ps1818
07.01.11,07:23
Poprosím niekoho, kto sa v tom vyzná lepšie ako ja o pomoc pri nasledovnom probléme:

Som FO podnikateľ, neplatca DPH.
Kúpil som v Nemecku NOVÉ osobné vozidlo (M1) (0 km, doposiaľ neregistrované). Podľa informácii od tamojšieho oficiálneho dealera (platcu DPH) som mal vozidlo kúpiť s nemeckou DPH s tým, že v SR už DPH platiť nebudem. Tak som aj urobil. Teda v Nemecku som zaplatil cenu vrátane DPH.

Pri registrácii na polícii v SR však odo mňa žiadali potvrdenie od daňového úradu v SR, že som zaplatil DPH. Následne na daňovom úrade ma však prekvapili informáciou, že DPH *MUSÍM* zaplatiť aj v SR (do 7 dní od nákupu), aby som vozidlo mohol zaregistrovať v SR. To som teda urobil (keďže to bol siedmy deň). Mimochodom, táto DPH v SR sa vypočítala z ceny auta netto, takže nominálne bola rovnaká, ako tá nemecká (19% vs. 19% - rok 2010).

T.j. momentálne mám na toto auto zaplatenú DPH aj v Nemecku aj na Slovensku.

Prosím o radu, akým spôsobom je možné získať nemeckú DPH naspäť - je predsa nemožné, aby bol jeden tovar zdanený dva razy.

Ďakujem!!!
Luba
07.01.11,16:51
No to je nepríjemné. Mal si sa radiť vopred :mad:
Zákon o DPH, §11 hovorí, že:
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou.

Teda keďže si nadobudol nové auto, si povinný DPH odviesť v SR. V Nemecku ti vystavili faktúru zle, nemal si čo platiť nemeckú daň. Môžeš to skúsiť ešte raz u nemeckého predajcu, aby ti opravil faktúru, resp.vrátil DPH.
Náš DÚ ti pri platbe pridelil nejaké identifikačné číslo pre účely úhrady DPH z auta? Ak áno, môžeš ešte prípadne skúsiť vypýtať si tú daň od nemeckého daňového úradu v rámci refundu DPH , pozri si §55a atď.
Prípadne vycestovať ešte raz do Nemecka a dokladovať, že to auto bolo vyvezené do SR a že tu bola zaplatená DPH, aby ti tú nemeckú predajca vrátil.