bea26
05.01.11,17:40
chcela by som sa spýtať tak kde je denná evidencia SBL v tabuľke kde sa píše "identifikačné údaje SBL a čísla oprávnenia na distribúciu" sa píše naše číslo povolenia od colného úradu??? a čo je to vlastne identifikačné údaje SBL???
mailer23
06.01.11,12:26
Osoba oprávnená na predaj je povinná za každú prevádzkareň viesť dennúevidenciu
spotrebiteľských balení podľa účtovného dokladu a čiarového kódu EAN, ktorá obsahuje
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského
balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
d) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch konečnému spotrebiteľovi,
e) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch k poslednému dňu kalendárneho mesiaca,
f) zistené manko alebo prebytok v počte prijatých a vydaných spotrebiteľských balení a dôvod jeho
vzniku.

V tabuľke ti chýba účtovný doklad, a napíš mi čo napíšeš do stĺpca "stav zásob SBL v ks k poslednemu dňu kalendárneho mesiaca" dňa 5.1. potom dňa 9.1. a 15.1. Všetky identifikačné údaje aj s číslom oprávnenia na distribúciu dodávateľa sa ti asi nevojdu do kolonky.

Tragédiou tejto doby je, že ak si prídeš po radu na príslušný colný úrad, tak ani sami nevedia, čo by ti mali povedať a sú radi, keď už si preč. Škoda, že nikto z tých sociálnodemokratických ***** nebol schopný vydať vyhlášku, ktorá by presne definovala ich lobistickú vôlu pri tvorbe ods.15 tohto protiústavného zákona.
Pappka
19.01.11,13:03
toho sociálnodemokratického barana, čo to vymyslel
by som ho zavrela do môjho baru na celý mesiac a nech mi to ukáže,urobila by som aj video...
robím čašníčku už 20 rokov ale na toto nemám slov!!!
novo
19.01.11,22:19
Zdravim,
prečítal som tu na Porade množstvo článkov, ktoré mi dali velmi veľa. Trápim sa tu s Evidenciou SBL a nato mi volá známy, kt. celý život robi v krčme, ktorú vlastní, že mal kontrolu z CS a pýtali od neho Dennú evidenciu SBL. Kukal na nich, že o čom vlastne hovoria, no nič, tak to bolo len za 200€. Keď sa obratil s otázkou a prosbou o vysvetlenie, dostal odpoveď, že všetko má na stránke CS. No ako na tú nepodarenú stranku kukám, posúvam z prava do ľava nič. No nič! Žiadne upozornenie, úplne nič. (a to mame Blavu za rohom)

Ako majiteľ krčmy a nočného baru zamestnávam 4 barmanov na smeny
Prosím o rady:
1. Ak predám z 1Litrovej fľaše 0,6 L koľko som vydal spotrebiiteľovi SBL? Celú? alebo tú celú odpíšem až keď tú SBL fyzicky zahodím?

2. Ak sa barmani (krčmári) striedajú dlhý/krátky je postačujúce robiť Evidenciu po ich zostatkoch?

3. Ak sa jedná o dve prevádzky, jednej PO, na jednej adrese, ale v každej je iná ERP, musím robiť evidenciu pre každú prevádzku zvlášť alebo môže byť len jedna spoločná?

Veľmi pekne ďakujem za odpovede, pls čím skôr, než prídu -:)
mailer23
20.01.11,11:50
Je ťažko pochopiteľné, aby niekto nevedel, že od 1.1. má mať na prevádzke dennú evidenciu. Zákon bol schválený v roku 2009, to je hodne pozadu §44a nadobudol účinnosť od 1.1.2011. Istého času sa diskutovalo aj v mediách, nakoľko ide o protiústavný zákon a o zákon v rozpore s viacerými zákonmi a legislatívnymi normami SR a EÚ.

Ak mu uložili pokutu, má o tom aj zápisnicu a nejaké to vyrozumenie. Škoda iba že ju zaplatil. Pozorne si prečítaj v prvom rade §47 ods v) potom §44 ten si prečítaj pozorne je veľmi veľmi krátky,až prekvapivo krátky,ale čítaj si ho pomaly a znova a znova,až na to prídeš:). V tejto fáze treba zobrať zápisnicu,alebo nejaké vyrozumenie o pokute, zobrať zákon a navštíviť právnika. Neboj sa súdne trovy platí ten čo prehrá. Ak pôjdeš za ním busom odlož si aj účtenku:), aj keď mu budeš volať vypýtaj si rozpis hovorov:D,všetko ti to zaplatia. A potom, ale skutočne až potom si prečítaj §44a, aby si mala info, čo vlastne je nové. Zopakujem sú dva jeden sa volá §44 a ten druhý sa volá §44a.

Ak si prečítaš všetky príspevky k tejto téme a dáš si ich dokopy máš pohromade pravdepodobne úplny rozklad zákona vo veciach krčmy. A ten zásadným spôsob zmení tvoj pohľad na výkon jednotlivých povinností. Ľudia táraju kadečo, domýšlajú si nad rámec zákona, kontrolný orgán pri výkone kontroly(zboji) používa ľudí, ktorí zákon častokrát ani nevideli a svojimi kecami,ktoré im niekto vymyslel zavádzajú podnikateľa. Vždy však platí zákon a ten platí pre všetkých rovnako aj pre teba aj pre colnú správu, a ostatné dojmy idú bokom, aj nepravdivé a závadzajúce výklady zákona orgánmi št.moci.......demokracia je v tejto krajine iba zbožné želanie! Chcelo by to povstanie.

PS: Ak jedna PO má dve prevádzky mám za to, že je povinná mať na každej prevádzkárni dennú evidenciu SBL vedenú v zmysle §44a ods 7 písmeno b). Dennú evidenciu vedie podľa účtovných dokladov za účtovnú jednotku, ktorá je ako jediná jedna PO. Po lopate: na každej prevádzkárni sa musí nachádzať denná evidencia SBL, vedená tak, aby obsahovala celý nákup a celý predaj, celé manko a celý stav zásob ku koncu kalendárneho mesiaca za celú účtovnú jednotku,teda za obidve prevádzky spolu. Čiže ak on kúpi 20 fliaš borovičky v supermarkete(schvalne som napisal v supermarkete,lebo aj tam už dávaju dodací a majú oprávnenie na distribúciu) a rozdelí ich na 10 do jednej prevádzky a 10 do druhej do každej evidencii napíše 20. Ak tak neurobí nevedie evidenciu podľa účtovných dokladov. Tak a toto mi skúste niekto vyvrátiť, ale na základe zákona nie toho čo niekto raz niekedy a niekde a niekomu povedal, držím palce a budem vďačný.:cool:
novo
20.01.11,12:56
Mailer23:
Po lopate: na každej prevádzkárni sa musí nachádzať denná evidencia SBL, vedená tak, aby obsahovala celý nákup a celý predaj, celé manko a celý stav zásob ku koncu kalendárneho mesiaca za celú účtovnú jednotku,teda za obidve prevádzky spolu.

Z toho plnie, že v krčme bude evidencia z krčmy aj z baru....(v mojom prípade). A v bare bude kopia toho istého.
Nie je rozumné aby mala každá prevázka svoju evidenciu?
....po telefonáte na CS: Káždá prevádzka musí mať svoju evidenciu! len SVOJU!"

Mailer23:
Čiže ak on kúpi 20 fliaš borovičky v supermarkete(schvalne som napisal v supermarkete,lebo aj tam už dávaju dodací a majú oprávnenie na distribúciu) a rozdelí ich na 10 do jednej prevádzky a 10 do druhej do každej evidencii napíše 20. Ak tak neurobí nevedie evidenciu podľa účtovných dokladov.

....Po telefonáte na CS...to nevadí že to účtovne nesedí....
...ak si zriadim svoj interný sklad a všetok príjem pôjde do tohto skladu a ja potom z neho budem tovar vydávať na jednotlive prevádzky, ako to zapišem do "dennej evidencie SBL"? Príjem bol od koho?
Martin1998
20.01.11,16:38
Dobrý večer. Robíte dennú evidenciu v kusoch alebo v litroch?Pýtam sa preto,lebo nám vrátili na colnici inventúru v kusoch s tým,že ju máme prerobiť v litroch.Postupovali na colnici správne?
Ďakujem
astensova
20.01.11,16:43
Dobrý večer. Robíte dennú evidenciu v kusoch alebo v litroch?Pýtam sa preto,lebo nám vrátili na colnici inventúru v kusoch s tým,že ju máme prerobiť v litroch.Postupovali na colnici správne?
Ďakujem
Ja som robila v litroch a bolo to v poriadku. Mi to pripadá čašník -skladník. samá byrokracia.
mailer23
20.01.11,18:20
Ďakujem za tvoj názor, ale zopakujem, nebavme sa o tom čo tebe niekto povedal niekedy do telefonu, ani o tom čo je rozumné, ale o tom čo hovorí zákon. Podľa zákona má mať prevádzka "dennú evidenciu SBL" bez prívlastku "svoju". Evidenciu máš viesť podľa účtovných dokladov a má to sedieť ako to vedieš podľa účtovných dokladov, im nevadí, že to nesedí? Si sa dotelefonoval do horárne? Ale toto je presne to, že oni ti do telefonu trepú hocičo, alebo to čo im niekto niekedy povedal,aby ti raz povedali. Zákon nezaújimá tvoj imaginárny sklad. Zákon zaujímaju tvoje účtovné doklady,daj si pozor aby o 9,5 roka ti niekto neporovnal tvoje učtovné doklady s evidenciu a nedostal si pokutu za nevedenie evidenciu podľa účtovných dokladov. Ty si tovar nepríjímaš sám od seba, ty tovar príjímaš od distribútora a ten si dáš do príjmu spolu s číslom dokladu. Zavolaj tam zajtra znova, pozri či máš dobre číslo a opýtaj sa na § podľa ktorého by si mal postupovať tak ako ti nakázali.
Bonib
20.01.11,21:52
Denná evidenica v tabuľke (v oblakoch). Ja už mám tabuľky 4 a aj tak som sa nerozhodla do ktorej budem zapisovať, aby som to mala čo najjednoduchšie. Zatiaľ si vediem evidenciu v zošite (potraviny aj pohostinstvo), dopísala som potrebné EAN kódy a distribútorov. Ráno sa chystám vytvoriť si svoju tabuľku.
olbap
21.01.11,02:17
tiez som trosku pomaturoval s tabulkami . denna evidencia SBL "asi" podla predstavy CU alebo ze by podla zakona ?! informacie od nasej statnej spravy su take ake su !!! aj ked to bude mat clovek na papieri tak mu to zapru a povedia ze to mat byt inac !!! :D
mailer23
21.01.11,06:39
tiez som trosku pomaturoval s tabulkami . denna evidencia SBL "asi" podla predstavy CU alebo ze by podla zakona ?! informacie od nasej statnej spravy su take ake su !!! aj ked to bude mat clovek na papieri tak mu to zapru a povedia ze to mat byt inac !!! :D

Pozrel som si tvoju evidenciu, odporúčam ti spraviť si evidenciu podľa zákona, nie podľa toho, čo ti niekto niekedy niekde povedal. V tabuľke nechápem stlpcu "celkom", čo to je? Chýba ti kolonka na účtovný doklad, vedieš to iba podľa EAN kódu. Ďalej ti chýba manko. Ďalej ti chýba stav zásob na konci kalendárneho mesiaca. Ďalej identifikačné údaje dodávateľa by som doplnil o ičo dič atď. Čo spravíš keď dokúpiš ďalších 5 druhov liehovín a 3 druhy sa rozhodneš nedržať ďalej, a spraviš to priebežne napr. v priebehu 10 dní.?

Aby to bolo podľa zákona musíš to doplniť, v takomto stave určite nie!
Ak budeš mať niečo od nich na papieri, tak ti to už nezaprú a vôbec nie tebe, to zapieranie by potom museli viesť skôr voči ministerstvu financií:D, keď to tam dorazí a ty sa budeš pýtať ako to vlastne je:D.
berino
23.01.11,01:13
Tak ju sem prosím Ťa potom hoď,lebo každá pomoc je v tejto ťažkej dobe dobrá!!!
lu8ino
25.01.11,12:46
my sme si spravili nieco taketo... mozno to niekomu pomoze... da sa to jednoducho prerobit aj na viac dodavatelov... ci to je dobre len cas ukaze... :).. ak ma niekto nieco co uz mu skontroloval niekto z colnice tak sup s tym...
qwer
26.05.11,20:10
Rezort financií zjednoduší evidenciu liehovín
[ 25.05.2011 ]
Ministerstvo sa rozhodlo upraviť zákon o spotrebnej dani z liehu aj v nadväznosti na podnety z podnikateľského prostredia. Kritizovaná denná evidencia liehovín by sa mala zrušiť od začiatku augusta.
BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Spôsob evidencie liehovín pri predaji sa zjednoduší. Rezort financií sa rozhodol upraviť zákon o spotrebnej dani z liehu aj v nadväznosti na podnety z podnikateľského prostredia. Podnikatelia totiž kritizovali nový systém vedenia evidencií liehu založený na EAN kódoch, ktorý je platný od začiatku tohto roka. V rámci nových pravidiel chce ministerstvo financií umožniť predajcom, aby mohli mať otvorené dve spotrebiteľské balenia liehu z jedného EAN kódu na predajnom mieste, zmierniť pokuty, či zrušiť dennú evidenciu.
"Pre držiteľov povolení na predaj spotrebiteľského balenia liehu a držiteľov oprávnení na distribúciu sa zjednodušuje administratívna náročnosť tým, že sa navrhuje zmeniť povinnosť viesť evidenciu spotrebiteľských balení liehu, a to z dennej na mesačnú," uvádza rezort v dôvodovej správe k novele zákona o orgánoch štátnej správy v colníctve, ktorú posunuli minulý týždeň poslanci do druhého čítania. Nové pravidla by mali pritom začať platiť od začiatku augusta tohto roka.
Povinnosť evidovať liehoviny na dennej báze platí pre predajcov od začiatku tohto roka. Na neúmernú záťaž, ktorú podnikateľom spôsobuje nový spôsob evidencie liehovín, upozornil ministerstvo financií v polovici februára aj rezort hospodárstva. Ten konštatoval, že nové pravidlá neprinesú zvýšené príjmy do štátneho rozpočtu. Na druhej strane ministerstvo hospodárstva vyčíslilo ročnú administratívnu záťaž pre podnikateľov pre prijatie nového spôsobu evidencie liehu takmer na 28 mil. eur.