Alena Spišiaková
06.01.11,15:23
Ahojte,

platiteľ DPH kúpil v roku 2009 osobné motorové vozidlo (M1) od neplatiteľa ako tovar bez DPH, teda si neuplatnil DPH, lebo nemal akú. Teraz ho chce predať, musí fakturovať s DPH???

Lebo som tu našla, že keď si neuplatnil DPH, ale pravdepodobne mi to vychádza, že kupoval od platiteľa DPH, ale nemohol si uplatniť, lebo do 31.12.2009 to nebolo možné a predá ho dajme tomu v 2010, tak je tam oslobodenie podľa §85i.

Len či to platí aj vtedy, keď to kupuješ od neplatcu dph a predávaš ako platca.

Ďakujem
betka
08.01.11,20:26
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Podľa mojho názoru.

Pri kúpe OA som nemala "zákaz" odpočítania DPH v zmysle par. 49/7, FA som nemala vystavenú ZD 100 eur DPH 19 eur, moja VC nebola 119 eur.
Ja som jednoducho obdržala Fa od podnikateľa neplatitela DPH, resp. som obstarala OA na základe KZ. A v zmysle uvedeného pri predaji OA nemám možnosť uplatniť par. 85i, nakoľko nesplňam podmienky nemožnosti odpočítania DPH.
Pri FA-kturácii predaja mi vzniká DP v zmysle par. 8 z o DPH. Teda FA s DPH.

Pozn. Je to detto príklad, ako by som kúpila PC od občana SR, a následne by som ho predala, Fa by som v režime DPH.

Opravte ma, ak sa mýlim.
Alena Spišiaková
09.01.11,15:18
Teraz neviem, lebo na daňovom povedali, že fa bez dph pri predaji, ale niekedy povedia čokoľvek, aby sa ťa zbavili. Ak niekto vie pomôcť v tejto téme, tak pomôžte. Ďakujem
Tweety
09.01.11,15:35
Teraz neviem, lebo na daňovom povedali, že fa bez dph pri predaji, ale niekedy povedia čokoľvek, aby sa ťa zbavili. Ak niekto vie pomôcť v tejto téme, tak pomôžte. Ďakujem
Veď správnu odpoveď máš v predch. príspevku.
ľubka
10.01.11,11:49
Na DU ti správne odpovedali. Ak si kúpila OA /alebo čokoľvek iné/ od neplatcu DPH, t.j. neuplatnila si DPH na vstupe, potom pri predaji predmetného OA na výstupe daň nedávaš.
Alena Spišiaková
10.01.11,17:58
Ďakujem, aj moja kolegyňa to tak tvrdila, ja sa len uisťujem, viac hláv, viac rozumu, či ako???
Mikolajova
18.02.11,10:34
Dobry den, firma platca DPH kupi OA od neplatcu DPH v CZ bez DPH osobný automobil v r. 2008, pri jeho predaji musi odviest DPH z predaja tohto auta. Mne to vychadza, ze ano, čo vy nato?
Mikolajova
21.02.11,07:33
Dobry den, firma platca DPH kupi OA od neplatcu DPH v CZ bez DPH osobný automobil v r. 2008, pri jeho predaji musi odviest DPH z predaja tohto auta. Mne to vychadza, ze ano, čo vy nato?
Prosím Vás viete sa mi k tomuto vyjadriť?
Alena Spišiaková
22.02.11,16:23
Fa bude bez dph, keď si si neuplatnila na vstupe, tak ani na výstupe.
Mikolajova
23.02.11,08:16
Prosim Vas a aky paragraf uviest do fa?