MartinkoK
06.01.11,14:40
Dobrý deň,
prosím Vás, na našom firemnom aute nastala poistná udalosť, servis nám to opravil a poslal faktúru aj s DPH. Túto faktúru však priamo servisu uhradila poisťovňa v plnej výške aj s DPH. Mala som nárok na odpočet DPH? Alebo som mala túto DPH účtovať len ako náklad, a pri zároveň ako výnos?
ˇ
Ďakujem veľmi pekne
Tweety
06.01.11,15:43
Dobrý deň,
prosím Vás, na našom firemnom aute nastala poistná udalosť, servis nám to opravil a poslal faktúru aj s DPH. Túto faktúru však priamo servisu uhradila poisťovňa v plnej výške aj s DPH. Mala som nárok na odpočet DPH? Alebo som mala túto DPH účtovať len ako náklad, a pri zároveň ako výnos?
ˇ
Ďakujem veľmi pekne
Účtuješ aj o náklade aj o výnose, aj o dph.
KEJKA
06.01.11,19:49
poisťovňa mala uhradiť len ZD, nie DPH. je možné, že tú DPH od vás bude chcieť - ešte som sa s tým nestretla.
DPH si odpočítať môžete - ak je doklad správne vystavený na Vás.
Zoltán Kovács
07.01.11,05:12
Poisťovňa vie vôbec o tom, že ste platiteľmi DPH?
MartinkoK
07.01.11,06:18
Poisťovňa vie vôbec o tom, že ste platiteľmi DPH?

No tak toto neviem, a bolo im to treba oznámiť?
Faktúra je vystavená na našu firmu aj s vyčíslením DPH.
Zoltán Kovács
07.01.11,06:25
No tak toto neviem, a bolo im to treba oznámiť?
Faktúra je vystavená na našu firmu aj s vyčíslením DPH.

Áno bolo treba, lebo v tom prípade poisťovňa hradí iba základ dane - spoluúčasť. Nakoľko u platiteľa DPH nie je škoda, je to nárokovateľné od štátu.
Odporúčam čím skôr kontaktovať poisťovňu.
MartinkoK
07.01.11,06:40
Ale teraz pozerám do papierov, a my sme im posielali doklady, ktoré si vyžiadali na firemnom tlačive kde vždy uvádzam aj IČO a IČ DPH, Tieto sú uvedené dokonca aj na pečiatke.
Zoltán Kovács
07.01.11,11:17
Ale teraz pozerám do papierov, a my sme im posielali doklady, ktoré si vyžiadali na firemnom tlačive kde vždy uvádzam aj IČO a IČ DPH, Tieto sú uvedené dokonca aj na pečiatke.

Ja keď som uzatváral poistnú zmluvu na firmu, tak aj do zmluvy si uviedli moje IČ DPH. Kukni do tej zmluvy. Lebo poisťovňa v systéme má údaje podľa podpísanej zmluvy, a to vaše IČ DPH mohli prehliadnúť na dodaných dokladoch.
monspa
10.01.11,09:02
Môžete mi prosím poradiť, ako mám postupovať,ak je auto na leasing? Máme poistnú udalosť a v servise mi povedali, že faktúru za opravu pošlú priamo do poisťovne a nám príde faktúra na úhradu DPH. Poistnú zmluvu máme uzavretú priamo, nie cez leasingovú spoločnosť.
Tweety
10.01.11,09:06
Môžete mi prosím poradiť, ako mám postupovať,ak je auto na leasing? Máme poistnú udalosť a v servise mi povedali, že faktúru za opravu pošlú priamo do poisťovne a nám príde faktúra na úhradu DPH. Poistnú zmluvu máme uzavretú priamo, nie cez leasingovú spoločnosť.
Rovnako ,ako keby nebolo lízované.
Zuzanak1
19.01.11,08:53
Ahojte. Potrebujem poradiť. Prepravná spoločnosť pri nehode poškodila prepravovaný tovar. Firma ktorej bol poškodený tovar nám poslala faktúru, kde žiada plnenie za poškodený tovar s DPH. Podľa mňa by tam tá DPH nemala byť ? A vôbec takáto faktúra by sa nemala vystavovať.
Tweety
19.01.11,09:00
Ahojte. Potrebujem poradiť. Prepravná spoločnosť pri nehode poškodila prepravovaný tovar. Firma ktorej bol poškodený tovar nám poslala faktúru, kde žiada plnenie za poškodený tovar s DPH. Podľa mňa by tam tá DPH nemala byť ? A vôbec takáto faktúra by sa nemala vystavovať.
Žiada nový tovar? AK len uplatňuje škodu, fakturovať mala bez dph, pretože škoda nie je predmetom dane.
KEJKA
19.01.11,09:09
Môžete mi prosím poradiť, ako mám postupovať,ak je auto na leasing? Máme poistnú udalosť a v servise mi povedali, že faktúru za opravu pošlú priamo do poisťovne a nám príde faktúra na úhradu DPH. Poistnú zmluvu máme uzavretú priamo, nie cez leasingovú spoločnosť.
mala by byť faktúra na opravu klasicky.ZD, DPH, spolu
plus poznámka uhradiť DPH a spoluúčasť. zrejme ste dostali krycí list - že nebudete musieť za opravu zaplatiť vy, ale priamo poisťovňa.
Ak by vám poslali faktúru len čisto vo výške DPH, tak to nie je faktúra na jej odpočítanie.
Postup by mal byť klasicky - akurát platba do servisu bude zrealizovaná len čiastočne.
Poisťovňa vám pošle vyúčtovanie PU aj s výškou plnenia voči servisu. prípadne urgujte.
poznámka - ak PU bola v r.2010 - účtujete odhad plnenia 378/648 do r.2010 a v r.2011 .....toto platí v prípade klasického vyúčtovania PU.
KEJKA
19.01.11,09:10
Ahojte. Potrebujem poradiť. Prepravná spoločnosť pri nehode poškodila prepravovaný tovar. Firma ktorej bol poškodený tovar nám poslala faktúru, kde žiada plnenie za poškodený tovar s DPH. Podľa mňa by tam tá DPH nemala byť ? A vôbec takáto faktúra by sa nemala vystavovať.
vy ste tá prepravná spoločnosť? Máte pravdu, škoda nie je dodanie v zmysle DPH, faktúru žiadajte prerobiť - má byť bez DPH.
Zuzanak1
19.01.11,10:56
Žiada nový tovar? AK len uplatňuje škodu, fakturovať mala bez dph, pretože škoda nie je predmetom dane.
žiaden tovar iba chcú zaplatiť za poškodenie tovaru. Ďakujem za odpoveď
Zuzanak1
19.01.11,10:57
vy ste tá prepravná spoločnosť? Máte pravdu, škoda nie je dodanie v zmysle DPH, faktúru žiadajte prerobiť - má byť bez DPH.
ano my sme tá prepravná spoločnosť. Len tá druhá firma si stojí za svojim, že tam má byť DPH podľa nejakého paragrafu, len zatiaľ som ja konkrétne s tou pani nevolala a majiteľ zabudol podľa akého, len som si chcela byť istá kým im pôjdem volať.
ĎAkujem.
KEJKA
19.01.11,11:01
pokiaľ je faktúra vystavená so všetkými náležitosťami, tak si DPH odpočítaš, ešte som sa nestretla s neuznaním takejto DPH zo strany DU. Ale skús vybaviť opravu tej faktúry alebo zisti ten §.
Zuzanak1
19.01.11,12:09
pokiaľ je faktúra vystavená so všetkými náležitosťami, tak si DPH odpočítaš, ešte som sa nestretla s neuznaním takejto DPH zo strany DU. Ale skús vybaviť opravu tej faktúry alebo zisti ten §.
faktúru sme im vrátili, že ju neakceptujeme, a nakoniec vysvitlo, že to im niekdo už fakturoval s DPH a oni nám to len refakturovali, takže oni si zistia paragraf od tých prvých, že prečo s DPH a náš právnik oprávnenosť refakturácie na základe zmluvy, pre mňa to týmto zatiaľ padlo. Ďakujem za pomoc.
Lydži
09.01.13,13:43
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Cudzie auto nám vrazilo do brány a poškodilo ju. Opravili sme ju vo vlastnej réžii a poisťovni "škodcu" posielame faktúru s vyčíslením nákladov (materiál, práca). Tá faktúra by mala byť s dph alebo bez? Ďakujem.
Tweety
09.01.13,13:44
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Cudzie auto nám vrazilo do brány a poškodilo ju. Opravili sme ju vo vlastnej réžii a poisťovni "škodcu" posielame faktúru s vyčíslením nákladov (materiál, práca). Tá faktúra by mala byť s dph alebo bez? Ďakujem.
Náhrada škody nepodlieha dph.
Lydži
23.01.13,09:58
Ďakujem :)