deerslayer
06.01.11,13:29
Kde by som zohnal rastlnky tzv. zlatého kiwi ?
buchač
06.01.11,12:41
Kde by som zohnal rastlnky tzv. zlatého kiwi ?

Ako sa tak pozerám , tak najlepšie by bolo priamo v krajine pôvodu ...
Okolo Slovenska nič moc ...

Takže hor sa New Zealand ...;)

http://cgi.ebay.ie/100-NEW-ZEALAND-Sweet-Golden-Kiwi-Fruit-Kiwifruit-Seeds-/220690539793
deerslayer
08.01.11,14:19
Vďaka za odpoveď
wabi
09.01.11,02:28
Dá sa kúpiť rastliny a tiež plody aj na Slovensku, Rakusku, Nemecku, Taliansku. Je to však novinka. Mám tiež jdenu odrodu zatiaľ tiež ako raritu. Zatiaľ som sa stretol s troma odrodami "zlatého kiwi"
Jedná sa o Actinidiu chinenzis, ktorej krajina pôvodu nie je ako si veľa ľudí milne myslí na Novom zélande u protinožcov, ale tak ako napovedá latinský názov v Číne, kde sa vyskytuje veľké množstvo druhov a každý druh má ešte svoje sorty. Od tiaľ boli tieto rastliny aj dovezené na Nový Zeland a tam je aj genetický zdroj a centrum šľachtenia.
V obchode sa dá kúpiť žltoplodé "kiwi" ako plody dovoz z Nového Zelandu najmä na jar a začiatkom leta. Na jeseň a v zime potom dovoz z Talianska alebo Číny.
To že "kiwi je známe ako zelené je tak trochu náhoda, už od začiatku totiž boli aj klony žltej farby. Žiaľ propagovali sa najmä práve tie zelené, bol to zámer či náhoda...?
Nedávno som si kúpil zo zvedavosti v metre "kiwi červené" plody boli podobné "zlatým kiwi" už na pohľad boli mierne hruškovité a koža bola síce drsná no bez chlpov ako má klasické zelené kiwi. Samozrejme že namiesto červenej farby ako bolo v názve trochu zavádzajúco uvedené sa po rozkrojení vyklula dužina žltej farby a iba v strede kde sa običajne nachádza viac semien bola slabo červená farba, s bielym stredom. V praktickom pohľade je tej červenej možno 10% plodu a 90% je žltá.
Napriek tomu chuť, príjemná sladká bez ostrosti typických zelených kiwi, ktorá niektorým ľuďom vadí.
Na internete sa dočítate že znáša -20 podobne ako pri zelených ctinidia chinenzis. Beriem tento údaj s nedôverou, pretože podľa vlastných skúseností pri tejto teplote tento druh už vymrzne úplne alebo orastie nanovo z koreňa. Preto som presvedčený že pestovanie tohoto druhu je možné len v najteplejších oblastiach a to ešte na chránenom mieste zo severu a od vetrov, ktoré neznáša. Vyžaduje veľa vlhkosti a nielen pôdnej ale aj vzdušnej...
Na väčšine územia je výhodnejšie pestovať príbuzné druhy Actinidia Arguta, alebo Kolomikta. Tieto sú na pestovanie oveľa menej náročné a znášajú až -30 v zime bez následkov. Mám odrody skutočne červených plodov - Arguty samozrejme s úplne hladkou šupou, ktorá sa nešúpe ale sa je celý plod, pričom je aj zvnútra úplne červený - napríklad odroda Kens red, alebo Purpura.
Pri Kolomikte je zas zaujímavosťou krásny trojfarebný list popri chutných plodoch ktoré dozrievajú ako prvé často už v auguste...