sarmantna
02.12.05,07:32
Dobrý deň, prosím Vás, poraďte mi ohľadom dodatočného daňového priznania DPH. Podľa rozsudku Európskeho súdneho dvora z 20. januára 2005 bol vyjadrený názor k základu dane pri poskytovaní služieb vlastným zamestnancom ohľadom stravovania. Chcela by som podať dodatočné priznania k DPH spätne od l. mája 2004. Daňový úrad mi poskytol informáciu, vraj nemám nárok spätne podať priznania. Prosím Vás, poraďte mi, kde by som zistila účinnosť rozsudku, daňový úrad mi tvrdí, že rozsudok bol zverejnený v marci 2005 a odvtedy je účinný.
Monika1
02.12.05,09:26
To je teda riadna trúfalosť. Rozhodnutie súdu bolo v januári 2005. Pokiaľ viem, tak ruší spätne platnosť predchádzajúcich ustanovení. My sme podali dodatočné DP už vo februári 2005 za všetky mesiace počnúc májom 2004.
Bez problémov nám vrátili všetky odpočty za predch. obd. Neviem ti teraz narýchlo povedať číslo rozhodnutia súdu v Štrasburgu ale určite ho niekde mám. Možno bude niekde aj na Porade, len ho treba pohľadať. Takže neboj sa a plnou parou do boja... Podať dodatočné DP.
sarmantna
02.12.05,10:05
Monika, ďakujem Ti veľmi pekne, prosím Ťa, ak môžeš, napíš mi, ktorý daňový úrad Ti vrátil DPH. Ešte raz veľmi pekne Ti ďakujem.
Monika1
02.12.05,10:06
Vrátil nám ho DÚ PO.
sarmantna
02.12.05,10:53
Má ešte niekto skúsenosť s dodatočným daňovým priznaním DPH z titulu stravných lístkov od 1.5.2004? Prosím, napíšte.
sarmantna
06.12.05,06:50
Prosím Vás, neviete mi ešte niekto poradiť, či môžem podať dodatočné daňové priznanie? Je to v našej spoločnosti veľká suma, obávam sa, že sa mi ohlási daňový úrad na kontrolu a už nebudem môcť podať. Prosím Vás!
Jana Acsová
06.12.05,08:22
V usmernení DRSR k § 22 ZDPH sa uvádza:
Vyššie citované ustanovenie § 22 ods. 1 a 2 zákona o DPH je v platnosti od 1. mája 2004.
Pripájam link ... je to posledná veta pred príkladom:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par22.doc

V Poradcovi 11-12/2005 str. 321 - "záver" v článku Stravovanie zamestnancov od autoriek z MF SR sa uvádza: Platitelia dane môžu už za mesiac marec 2005 postupovať v súlade s výkladom DR SR ohľadne určenia základu dane pri poskytovaní stravovacích služieb zamestnancom.

Zhrnutie:
Mám za to, že platné ustanovenia nášho ZDPH s účinnosťou od 1.4.2005 (nezaznamenané žiadne úpravy novelami až do dnešného dňa) umožňovalo postup daňovým subjektom podľa zverejneného výkladu DR SR od začiatku platnosti Zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty. To že nepriamo je naznačovaný postup od marca 2005 si možno podľa môjho názoru vykladať aj tak, že v prípade, že daňový subjekt postupoval inak, od zverejnenia výkladu môže podať aj DDP, nakoľko je to v súlade s rozsudkom Európskeho súdneho dvora.
sarmantna
06.12.05,08:25
Ďakujem veľmi pekne, môj názor je taký istý, len som si nie istá s dátomom účinnosti rozsudku ESD.