Romanka09
05.01.11,13:18
Dovolím si vás požiadať o konzultáciu pri probléme ktorý mi vznikol.

Momentálne riešim problém, kedy spoločnosť ktorá predáva stroje a vykonáva na nich záručný aj pozáručný servis. V čase svojej akútnej zaneprázdnenosti sa dohodla s klientom ,že daný servis na stroji si klient vykoná sám prostredníctvom svojho technika a aj náhradný diel ktorý je potrebný k oprave si klient zabezpečí sám.
Nastávaju dva prípady :

1.servis vykonaný v rámci záručnej doby - spoločnosť ho nefakturuje ani iným klientom.
V danom prípade si ho klient vykoná sám a tento servis fakturuje spoločnosti.

2.servis vykonaný v rámci pozáručnej doby- tento servis je platený pre všetkých ostatných klientov spoločnosti.
Ak spoločnosť akutne nestíha a je to v možnostiach klienta,tak si opravu stroja vykoná sám a následne odpracované hodiny a použité náhradné diely fakturuje spoločnosti.

Zostala som na pochybách či je možné z takejto faktúry si uplatnit DPH v zmysle §49 -51.

Ďakujem za Váš názor.
Mária.K.
05.01.11,13:32
Môj názor je v texte hnedou farbou:


Dovolím si vás požiadať o konzultáciu pri probléme ktorý mi vznikol.

Momentálne riešim problém, kedy spoločnosť ktorá predáva stroje a vykonáva na nich záručný aj pozáručný servis. V čase svojej akútnej zaneprázdnenosti sa dohodla s klientom ,že daný servis na stroji si klient vykoná sám prostredníctvom svojho technika a aj náhradný diel ktorý je potrebný k oprave si klient zabezpečí sám.
Nastávaju dva prípady :

1.servis vykonaný v rámci záručnej doby - spoločnosť ho nefakturuje ani iným klientom.
V danom prípade si ho klient vykoná sám a tento servis fakturuje spoločnosti.

2.servis vykonaný v rámci pozáručnej doby- tento servis je platený pre všetkých ostatných klientov spoločnosti.
Ak spoločnosť akutne nestíha a je to v možnostiach klienta,tak si opravu stroja vykoná sám a následne odpracované hodiny a použité náhradné diely fakturuje spoločnosti.
Myslím, že by ste to mali mať ošetrené s klientom zmluvne. Uvedené práce na vlastnom automobile by poskytol ako subdodávku pre vašu firmu. Príslušnú sumu by vám fakturoval s DPH. Následne by ste službu fakturovali vy klientovi. Predpokladám, že vami fakturovaná suma bude vyššia, ako suma fakturovaná klientom o pridanú hodnotu z dôvodu, že práve vy ste oprávnená firma na vykonanie pozáručného servisu.
Ostala som na pochybách či je možné z takejto faktúry si uplatnit DPH v zmysle §49 -51.

Ďakujem za Váš názor.
Romanka09
05.01.11,14:04
Nie klientovi sa to nefakturuje ďalej.
Samotná fakturácia od klienta pre spoločnosť je lacnejšia ako keby to vykonala spoločnosť. To znamená sumár nákladov na prácu je nižšií ako keby to vykonala spoločnsť v mzde svojho technika.
Klient si opraví vlastný stroj a keďže túto službu má zmluvne dohodnutú so spoločnosťou tak to fakturuje spoločnosti.
Osobne som im navrhovala aby to spoločnosti vyfakturovali, dali tam 100 % zľavu ale toto konateľ spoločnsti odmietol. jednoducho ak si to vykonaju sami , tak im to poskytuje bezodplatne. Nejdná sa o osoby blizke a ani prepojené.
Pri záručnom servise problém nevidím , skôr ten pozáručný .
KEJKA
05.01.11,14:10
kedysi som sa s tým stretla. Ak sa nemýlim, bolo to vo vzťahu k zahraničiu, takže rozhodovanie bolo jednoduchšie.
V princípe by som sa na to dívala tak, či vôbec ide o dodanie služby? Ak si niečo vykonám sama vo vlastnej réžii - tak si DPH zaplatím a aj odpočítam. Zo zmluvných podmienok vyplýva, že mám nárok na refundáciu týchto nákladov. Takže fakturujem len náklad bez DPH - podobne ako sa zvykne fakturovať náhrada škody.
Celú transakciu by som brala ako peňažný tok mimo režimu DPH.
Romanka09
05.01.11,14:21
Lenže toto nie je náhrada škody. A aj pri refundácii nákladov samusím správat ako keby som prijal a poskytol ak som platiteľom dane. preto nesúhlasím že by to malo íst mimo režimu DPH.
Keď je to záručný servis, tak je to OK, pretože klientovi nefakturujem ale objednám si túto službu u neho aby ju vykonal. neodpočítavam DPH z mnou nakúpených náhradných dielov ale so služby ktorú prijmem. V rámci záručného servisu by som si mohla objednať aj inu spoločnosť ktorá by to opravila a nárok na odpočet by som mala alebo ? Zmluva ma viaže k záručnému servisu.
Mária.K.
05.01.11,16:01
Lenže toto nie je náhrada škody. A aj pri refundácii nákladov samusím správat ako keby som prijal a poskytol ak som platiteľom dane. preto nesúhlasím že by to malo íst mimo režimu DPH.
Keď je to záručný servis, tak je to OK, pretože klientovi nefakturujem ale objednám si túto službu u neho aby ju vykonal. neodpočítavam DPH z mnou nakúpených náhradných dielov ale so služby ktorú prijmem. V rámci záručného servisu by som si mohla objednať aj inu spoločnosť ktorá by to opravila a nárok na odpočet by som mala alebo ? Zmluva ma viaže k záručnému servisu.
Moja odpoveď č. 2 vychádzala práve zo skutočnosti, že je to pozáručný servis, a teda už pre klienta nie je bezplatný. Zároveň si myslím, že vy ako spoločnosť, ktorá je (predpokladám) garantom kvality servisných služieb, by mala vyhotoviť doklad o poskytnutej službe, aby v prípade nejakých pochybností v budúcnosti o oprávnenosti resp. neoprávnenosti zásahu do stroja existoval doklad o tom, že zásah nebol svojvoľný a že kvalitu servisných služieb garantujete. Nie je chybou klienta, že nedokážete v rámci vlastných kapacít zvládnuť záručnú resp. pozáručnú opravu, ktorú by ste mali zabezpečiť.
KEJKA
05.01.11,16:28
Nie klientovi sa to nefakturuje ďalej.
Samotná fakturácia od klienta pre spoločnosť je lacnejšia ako keby to vykonala spoločnosť. To znamená sumár nákladov na prácu je nižšií ako keby to vykonala spoločnsť v mzde svojho technika.
Klient si opraví vlastný stroj a keďže túto službu má zmluvne dohodnutú so spoločnosťou tak to fakturuje spoločnosti.
Osobne som im navrhovala aby to spoločnosti vyfakturovali, dali tam 100 % zľavu ale toto konateľ spoločnsti odmietol. jednoducho ak si to vykonaju sami , tak im to poskytuje bezodplatne. Nejdná sa o osoby blizke a ani prepojené.
Pri záručnom servise problém nevidím , skôr ten pozáručný .


kedysi som sa s tým stretla. Ak sa nemýlim, bolo to vo vzťahu k zahraničiu, takže rozhodovanie bolo jednoduchšie.
V princípe by som sa na to dívala tak, či vôbec ide o dodanie služby? Ak si niečo vykonám sama vo vlastnej réžii - tak si DPH zaplatím a aj odpočítam. Zo zmluvných podmienok vyplýva, že mám nárok na refundáciu týchto nákladov. Takže fakturujem len náklad bez DPH - podobne ako sa zvykne fakturovať náhrada škody.
Celú transakciu by som brala ako peňažný tok mimo režimu DPH.
myslím, že zmysel otázky bol iný, citujem zo zadania
......................... V čase svojej akútnej zaneprázdnenosti sa dohodla s klientom ,že daný servis na stroji si klient vykoná sám prostredníctvom svojho technika a aj náhradný diel ktorý je potrebný k oprave si klient zabezpečí sám. .......................
teda ide o refundáciu nákladov od klienta. Klientovi mal byť vykonaný bezplatný servis, on si ho zabezpečil sám na vlastné náklady.
Klient si vykonal službu sám sebe - servisnej firme nič nedodal - iba "vyrobila" náklady vo vlastnom mene, má nárok v zmysle zmluvných podmienok na ich refundáciu.
Má právo správať sa rovnako, ako keby mu vznikla škoda.
Romanka09
05.01.11,17:44
No ja by som tomu rozumela tak že nie dodal sám sebe ale vykonal za niekoho iného službu , koho k tomu viaže zmluva. A keďže je to pre spoločnosť výhodné a práve v tomto momente nestíha prijala túto službu od tretej osoby. Problém však je že za túto službu obdržala faktúru a dalej nefakturovala, hoci som navrhovala vystaviť zmluvu a v rámci dohody udelit 100 % zľavu .
Romanka09
05.01.11,17:45
prepáčte opravujem :
hoci som navrhovala vystaviť faktúru a v rámci dohody udelit 100 % zľavu
KEJKA
05.01.11,17:54
No ja by som tomu rozumela tak že nie dodal sám sebe ale vykonal za niekoho iného službu , koho k tomu viaže zmluva. A keďže je to pre spoločnosť výhodné a práve v tomto momente nestíha prijala túto službu od tretej osoby. Problém však je že za túto službu obdržala faktúru a dalej nefakturovala, hoci som navrhovala vystaviť zmluvu a v rámci dohody udelit 100 % zľavu .


prepáčte opravujem :
hoci som navrhovala vystaviť faktúru a v rámci dohody udelit 100 % zľavu
ak opravuješ príspevok, tak vstúp do príspevku ktorý chceš opraviť /do svojho môžeš - klikni na "uprav".

tak teda ja nerozumiem - vzťah servis /servisná organizácia/ na jednej strane a klient, ktorý má nárok na opravu.
servis nevykonal opravu sám, ale prijatím služby od inej osoby? Veď to je jeho právo, ak nestíha a zabezpečí svoju povinnosť hoci aj subdodávkou.
prijme službu a prijme faktúru za prijatú službu.
Nakoľko servis nepožaduje úhradu od klienta, tak nefakturuje - je to v rámci zmluvných podmienok bezplatné. /mimotémy, na záručne opravy treba vytvárať nedaňovú rezervu/ V takomto prípade žiadna faktúra so 100%ou zľavou nie je podľa mňa potrebná.
==================
ja som pochopila vzťah servis-klient tak, že servis nestíha, tak klient si vykonal opravu na vlastné náklady a požaduje za to refundáciu, ale to som asi zle pochopila. Moja odpoveď vyššie však riešila tento prípad.