z max.vymer.základu...
Myslíte, že sa to dá ešte v tejto krutej dobe ? Mne sa zdá, že p.minister Mihál /pozdravujem.../ momentálne "vychytáva" muchy tohto druhu, aby ľudia nevyciciavali týmto spôsobom sociálku...:(
mimotemy Práve preto som to škrtla, že sa vychytávajú muchy. Treba naštudovať zákon, a ak sa nevychytali do leta sa iste lapia. :D:D:D
Katy a R
05.01.11,20:28
...chvíľu si dobrovoľne platiť z max.vymer.základu...
Myslíte, že sa to dá ešte v tejto krutej dobe ? Mne sa zdá, že p.minister Mihál /pozdravujem.../ momentálne "vychytáva" muchy tohto druhu, aby ľudia nevyciciavali týmto spôsobom sociálku...:(

.. a chvíľa už od tohto roku musí trvať 26 týždňov;) .. inak sa neberie do úvahy:mee:
Zdenka175
07.01.11,11:37
Mne povedali, že pri mojom opat.príspevku vôbec nemôžem pracovať. A aj po skončení neplatenéhoRP a následnej výpovedi, by bol nárok na podporu?? či len po skončení 3roč.RP.??Ďakujem
Xanti
07.01.11,12:59
Mne povedali, že pri mojom opat.príspevku vôbec nemôžem pracovať. A aj po skončení neplatenéhoRP a následnej výpovedi, by bol nárok na podporu?? či len po skončení 3roč.RP.??Ďakujem
Nárok na podporu by si mala len pri skončení RP, lebo nateraz sa Ti to ráta za dobu poistenia.
Ale ak by si bola bez zamestnania, tj. bez zamestnávateľa tak by sa Ti to nerátalo a trebalo by si dobrovolne platiť tieto odvody.
Katy a R
07.01.11,14:17
Zdenka ... asi problém u teba bude v tom, že ty už poberáš príspevok za opatrovanie - či sa mýlim:confused:
Myslím, že ťa ani nezaradia do evidencie UoZ, ak by si ukončila PP.

a k tomu príjmu .. je to síce staršia verzia - ale myslím, že v tomto sa nič nemenilo:confused::confused:
(15) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť
aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú
osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva
zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania
nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima
pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným
predpisom;29) vykonávanie zamestnania nesmie
byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej
osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Zdenka175
10.01.11,15:04
Tak dnes sme riešili to zamestnanie a mi dali výpoveď dohodu, nie je pre mňa miesto. Ale žiadala som si odstupné, také oči im vyskočili. Tvrdili, že byť zamestnaná a byť na predlženom neplatenom rodičovskom nie je možne??? Vraj by som musela mať v práci neplatené voľno a firma by musela za mňa platiť odvody??,A to nechcú:eek::eek::eek::eek:
veronikasad
10.01.11,15:08
Tak dnes sme riešili to zamestnanie a mi dali výpoveď dohodu, nie je pre mňa miesto. Ale žiadala som si odstupné, také oči im vyskočili. Tvrdili, že byť zamestnaná a byť na predlženom neplatenom rodičovskom nie je možne??? Vraj by som musela mať v práci neplatené voľno a firma by musela za mňa platiť odvody??,A to nechcú:eek::eek::eek::eek:
Zdenka, je to bohužial tak ako ti povedal zamestnávatel. Počas neplateného volna by si musela ty - aj zamestnávatel platiť odvody do ZP z minima. Ukonči pracovný pomer, počas poberania opatrovatelského príspevku je štát platitelom dôchodkového poistenia aj preddavkov na zdr. poistenie.
Rovnaké odvody platí štát aj v prípade, ak by si sa starala o dieťa do 5 rokov veku (bez poberania rod. príspevky v prípade nepr. zdr.stavu dieťaťa).

Výpoveď dohodou ZP nepozná. Ak si o skončenie prac.pomeru žiadala sama, nemáš nárok na odstupné.
Zdenka175
10.01.11,16:40
Zdenka, je to bohužial tak ako ti povedal zamestnávatel. Počas neplateného volna by si musela ty - aj zamestnávatel platiť odvody do ZP z minima. Ukonči pracovný pomer, počas poberania opatrovatelského príspevku je štát platitelom dôchodkového poistenia aj preddavkov na zdr. poistenie.
Rovnaké odvody platí štát aj v prípade, ak by si sa starala o dieťa do 5 rokov veku (bez poberania rod. príspevky v prípade nepr. zdr.stavu dieťaťa).

Výpoveď dohodou ZP nepozná. Ak si o skončenie prac.pomeru žiadala sama, nemáš nárok na odstupné.
Veronika, keď ukončím opatrovné/v prípade smrti babky/, mala by som potom nárok na podporu. V robote budem mať výpoveď
Zdenka175
10.01.11,16:56
Vo firme mi nútili dohodu, ale ja som trvala na §63 z nadbytočnosti s odstupným /robila som nad 5r. -mám nárok na 3násobok./ Splietali , že to musia urobiť spätne.Pochopila som to správne?? Napíšu mi spätne výpoveď /asi z októbra/ podľa §63 a výpoved. doba je koľko 2 alebo 3 mesiace. ??Vraj aby mi výp. doba skončila v januári presne dnes 10.1 a teraz mi vyplatia odstupné a preplatia nevyč.dovolenku. Na úrady sa nahlasujeVýpoveď v zamestnaní až tak ako mi povedali, po ukončení výpoved. lehoty????Ďakujem
terezamaria
10.01.11,18:05
Vo firme mi nútili dohodu, ale ja som trvala na §63 z nadbytočnosti s odstupným /robila som nad 5r. -mám nárok na 3násobok./ Splietali , že to musia urobiť spätne.Pochopila som to správne?? Napíšu mi spätne výpoveď /asi z októbra/ podľa §63 a výpoved. doba je koľko 2 alebo 3 mesiace. ??Vraj aby mi výp. doba skončila v januári presne dnes 10.1 a teraz mi vyplatia odstupné a preplatia nevyč.dovolenku. Na úrady sa nahlasujeVýpoveď v zamestnaní až tak ako mi povedali, po ukončení výpoved. lehoty????Ďakujem

Zdeninka nemusia nič robiť spätne, nech Ti napíšu Dohodu § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Presne tak to bude napísané v tej dohode. Je to v praxi kombinácia dohody a nadbytočnosti vo firme.

Zdenka ............a zamestnávateľ.................sa dohodli, že pracovný pomer skončí dňa 10.1.2011 dohodou, s výpovedným dôvodom podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP - nadbytočnosť.

Menovanej Zdenke............bude v najbližšom výplatnom termíne vyplatené odstupné vo výške 3 - násobku jej priemerného mesačného zárobku.

Daj pozor, aby to bolo dole od zamestnávateľa podpísané a orazené.

Je to u teba jediná možnosť, ako získať odstupné a ďalej pokračovať v opatrovaní babky.
Zdenka175
10.01.11,19:26
A má to nejaký význam, aby bola výpoveď z dvoch dôvodov Dohoda § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP.. ???Lebo oni to chcú spätne napísať a aby výp. lehota podľa§63 z nadbyt. skončila v januári.
terezamaria
10.01.11,19:42
A má to nejaký význam, aby bola výpoveď z dvoch dôvodov Dohoda § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP.. ???Lebo oni to chcú spätne napísať a aby výp. lehota podľa§63 z nadbyt. skončila v januári.

Dohoda znamená, že skončíš hneď a výpovedný dôvod je tam na to, aby si dostala odstupné.
Keby si neopatrovala babku, tak by si trvala na výpovedi zo strany zamestnávateľa, ale takto skončíš Dohodou s výpovedným dôvodom nadbytočnosti.
Zdenka175
11.01.11,05:28
Zdeninka nemusia nič robiť spätne, nech Ti napíšu Dohodu § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Presne tak to bude napísané v tej dohode. Je to v praxi kombinácia dohody a nadbytočnosti vo firme.

Zdenka ............a zamestnávateľ.................sa dohodli, že pracovný pomer skončí dňa 10.1.2011 dohodou, s výpovedným dôvodom podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP - nadbytočnosť.

Menovanej Zdenke............bude v najbližšom výplatnom termíne vyplatené odstupné vo výške 3 - násobku jej priemerného mesačného zárobku.

Daj pozor, aby to bolo dole od zamestnávateľa podpísané a orazené.

Je to u teba jediná možnosť, ako získať odstupné a ďalej pokračovať v opatrovaní babky.
A musí tam byť teda aj tento riadok
Menovanej Zdenke............bude v najbližšom výplatnom termíne vyplatené odstupné vo výške 3 - násobku jej priemerného mesačného zárobku.
, bez neho by som nič nedostala??? Nestačí teda, že napíšu len výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP
veronikasad
11.01.11,07:01
A musí tam byť teda aj tento riadok
Menovanej Zdenke............bude v najbližšom výplatnom termíne vyplatené odstupné vo výške 3 - násobku jej priemerného mesačného zárobku.
, bez neho by som nič nedostala??? Nestačí teda, že napíšu len výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP
Musí tam byť dôvod skončenia prac.pomeru (stačí citácia §), povinnosť vyplatiť odstupné vyplýva zo zákona. Výška - podla dlžky trvania prac.pomeru vo firme.
Zdenka175
11.01.11,11:14
Vo firme neakceptovali návrh od Terezamaria - Kombinácia dohody a nadbytočnosti a napísali mi toto. Lebo pri nadbytočnosti by musela byť výp. doba a to nechceli. Takto som dopadla ,napíšem len tie základne veci.

Dohoda o skončení PP podľa §60 ZP medzi .... a Zdenka...
Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že touto dohodou rozväzujú PP založený dňa ....1997 z dôvodu zrušenia pracovného miesta. PP končí dňom 10.1. 2011.Zmluvné strany sa dohodli na poskytnutí odstupného vo výške 3násobku pravdepodobného mesačného zárobku podľa stupňa náročnosti práce a minimálneho mzdového nároku platného u zamestnávateľa. /to mi povedali, že podľa zaradenia dostanem ešte prenásobené x 1,2/ Odstupné bude splatné vo výplatnom termíne za 1/2011.
Ako som dopadla, podľa Vás ??? Ale ja myslím, že dobrééé.
terezamaria
11.01.11,15:01
Musí tam byť dôvod skončenia prac.pomeru (stačí citácia §), povinnosť vyplatiť odstupné vyplýva zo zákona. Výška - podla dlžky trvania prac.pomeru vo firme.

Veronika mne je jasné, že tam musí byť dôvod skončenia pracovného pomeru, tiež mi je jasné, že vyplatiť odstupné vyplýva zo zákona. Tou vetou o odstupnom sa to vždy v praxi " istilo ".
veronikasad
11.01.11,15:05
Terezka, nereagovala som na tvoj príspevok ...
terezamaria
11.01.11,15:08
Vo firme neakceptovali návrh od Terezamaria - Kombinácia dohody a nadbytočnosti a napísali mi toto. Lebo pri nadbytočnosti by musela byť výp. doba a to nechceli. Takto som dopadla ,napíšem len tie základne veci.

Dohoda o skončení PP podľa §60 ZP medzi .... a Zdenka...
Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že touto dohodou rozväzujú PP založený dňa ....1997 z dôvodu zrušenia pracovného miesta. PP končí dňom 10.1. 2011.Zmluvné strany sa dohodli na poskytnutí odstupného vo výške 3násobku pravdepodobného mesačného zárobku podľa stupňa náročnosti práce a minimálneho mzdového nároku platného u zamestnávateľa. /to mi povedali, že podľa zaradenia dostanem ešte prenásobené x 1,2/ Odstupné bude splatné vo výplatnom termíne za 1/2011.
Ako som dopadla, podľa Vás ??? Ale ja myslím, že dobrééé.

Zdenka už to nerieš, určite som Ti dala správnu radu. Vo firme zrejme sú slabo personálne " podkutí ", keď sa báli kombinovať Dohodu s výpovedným dôvodom nadbytočnosti.

Ale nakoniec to poriešili po svojom, napísali z dôvodu zrušenia pracovného miesta, ale hlavné je, že Ti prisľúbili 3 mesačné odstupné. Len Ti veľmi držím palce, aby Ti ho vyplatili.
Zdenka175
11.01.11,17:15
Dúfam , aj ja a ďakujem za rady.:D:D:D