SabinaCZ
06.01.11,10:55
Prosím o radu - na prevádzkovej schôdzi nám bolo oznámené, že od januára 2011 sa nám mení max. pracovný čas na 40 hodín / týždeň.
Pracujem v zdravotníckom sektore s nepretržitou prevádzkou, robíme 12- hodinové zmeny (deň, noc), strieda sa nám "kratší a dlhší " pracovný týždeň. Doteraz sme mali max. pracovný čas 37,5 hod. / týždeň a teraz nám ho majú predĺžiť na 40 hod. / týždeň!
Sú teraz nejaké nové zmeny v zákonníku práce? Lebo ja som všade našla len 37,5 hod. max. pracovný čas pre nepretržitú prevádzku (§85z.p.) Naša nadriadená sa vraj informovala na inšpektoráte práce a 40 hod. / tyždeň v nepretržitej prevádzke je poriadku. Kde je pravda?
Ďakujem za pomoc.
lydus2001
08.01.11,19:01
§ 85
Pracovný čas

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

stále platí 37,5 hod na nepretržitú prevádzku, pokiaľ viem, nič sa nemenilo
terezamaria
08.01.11,19:39
Prosím o radu - na prevádzkovej schôdzi nám bolo oznámené, že od januára 2011 sa nám mení max. pracovný čas na 40 hodín / týždeň.
Pracujem v zdravotníckom sektore s nepretržitou prevádzkou, robíme 12- hodinové zmeny (deň, noc), strieda sa nám "kratší a dlhší " pracovný týždeň. Doteraz sme mali max. pracovný čas 37,5 hod. / týždeň a teraz nám ho majú predĺžiť na 40 hod. / týždeň!
Sú teraz nejaké nové zmeny v zákonníku práce? Lebo ja som všade našla len 37,5 hod. max. pracovný čas pre nepretržitú prevádzku (§85z.p.) Naša nadriadená sa vraj informovala na inšpektoráte práce a 40 hod. / tyždeň v nepretržitej prevádzke je poriadku. Kde je pravda?
Ďakujem za pomoc.

Pokiaľ ste všetci zamestnanci podpisom súhlasili, že budete nastupovať
do 12 - hodinových smien, to je jednoznačne trojsmenno - nepretržitá prevádzka, , kde pracovný čas je 37,5 hodiny týždenne.

Fond pracovného času sa spočítava za celý kalendárny mesiac, t.j. až na konci mesiaca sa robí vyhodnotenie, či je splnený mesačný fond odpracovaných hodín, či vznikli nadčasy alebo je potrebné pár hodín dotiahnúť. Sú to tzv. plusové a mínusové hodiny.

Pani vrchnej poraď, nech si naštuduje § 85, § 85 a a § 87 ZP. Ako zdravoťáci môžete mať 40 hodinový pracovný týždeň, ale tie 2,5 hodiny budú u Vás nadčasom.
Tony1
17.01.11,12:31
Prosím o radu:
zamestnávateľ zmenil zamestnancovi pr. čas zo 40 hod. týždenne na 35 hod., po vzájomnej dohode. Nejde o zmenu v dôsledku zdravotného stavu. Tak im to proste obom vyhovuje. Ide o kratší pracovný vzťah? A má tento zamestnanec potom aj nárok na nižšiu minimálnu mzdu podľa prepočtu na odpracované hodiny?
Tony1
17.01.11,12:41
Prosím o radu:
zamestnávateľ zmenil zamestnancovi pr. čas zo 40 hod. týždenne na 35 hod., po vzájomnej dohode. Nejde o zmenu v dôsledku zdravotného stavu. Tak im to proste obom vyhovuje. Ide o kratší pracovný vzťah? A má tento zamestnanec potom aj nárok na nižšiu minimálnu mzdu podľa prepočtu na odpracované hodiny?
Vie mi niekto poradiť?
Tweety
17.01.11,12:53
Prosím o radu:
zamestnávateľ zmenil zamestnancovi pr. čas zo 40 hod. týždenne na 35 hod., po vzájomnej dohode. Nejde o zmenu v dôsledku zdravotného stavu. Tak im to proste obom vyhovuje. Ide o kratší pracovný vzťah? Áno. A má tento zamestnanec potom aj nárok na nižšiu minimálnu mzdu podľa prepočtu na odpracované hodiny?§120ZP (5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa sadzby minimálnych mzdových nárokov ustanovené v eurách za hodinu úmerne zvýšia.

V texte.
ivka70
17.01.11,12:54
Prosím o radu:
zamestnávateľ zmenil zamestnancovi pr. čas zo 40 hod. týždenne na 35 hod., po vzájomnej dohode. Nejde o zmenu v dôsledku zdravotného stavu. Tak im to proste obom vyhovuje. Ide o kratší pracovný vzťah? A má tento zamestnanec potom aj nárok na nižšiu minimálnu mzdu podľa prepočtu na odpracované hodiny?

Ide o skrateny uvazok, to ale neznamena, ze nemoze dostat inu - vyssiu mzdu, ako je minimalna mzda k tomu skratenemu uvazku. Ta udava len spodnu hranicu.
Tony1
17.01.11,13:02
áno, to viem, že môže mať vyššiu mzdu,ale v zákone sa píše, že u zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší pr. čas sa sadzba minimálneho mzdového nároku na mesiac zníží v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci.
Tony1
17.01.11,13:03
Ide mi o ten minimálny mzdový nárok, je vlastne pokrátený v závislosti na odpr. čase. A nepozerá sa, či je krátený pr. čas zo zdravot. dôvodov,alebo z iných, však?
Tony1
17.01.11,13:05
Kedy sa berie v princípe, že ide o kratší pracovný úväzok vo firme?
Tweety
17.01.11,13:05
Ide mi o ten minimálny mzdový nárok, je vlastne pokrátený v závislosti na odpr. čase. A nepozerá sa, či je krátený pr. čas zo zdravot. dôvodov,alebo z iných, však?
Stačí len čítať odpovede, pozri moju v prísp. 6. Znamená, že MM musí byť dodržaná,t.j. taká, akoby ani nebol skrátený.
Tony1
17.01.11,13:15
ďakujem, čítam, len som hrozne domotaná.
anton.obona
05.05.11,07:57
Zamestnávateľ stanovil pracovný týždeň na 32 hod.Robíme takto už polroka.Nejedná protizákonne ?
veronikasad
05.05.11,09:21
Zamestnávateľ stanovil pracovný týždeň na 32 hod.Robíme takto už polroka.Nejedná protizákonne ?
Podpisovali ste dodatok k pracovnej zmluve ? Kráti vám z tohto dôvodu mzdu (ak máte mesačnú) ?
anton.obona
09.05.11,06:12
Podpisovali ste dodatok k pracovnej zmluve ? Kráti vám z tohto dôvodu mzdu (ak máte mesačnú) ?
Dodatok k pracovnej zmluve sme nepodpisovali,mesačná mzda nám bola krátená o alikvotnu neodpracovanú čiastku /15O-2OO EUR/
mzdarka renca
09.05.11,10:49
Dodatok k pracovnej zmluve sme nepodpisovali,mesačná mzda nám bola krátená o alikvotnu neodpracovanú čiastku /15O-2OO EUR/

zamestnávateľ jednal nesprávne, nakoľko pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom je tzv. dohoda dvoch zmluvných strán (zamestnanec vs. zamestnávateľ). Akékoľvek zmeny, ktoré sú dohodnuté v prac. zmluve je z vyššie uvedeného dôvodu možné meniť len s písomným súhlasom oboch zmluvných strán.