angua
02.12.05,09:36
Ahojte,

mám taký "malý" problémik. Spoločnosť, pre ktorú pracujem kúpila v Čechách nové osobné auto pre zamestnanca, ktorý ho bude vyúživať na pracovné účely. Čo sa týka DPH, viem, že si ju nemôžem odpočítať a musím ju zaplatiť. Otázka je: ako zaúčtovať kompletné obstaranie auta (mám na mysli: cenu na faktúre aj DPH). Vopred díky.
Tweety
02.12.05,08:40
Ahojte,
mám taký "malý" problémik. Spoločnosť, pre ktorú pracujem kúpila v Čechách nové osobné auto pre zamestnanca, ktorý ho bude vyúživať na pracovné účely. Čo sa týka DPH, viem, že si ju nemôžem odpočítať a musím ju zaplatiť. Otázka je: ako zaúčtovať kompletné obstaranie auta (mám na mysli: cenu na faktúre aj DPH). Vopred díky.
Fa za vozidlo: 042/321
Úhrada fa:321/221,211
Zaradenie vozidla do používania:022/042
Potom odpis:551/082AE:eek: ;)
kojur
02.12.05,15:14
Presne tak, ako keď sa kúpi osobné auto u Nás doma. Ešte by som zacitoval z FS 5/2005 (Finančný spravodajca). " Daň z pridanej hodnoty zaplatená slovenským platiteľom dane v zahraničí - slovenský platiteľ DPH, ktorý v inom členskom štáte zaplatí daň z pridanej hodnoty, nemá nárok na jej vrátenie v tuzemsku, ale môže si uplatniť nárok na vrátenie (refundáciu) dane v tom členskom štáte, v ktorom bola zaplatená za podmienok platných v príslušnom členskom štáte. Takto zaplatená daň z pridanej hodnoty v inom členskom štáte, na ktorú nie je nárok na odpočítanie v tuzemsku, sa podľa § 19 ods. 3 písm. k) zákona považuje za daňový výdavok za predpokladu, že samotné obstaranie predmetov alebo služieb v zahraničí je uznaným daňovým výdavkom podľa § 19 zákona."
Česká DPH sa dostáva do daňových výdavkov postupne prostredníctvom odpisov počas doby odpisovania ako súčasť obstarávacej ceny hmotného majetku.