tomas5
06.01.11,06:46
Pekný deň

Chcel by som vedieť či môžem dať zamestnávateľovi okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods.1 písm. c/ZP, pretože mi nezabezpečil osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) najmä do zimnej údržby, som zamestnaný uňho viac ako jeden a pol roka.

Ďakujem.
Chobot
06.01.11,08:46
Pekný deň

Chcel by som vedieť či môžem dať zamestnávateľovi okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods.1 písm. c/ZP, pretože mi nezabezpečil osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) najmä do zimnej údržby, som zamestnaný uňho viac ako jeden a pol roka.

Ďakujem.

Nie, to nie je dôvod na okamžité skončenie.
willma
06.01.11,08:49
je to dôvod na podnet na inšpektorát práce.
Llívia
06.01.11,20:19
Pekný deň

Chcel by som vedieť či môžem dať zamestnávateľovi okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods.1 písm. c/ZP, pretože mi nezabezpečil osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) najmä do zimnej údržby, som zamestnaný uňho viac ako jeden a pol roka.

Ďakujem.

Zákonník práce § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

Je neposkytnutím OOPP splnený bod c?
Heni
06.01.11,20:37
Pekný deň

Chcel by som vedieť či môžem dať zamestnávateľovi okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods.1 písm. c/ZP, pretože mi nezabezpečil osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) najmä do zimnej údržby, som zamestnaný uňho viac ako jeden a pol roka.

Ďakujem.

ak si uňho zamestnaný viac ako 1,5 roka, t.j. pracoval si uňho aj minulú zimu? vtedy ti OOPP zabezpečil? ak áno, sú tie OOPP len jednosezónne? ak nie, ako si to riešil vtedy?
Igor Radu-da
06.01.11,21:51
tiez si nemyslim, ze by to bol sam o sebe dostatocny dovod na okamzite ukoncenie pracovneho pomeru. zalezitost by som riesil tak, ze by som zamestnavatela pisomne vyzval na to, aby si plnil svoje povinnosti a teda aby zabezpecil OOPP, a to z dovodu obavy o vlastnu bezpecnost a zdravie. zaroven by som uviedol, ze v pripade, ak tuto svoju povinnost nesplni (v primeranej lehote - napr. 5 prac. dni), vyuzijem pravo na okamzite ukoncenie prac. pomeru. Uvedenym postupom si posilnite poziciu v pripadnom spore.
tomas5
07.01.11,01:32
ak si uňho zamestnaný viac ako 1,5 roka, t.j. pracoval si uňho aj minulú zimu? vtedy ti OOPP zabezpečil? ak áno, sú tie OOPP len jednosezónne? ak nie, ako si to riešil vtedy?



ani minulú zimu mi nezabezpečil OOPP , žiadal som ho, ale on vraj nieje povinný,
túto zimu som si to overil a vraj je povinný, vraj mám podať podnet na IP, ale tam sa pravdepodobne nič nevyrieši, možno na IP má známosti.
pavol54
07.01.11,05:09
ani minulú zimu mi nezabezpečil OOPP , žiadal som ho, ale on vraj nieje povinný,
túto zimu som si to overil a vraj je povinný, vraj mám podať podnet na IP, ale tam sa pravdepodobne nič nevyrieši, možno na IP má známosti.
Tak mu ukáž ten predpis na základe ktorého ti je povinný podľa tvojho pracovného zaradenia vydať tieto OOPP. Ak si to dozvedel z agentúry JPP to je málo. Známosti na argumentáciu predpisom asi ťažko uspejú. Za jeden zimný kabát si nebude nikto na IP páliť prsty a vystavovať sa riziku. Za pokutu ktorá by prevyšovala cenu jedného kabátu by to zamestnávateľ tiež neriskoval.
pavol54
07.01.11,05:18
Mal som zamestnankyňu, ktorá 16 februára doniesla okamžitú výpoveď , lebo som jej do 15 nevyplatil mzdu za január, lebo jej to povedali, skrátka chcela na mne získať 2 platy z titulu okamžitej výpovede, keď som jej ukázal zmluvu kde bol výplatný termín posledný februárový deň a 15 deň nastane až 13. marca, stiahla chvost aj výpoveď a zabudla aj na IP.
muri
07.01.11,16:01
Zakon 124/2006 uklada zamestnavatelom vypracovat dokumentaciu BOZP a medzi nimi aj analyzu rizik. Podla toho co sa ukaze v analyze musi zamestnancovi poskytnut OOPP. Otazju OOPP riesi NV395/2006 - o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov.
tomas5
08.01.11,04:33
Mal som zamestnankyňu, ktorá 16 februára doniesla okamžitú výpoveď , lebo som jej do 15 nevyplatil mzdu za január, lebo jej to povedali, skrátka chcela na mne získať 2 platy z titulu okamžitej výpovede, keď som jej ukázal zmluvu kde bol výplatný termín posledný februárový deň a 15 deň nastane až 13. marca, stiahla chvost aj výpoveď a zabudla aj na IP.



Mne nejde o to, že by som chcel okamžitou výpoveďou získať od zamestnávateľa dva platy, ja chcem riadne pracovať a dodržiavať pracovnú disciplínu , ale nie na úkor toho, že si budem stále ničiť vlastné oblečenie.

O tom , že má povinnosť som sa dozvedel od bezpečnostného technika zákon 124/2006 (BOZP) a NV395/2006 Z.z.