vladimir@maxwell.sk
05.01.11,20:23
Ahojte. Firemnu nehnutelnost, z ktorej rekonstrukcie sme v priebehu rokov 2008-2009 odpocitavali DPH, sa chystame predat FO (neplatcovi dph).

Nehnutelnost bola prvy krat kolaudovana v r. 1981 tymto by splnala predpoklad na oslobodenie od dane. Nehnutelnost bola vyuzivana na podnikanie, ale odvedena dph je nasobne nizsia ako odpocet z rekonstrukcie. Ako dosiahnut predaj nehnutelnosti FO bez DPH a bez nutnosti vratit odpocet DPH?

Dakujem za rady. V.
betka
08.01.11,20:39
§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku


(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 3 319, 39 eura a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.

Nevyhnete sa par. 54, jednoducho Vám vzniká dodatočne neodpočítateľná daň v zmysle prílohohy z o DPH.

Opravte ma, prosím Vás, ak sa mýlim.
betka
08.01.11,20:46
Ešte predsa dodám, pre správne poňatie par.:

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

Záver: Protichodne nám stojí par. 5, kt. nám hovorí, že sa rozhodujem, ak dodám zdaniteľnej osobe.....
A naša jednotka nám nehovorí komu, iba hovorí, ak sa tak rozhodnem.

Záver: DPH-čkári ma určite opravia, ak prac´vdu nemám
betka
08.01.11,20:58
Ešte predsa len dodám jednoducho.

Ak som vykonala akékoľvek TZ na DHM (tiež závisí kedy som ho uskutočnila, prechodné ustanovenia z o DPH, tuším od roku 2003, nejdem hrabať .... pozrite si to, zákon jasne definuje), a pri tom to "TZ" som vkonala odpočítanie DPH v zmysle zákona, som povinná DPH "odviesť" do ŠR na základe prepočtu podľa vzorca, ak som zmenila účel, zmenou účelu rozumiem i dodanie oslobodené od dane, preradenie DHM do vlastného užívania ...
vladimir@maxwell.sk
09.01.11,08:36
dakujem Vam za odpoved!
striebro1
21.01.11,19:42
ak predam nehnutelnost oslobodenu do dph, vstupuje mi do do nejakeho riadku danoveho priznania DPH?

dakujem

do koeficientu to nevstupuje, to viem, ale neviem ci sa to dava do dph priznania....
striebro1
21.01.11,20:26
ak predam nehnutelnost oslobodenu do dph, vstupuje mi do do nejakeho riadku danoveho priznania DPH?

dakujem

do koeficientu to nevstupuje, to viem, ale neviem ci sa to dava do dph priznania....

trosku som si na porade pohladala a kedze je to §38 zdph, tak mi to vstupuje do riadku 15

dufam, ze je to tak...))))
striebro1
21.01.11,20:27
trosku som si na porade pohladala a kedze je to §38 zdph, tak mi to vstupuje do riadku 15

dufam, ze je to tak...))))
;)
Mária.K.
22.01.11,07:41
Ahojte. Firemnu nehnutelnost, z ktorej rekonstrukcie sme v priebehu rokov 2008-2009 odpocitavali DPH, sa chystame predat FO (neplatcovi dph).

Nehnutelnost bola prvy krat kolaudovana v r. 1981 tymto by splnala predpoklad na oslobodenie od dane. Nehnutelnost bola vyuzivana na podnikanie, ale odvedena dph je nasobne nizsia ako odpocet z rekonstrukcie. Ako dosiahnut predaj nehnutelnosti FO bez DPH a bez nutnosti vratit odpocet DPH?

Dakujem za rady. V.

Môžete sa rozhodnúť pre jeden z dvoch nasledovných spôsobov riešenia:
1. Podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH môžete predať s DPH (rozhodnete sa, že predaj nebude oslobodený od DPH) - v takom prípade nemeníte účel použitia v zmysle § 54 zákona o DPH a neupravujete pôvodne odpočítanú daň.
2. Nehnuteľnosť predáte ako oslobodenú od DPH. V tomto prípade musíte použiť postup podľa § 54 a v poslednom zdaňovacom období roka, v ktorom bol predaj uskutočnený, urobíte úpravu dane, ktorú ste si pri rekonštukcii odpočítali - t.j. vrátite DPH do štátneho rozpočtu podľa pravidiel uvedených v § 54. Príslušný vzorec, podľa ktorého sa robí úprava je v prílohe č. 1 zákona o DPH.