S.K.
02.12.05,06:48
Uvádzam v daňovom priznaníní DPH poskytnutie pôžičky inému subjektu?
DušanČ
02.12.05,05:55
Poskytnutie pôžičky nie. Má to len následný dopad na DP z DPH. Každá zmluva o pôžičke by mala mať stanovené úroky. Úroky sú plnením oslobodeným od dane, teda v mesiaci, keď sa o úrokoch účtuje treba počítať koeficient.
ALBO
02.12.05,08:31
V § 39 zák. o DPH sa píše, že poskytnutie pôžičky (myslí sa tým úrok), že je oslobodené plnenie, takže by malo ísť do koeficientu. Ale je tu ešte § 50, ktorý hovorí, že do výpočtu koeficientu nejdú výnosy z príležitostne poskytnutých finančných služieb.Takže ak to poskytujete len príležitostne, tak to koeficient neovplyvní.
Mirkaska
02.12.05,10:23
V § 39 zák. o DPH sa píše, že poskytnutie pôžičky (myslí sa tým úrok), že je oslobodené plnenie, takže by malo ísť do koeficientu. Ale je tu ešte § 50, ktorý hovorí, že do výpočtu koeficientu nejdú výnosy z príležitostne poskytnutých finančných služieb.Takže ak to poskytujete len príležitostne, tak to koeficient neovplyvní.

Naša firma poskytla jednu dlhodobú pôžičku na 3 roky úročenú 3 %. spláca sa mesačne istina a úrok. z hľadiska výnosov je to minim. percento, ked sme počitali koeficient, vyšiel cca 0,9967. Otazne je posúdenie, či ide o príležitostnú činnosť, nakoľko síce pôžička je len jedna a iná nebude, ale príjem z nej je opakovaný - každý mesiac. Poradíte??:)

Dúfam, že to má absolútny súvis s témou....:confused:
ALBO
02.12.05,12:30
Podľa mňa je určite príležitostná,lebo bolo vydané aj usmernenie (teraz ho neviem nájsť),kde sa vysvetluje príležitostná činnosť nasledovne:
-nemá charakter hl.č.
-netvorí značnu časť obratu k celkovému obratu
-nevykováva ju opakovane( neurobí to viac krát) vy ste to urobili len raz.
-platiteľ pri tom nemá opakujúce sa náklady
-súvisiace náklady netvoria značnú časť nákladov
Jana Acsová
02.12.05,12:33
Bolo to už aj na Porade spomínané a aj priamo v súvislosti s pôžičkou. Skúste vyhľadať.
Napr.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=119922&postcount=63
Mirkaska
02.12.05,13:32
Bolo to už aj na Porade spomínané a aj priamo v súvislosti s pôžičkou. Skúste vyhľadať.
Napr.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=119922&postcount=63

Máte pravdu, len som nevedela, či sa spomínalo aj oslobodenie vo vzťahu ku koeficientu. Spĺňame kritériá príležitostnej činnosti (výnosy, náklady,..) - len tu začala auditorka trošku pochybovať, či je príjem úroku každý mesiac príležitostné alebo nie.
alušik
22.11.06,11:16
Nechcem zakladať novú tému. Ak mám prijatý úrok z príležitostnej pôžičky, je mi jasné, že do koeficientu ho nepočítam, ale teraz mi ide o to, či ho teda reálne uviesť v tlačive DPH na r.06 alebo ho tam vôbec nevykážem? Doteraz som tam úroky neuvádzala, no akosi som zostala na pochybách. :confused:
Tweety
22.11.06,11:18
Nechcem zakladať novú tému. Ak mám prijatý úrok z príležitostnej pôžičky, je mi jasné, že do koeficientu ho nepočítam, ale teraz mi ide o to, či ho teda reálne uviesť v tlačive DPH na r.06 alebo ho tam vôbec nevykážem? Doteraz som tam úroky neuvádzala, no akosi som zostala na pochybách. :confused:
Neuvedieš ani teraz.
alušik
22.11.06,11:32
Majka, môžem vedieť, o čo sa "opieraš"? Volala som 3 rôznym ľudom, čo robia v oblasti auditu a aj na daňový úrad, je to zatiaľ nerozhodné. Softvér mi to pre istotu vôbec neumožňuje zadať na r.6...:confused:
Tweety
22.11.06,11:44
Majka, môžem vedieť, o čo sa "opieraš"? Volala som 3 rôznym ľudom, čo robia v oblasti auditu a aj na daňový úrad, je to zatiaľ nerozhodné. Softvér mi to pre istotu vôbec neumožňuje zadať na r.6...:confused: §39 odst.1 Zákon o dph- Finančné služby-oslobodené od dane.
alušik
22.11.06,11:48
To mi je Majka jasné...:) No ale potom vidím, že tieto oslobodené plnenia by do DPH teda mali ísť na ten r.6 - však tam je všetko, čo je oslobodené podľa §28-41. Ak som to zaradila teda do §39, tak táto mi spadá do r.6.:confused:
suzuki
22.11.06,11:49
Ja by som to tam asi dala, ale nepočítala by som to do koeficientu. Ale ak to tam aj nebude, myslím, že to nebude dôvod na dodatočné DP, pretože sa daňová povinnosť nezmení.
ALBO
22.11.06,12:13
Majka, môžem vedieť, o čo sa "opieraš"? Volala som 3 rôznym ľudom, čo robia v oblasti auditu a aj na daňový úrad, je to zatiaľ nerozhodné. Softvér mi to pre istotu vôbec neumožňuje zadať na r.6...:confused:
Naruším to nerozhodné skóre v prospech zápisu do DP na r. 6. Prečo:
lebo poskytnutie pôžičky je oslobodené plnenie podľa § 39, to že je podľa § 50 príležitostné znamená len , že nevstupuje do výpočtu K. Ani v poučení k DP ani v zákone nie je , že to nemá isť do DP.
Ak ste tam doteraz nedávali úroky (predpokladám z BU a TV) tak preto, že tieto nie sú predmetom dane a teda ani nepatria do DP.
No a iný argument, príležitostne môžete predať podľa § 50 aj HM a ten budete musieť zdaniť, len vám cena b dane nevstúpi do K. Ak by ste ho do DP nedali, asi by vám nesedelo priznanie z pohľadu povinnosti odviesť daň a vykázanej dane v DP.
striebro1
16.03.07,08:55
Prosim poradite?
fakturujem ceskej firme uroky z pozicky. v ktorom riadku dph priznania by to malo sa objavit? a musim pocitat koeficient, aj ked fakturujem do ciech? to nema vplyv na vypocet koeficientu, kam fakturujem, alebo ano????
dakujem vopred za vsetky odpovede...
pekny dnik...))))
striebro1
16.03.07,12:50
nemate skusenost s urokmi fakturovanymi do zahranicia???? musia sa do dph priznania na niektory riadok priznat????
prosim o odpoved...
dakujem
ALBO
19.03.07,07:24
nemate skusenost s urokmi fakturovanymi do zahranicia???? musia sa do dph priznania na niektory riadok priznat????
prosim o odpoved...
dakujem


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04odpdph.pdf

Do čitateľa a menovateľa koeficientu platiteľ dane zahrnie aj:
a) výnosy (príjmy) z dodania tovarov alebo služieb dodaných zo sídla, miesta
podnikania, prevádzkárne v tuzemsku, a to aj v prípade, ak miesto ich dodania nie je
v tuzemsku. To znamená, že do čitateľa ani do menovateľa koeficientu platiteľ dane
neuvádza napr. príjmy z tovarov a služieb dodaných organizačnou zložkou umiestnenou
v inom členskom štáte. V daňovom priznaní platiteľ dane neuvádza dodania tovarov a služieb
dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich
dodania nie je v tuzemsku. Napriek tomu takéto výnosy z dodania tovarov a služieb, ak
miesto ich dodania nie je v tuzemsku platiteľ dane zahrnie do čitateľa aj do menovateľa
koeficientu, ak ide o dodania tovarov a služieb, pri ktorých je daň odpočítateľná podľa § 49
ods. 5 zákona o DPH. Pri uvádzaní výnosov (príjmov) z dodania tovarov a služieb dodaných
zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je
v tuzemsku do čitateľa aj do menovateľa koeficientu vychádza platiteľ dane zo záznamov
vedených podľa § 70 zákona o DPH.
Výnosy z dodania tovarov a služieb dodaných zo sídla, miesta podnikania,
prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je v tuzemsku pri ktorých nie
je daň odpočítateľná podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH (napr. dodanie tovaru a služieb podľa
§ 28 až 41 zákona o DPH oslobodených od dane, pri ktorých platiteľ dane nemá nárok na
odpočítanie dane), platiteľ dane uvedie len do menovateľa koeficientu.

b) výnosy (príjmy) prvého odberateľa z dodania tovaru druhému


Môj záver:
do DP nie, lebo miesto dodania je česko, §15/8/c. Do výpočtu K ano, ak sa nejedná o príležitostnú činnosť §50/2c. Do evidencie podľa § 70 ano.