martuľa
07.01.11,06:39
je správne, ak účtovníčka platbu kartou ( platba z firemného účtu - napr. tankovanie) preženie cez pokladňu ako príjem a výdaj ?
A ak vystavené zálohové faktúry ( s určitou číselnou radou ) nevidím nikde zaevidované ?
/je to externá účtovníčka a účtuje na základe dokladov, ktoré jej doručíme/

vďaka http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Zoltán Kovács
07.01.11,05:42
je správne, ak účtovníčka platbu kartou ( platba z firemného účtu - napr. tankovanie) preženie cez pokladňu ako príjem a výdaj ?
A ak vystavené zálohové faktúry ( s určitou číselnou radou ) nevidím nikde zaevidované ?
/je to externá účtovníčka a účtuje na základe dokladov, ktoré jej doručíme/

vďaka http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif

Účtovanie pl.kartou je nesprávne.
Zálohové faktúry sa neúčtujú.
martuľa
07.01.11,05:56
1. a ako je správne zaúčtovanie platobnou kartou?
2. myslela som zaevidované zál. faktúry.Nikde v jej evidencii (v knihe faktúr ) ich nevidím....
Zoltán Kovács
07.01.11,06:00
1. a ako je správne zaúčtovanie platobnou kartou?
2. myslela som zaevidované zál. faktúry.Nikde v jej evidencii (v knihe faktúr ) ich nevidím....

Ad1: 501,343/261 nákup, na základe bločku
261/221 na základe výpisu

Ad2: Ak zálohové faktúry vystavujete vy a nie ext.účtovníčka, tak knihu faktúr (zálohových) by ste mali mať vy.
martuľa
07.01.11,06:13
asi sa nerozumieme.
Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ?
Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?
Zoltán Kovács
07.01.11,06:23
asi sa nerozumieme.
Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? Ani ja neevidujem zálohové faktúry od klientov. A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Nie. Prijatú sumu na základe zál.faktury účtujem ako 221/324. Potom keď dostanem na spracovanie ostrú fa, tak tam vyúčtujem zálohu. Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ? Zálohovkami sa trápiš preto,aby si od klientov dostala peniaze dopredu.
Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?Podľa mňa zálohová fa nie je účt.doklad, len určitá forma/výzva na zaplatenie

v citáte
martuľa
07.01.11,06:28
Ad1: 501,343/261 nákup, na základe bločku
261/221 na základe výpisu

takže v pokladni ako položka platby platobnou kartou : príjem- dotácia pokladne a výdaj- napr.vúb - ilava , nemá taká položka čo robiť ?! .............

Ad2: Ak zálohové faktúry vystavujete vy a nie ext.účtovníčka, tak knihu faktúr (zálohových) by ste mali mať vy.
....
Zoltán Kovács
07.01.11,06:30
Presne tak, veď peniaze neprebehli pokladňou.
valeriam
07.01.11,06:30
asi sa nerozumieme.
Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ?
Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?
Ide o komunikáciu- dohodni sa so svojou účtovníčkou, že chceš mať prehľad a kontrolu aj nad vystavenými zálohovými faktúrami. Verím, že nájdete spoločné riešenie.
martuľa
07.01.11,06:34
vidíš, ale ja nikde nevidím v ostrej fa, od účtovníčky uhradenú zálohu ... Jednoducho to má urobené ako normálnu faktúru , bez poznámky o úhrade zálohy ....
DušanČ
07.01.11,06:34
asi sa nerozumieme.
Ide o to, že ak ja vystavím faktúru zálohovú a postúpim ju jej v jednom mesiaci ona si ju nikde v účtovníctve nezaeviduje, veď musí aj ona v PC viesť knihu faktúr nie? A keď faktúra je uhradená, vystavím ostrú a ona si ju potom na základe úhrady spáruje nie? Načo sa ja trápim s vystavovaním zál. faktúr, evidenciou, keď pri odsúhlasení s ňou to nikde nevidím ?
Mám síce len základy PÚ, ale nemám pravdu, mýlim sa?
v minulosti sme mali inú účtovníčku a s tou keď sme si namátkove kontrolovali doklady, tak nám sedeli.A keď som ja mala vystavené 5 zál. faktúry tak ich ona vo svojej evidencii mala tiež 5. Nechápem ten postup....,veď každý účtovný doklad sa má evidovať nie?

Martuľa má v podstate pravdu. Dnešné účtovné SW sú riešené tak, že zálohová, resp. proforma fa, podľa toho, ako to kto nazve, sa v účtovníctve zaeviduje. Je jedno, či ide o prijatú alebo vystavenú zálohovú fa. Jej úhrada sa s takto zaevidovanou fa spáruje pri účtovaní banky, čím vznikne zápis 221/324, resp. 314/221. Po vystavení ostrej fa sa táto zaúčtuje okrem normálneho zápisu voči nákladom alebo iným účtom, podľa charakteru faktúry, aj zápisom 324/311, resp. 321/314, čím sa faktúra uhradí.
Zoltán Kovács
07.01.11,06:37
vidíš, ale ja nikde nevidím v ostrej fa, od účtovníčky uhradenú zálohu ... Jednoducho to má urobené ako normálnu faktúru , bez poznámky o úhrade zálohy ....

Uľahčuje si prácu, a vynecháva jeden zápis v účtovníctve. Čo nie je správne.
martuľa
07.01.11,06:42
Uľahčuje si prácu, a vynecháva jeden zápis v účtovníctve. Čo nie je správne.

a to sa snažím celý čas dopátrať. Ja mám rada poriadok a v prípade, že sa budem musieť vrátiť v dokladoch dozadu, tak chcem mať v tom jasno ... a nehľadať 3 dni, čo, kde a ako to bolo....
vďaka vám ....
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif