ivet14
05.01.11,20:50
Z čoho má uhrádzať zdravotné poistenie 46€, riešením mi bol prechod na externú formu štúdia a evidencia na ÚP ?(neprekročil štandartnú dĺžku štúdia)
veronikasad
05.01.11,20:02
Z čoho má uhrádzať zdravotné poistenie 46€, riešením mi bol prechod na externú formu štúdia a evidencia na ÚP ?(neprekročil štandartnú dĺžku štúdia)
Informuj sa na UP. Myslím, že aj študent denného štúdia, ktorý dosiahol vek 25 rokov, môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi. (nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie).
zuzkasch
05.01.11,20:19
Študent denného štúdia, ktorý dovŕši vek 25 rokov má od tohto okamihu nárok na štipendium, ktoré sa mu priznáva na základe predloženého príjmu za predchádzajúci rok.:) Maximálna mesačná výška sa pohybovala myslím až do nejakých 200 eur, ale je potrebné všetko vydokladovať. Odporúčam navštíviť sociálne oddelenie na VŠ, určite poradia.
ivet14
06.01.11,09:29
Ďakujem za radu.
ivet14
10.01.11,14:15
Tak sme sa dnes informovali na ÚP ohľadom dávky v hmotnej núdzi, vraj nám nárok nevzniká lebo študovať dotyčný študent začal keď ešte nemal 26 rokov, má podať návrh na súd o stanovenie výživného zo strany rodičov. Neviete mi poradiť či na ÚP postupovali správne? Lebo pre prac.ÚP to bol zjavne problém, tak to aspoň odsunuli tým, že mám podať nárh na súd a doložiť ho k žiadosti.
ivka70
10.01.11,14:22
Študent denného štúdia, ktorý dovŕši vek 25 rokov má od tohto okamihu nárok na štipendium, ktoré sa mu priznáva na základe predloženého príjmu za predchádzajúci rok.:) Maximálna mesačná výška sa pohybovala myslím až do nejakých 200 eur, ale je potrebné všetko vydokladovať. Odporúčam navštíviť sociálne oddelenie na VŠ, určite poradia.

To nie je pravda, aj na socialne stipendium potrebuje mat stanovene vyzivne od rodicov.
to sa dalo volakedy, zakon sa odvtedy zmenil.
viktorienka
10.01.11,14:37
Ked neprekročil tak by si nemal platiť zdravotné... Je ako študent... Netýka sa to len tých, ktorí prekročili štandardnú dĺžku štúdia? Kým je na dennom štúdiu, tak nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.
ivet14
10.01.11,14:44
od 1.1.2011 si denný študent nad 26 rokov musí platiť ZP ako samoplatiteľ aj keď neprekročil štand. dĺžku štúdia.
veronikasad
10.01.11,14:50
Tak sme sa dnes informovali na ÚP ohľadom dávky v hmotnej núdzi, vraj nám nárok nevzniká lebo študovať dotyčný študent začal keď ešte nemal 26 rokov, má podať návrh na súd o stanovenie výživného zo strany rodičov. Neviete mi poradiť či na ÚP postupovali správne? Lebo pre prac.ÚP to bol zjavne problém, tak to aspoň odsunuli tým, že mám podať nárh na súd a doložiť ho k žiadosti.
Zisťovala som si to tiež na odd. dávky v hmotnej núdzi - mám rovnakú informáciu ako ty. Aj keď dosiahol vek 25 rokov, pokial nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (ako študenta denného štúdia ho nezaevidujú), musí mať od obdivoch rodičov súdom stanovené výživné.

Zákon postavený na hlavu ...
ivet14
10.01.11,18:05
Do zmeny zákona bol študent, ktorý študuje na svojej prvej vysokej škole poistencom štátu- ten za neho uhrádzal preddavky na poistné.

Po 1. januári 2011 už nie je v kategórii nezaopatrené dieťa, ak k 31. decembru 2010 dosiahol 26 rokov veku. Znamená to, že sa musí do 31. januára 2011 prihlásiť do zdravotnej poisťovne a platiť si zdravotné odvody sám.