Romanka09
06.01.11,11:53
Dobrý deň ,

rada by som poprosila o konzultáciu k nasledovnej problematike.

Spoločnosť v roku 2010 chce odpísať pohľadávky za rok 2005,2006. ku všetkým pohľadávkam bola tvorená 100 % opravná položka daňová . Pohľadávky sú k 31.12.2010 premlčané. Odpis vykonám nasledovne :

391/311

Robím ešte nejakú inú upravu základu dane ?
Rozalka
06.01.11,11:01
Odpis vykonaj nasledovne:
391/547
546/311

Ak už boli tvorené opravné položky vo výške 100%, daňovo neupravuješ nič.
Romanka09
06.01.11,11:24
no ja som našla v metodickom pokyne z DRSR vyradenie OPravnej položky a aj pohľadávky z účtovníctva práve
391/311
ak by som účtovala aj podľa spôsobu B je potom 546 daňovo uznaná pri premlčaných pohľadávkach ?

ak zaúčtujem 391/311, potom neriešim dopad na daň u premlčaných pohľadávok ? Upozorňujem že ide o premlčané pohľadávky aj ked u nich bola tvorená v príslušných rokoch daňová opravná položka
Rozalka
06.01.11,12:37
Máš pravdu.
V § 68 Pokynov sa píše:
(5) Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania. Na účte 546 – Odpis pohľadávky sa účtujú aj postúpené pohľadávky z hospodárskej činnosti a odpis pohľadávok podľa osobitného predpisu.16) Pred vyradením pohľadávky z účtovníctva sa zúčtuje vytvorená opravná položka k pohľadávke na ťarchu účtu 391 – Opravné položky k pohľadávkam so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu pohľadávky.
Romanka09
06.01.11,21:00
naozaj mi niekto nevie poradiť či odpis už premlčanej pohľadávky na ktorú bola tvorená 100 % opravná daňovo uznaná položka, nejak zvyšuje daňový základ ?
Ester plus
09.01.11,08:05
V zákone o DzP sa v § 17 ods. 28 písm. b) uvádza, že základ dane zistený podľa § 17 ods.1 písm.b) a c) sa v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k odpisu phľadávky, zvýši o sumu OP, ktorej tvorba bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20, a súčasne zníži o výdavok (náklad) podľa § 19 ods. 2 písm. h) a r).

Z toho mi vyplýva, že ak si tvorila OP k predmetným pohľadávkam vo výške 100% podľa ZoDP §20 ods. 14 napríklad 10000 Eur, tak ak dôjde k odpisu premlčanej pohľadávky 391/311 zvýšiš ZD o TOP uznanej za daňový výdavok t.j. 10000 Eur a súčasne znížiš ZD len do takej výšky, do akej je možné tvoriť OP podľa § 20 ods. 14 t.j. o 10000Eur. Vplyv na ZD bude neutrálny.

Ja som to takto pochopila ale rada si prečítam aj názor iných.
scame
25.01.11,15:15
Ja mám v tých odpisoch pohľadávky poriadny guláš.:o Mám pohľadávku voči zahraničnej firme, ktorá je nepremlčaná. Jej splatnosť bola v 2/2010. Snažili sme sa ju od danej firmy vymáhať, no všetko nasvedčuje tomu, že ju od nich nevymôžeme. Cez súd to riešiť nechceme a rozhodli sme sa ju definitívne odpísať. Bude tento odpis pohľadávky daňovo uznaný?
Proste som si nie istá tým, či môže byť daňovo uznaný, keď nemám žiadne vyjadrenie súdu ani nič podobné. Tvoriť opravnú položku by som na tú pohľadávku mohla, no načo ju tvoriť, keď u mňa nie je riziko nezaplatenia, ale definitívne viem, že mi ju nezaplatia. Prosím, poradíte mi niekto?
KEJKA
25.01.11,15:17
odpis pohľadávky splatnej v 02/2010 nie je daňovo uznaný.
scame
25.01.11,15:22
Rozumiem tomu tak, že môžem odpísať, ale musím to pripočítať v DP.
Len preto, že v súčasnej dobe ešte nie je možné tvoriť opravnú položku vo výške 100%? Vyriešila by som to tým, že by som jednoducho počkala a zatiaľ pohľadávku neodpísala? Keď uplynie obdobie, že by som mohla tvoriť OP vo výške 100% a odpis urobila až vtedy, tak by to bolo daňovo uznané?
scame
25.01.11,15:36
mimotemyK tejto pohľadávke sme mali platiť províziu za sprostredkovanie obchodu. Keďže sme však nedostali zaplatené, tak sme neuhradili ani províziu. Fakturovala nám ju s.r.o., takže mi to zase zostáva "visieť" v neuhradených záväzkoch. Stačí, keď dokopem dodavateľa, aby mi na rozdiel (časť provízie, ktorú som neuhradila) vyhotovil dobropis? Ak ho nevyhotoví, tak budem musieť potom už len po 3 rokoch zase dodaniť nezaplatený záväzok. Je to tak?
KEJKA
25.01.11,15:49
záväzok - v prípade záväzku sa môžeš pre zmenu rozhodnúť kedykoľvek pre odpis a ten bude daňový. Najdlhšie však do 3 rokov od splatnosti, v roku dovŕšenia tejto lehoty ich zdaniť musí povinne.
scame
26.01.11,06:53
Myslela som, že keď bude daňovník chcieť odložiť to zdanenie na neskôr, tak po 3 rokoch sa tomu už nevyhne a bude musieť. Je to tak?
Rozalka
26.01.11,15:50
mimotemyK tejto pohľadávke sme mali platiť províziu za sprostredkovanie obchodu. Keďže sme však nedostali zaplatené, tak sme neuhradili ani províziu. Fakturovala nám ju s.r.o., takže mi to zase zostáva "visieť" v neuhradených záväzkoch. Stačí, keď dokopem dodavateľa, aby mi na rozdiel (časť provízie, ktorú som neuhradila) vyhotovil dobropis? Ak ho nevyhotoví, tak budem musieť potom už len po 3 rokoch zase dodaniť nezaplatený záväzok. Je to tak?

Daňovými výdavkami sú aj:
§ 19 ods.3
p) odplaty (provízie) za vymáhanie pohľadávky najviac do výšky vymoženej pohľadávky,

Ak som dobre pochopila váš prípad, tá provízia nie je daňovo uznaným výdavkom v r. 2010, takže po 3 rokoch nebude treba ani dodaňovať.
ELAST
29.05.12,17:39
no ja som našla v metodickom pokyne z DRSR vyradenie OPravnej položky a aj pohľadávky z účtovníctva práve
391/311
ak by som účtovala aj podľa spôsobu B je potom 546 daňovo uznaná pri premlčaných pohľadávkach ?

ak zaúčtujem 391/311, potom neriešim dopad na daň u premlčaných pohľadávok ? Upozorňujem že ide o premlčané pohľadávky aj ked u nich bola tvorená v príslušných rokoch daňová opravná položka

Prosím, tiež mám tento prípad, je 546 potom daňová, ak je pohľadávka už premlčaná????

Prosím, poradíte?