Maja2
07.01.11,09:23
Prosím Vás viete mi poradiť?

Keď si podám opravné daňové priznanie FO za rok 2008 ako živnostník, má to vplyv na platenie odvodov do SP, ktoré som platila?

Daňovú povinnosť som mala 0,--, aj teraz bude 0,--. Avšak odvody, ktoré som platila zo zle vypočítaného daňového priznania do sociálnej poisťovne by mi teraz vyšli 0,--.

Ako mám postupovať? Predložím sociálnej poisťovni výpis z opravného daňového priznania a požiadam ju o vrátenie preplatku odvodov? Alebo nemám na ne spätne nárok.

Ak ste sa s ničím takým stretli, prosím poraďte. Ďakujem. Maja
veronikasad
07.01.11,08:36
SP ti poistenie nevráti, neide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu


§ 142
Platenie poistného
Na začiatok

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.

(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

(4) Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.
Maja2
07.01.11,08:36
samozrejme myslela som dodatočné priznanie, nie opravné.
Maja2
07.01.11,08:39
veronikasad - ďakujem za odpoveď.

a nevieš ako je to v tom prípade, že nemám zaplatené odvody za 3 mesiace, ale podpísala som s nimi splátkový kalendár, že uznávam svoj záväzok.

aj v tomto prípade to musím doplatiť, alebo podanie dodatočného priznania bude mať vplyv na to, že by som to už nemusela platiť.
veronikasad
07.01.11,08:52
veronikasad - ďakujem za odpoveď.

a nevieš ako je to v tom prípade, že nemám zaplatené odvody za 3 mesiace, ale podpísala som s nimi splátkový kalendár, že uznávam svoj záväzok.

aj v tomto prípade to musím doplatiť, alebo podanie dodatočného priznania bude mať vplyv na to, že by som to už nemusela platiť.
nedoplatok musíš uhradiť, nič to nemení na tomto stave.

Prečo chceš robiť DDP ? (meníš paušálne výdavky na skutočné kvoli dotácii ?) Malo by to význam iba v prípade DDP za rok 2009, vtedy by si odvody od 1.2. do 30.6. 2011 neplatila
Maja2
07.01.11,08:58
Popravde trieskam si hlavu o múr, lebo som robila dańové priznanie dvom živnostníkom, ktorí pracujú spolu na zákazkách, ale každý si fakturuje zvlášť. Teraz som prišla na to, že v roku 2008 som dala jednému do príjmu faktúru toho druhého. Som v šoku a rozmýšľam, čo spraviť. Daň vtedy neplatil - výdavky mal uplatené paušálne, to by som teraz nemenila. Ale nebyť mojej blbosti nemusel platiť ani odvody.
Maja2
07.01.11,09:00
K čomu potom slúži kolonka dodatočné daňové priznanie na Výpise z daňového priznania?
veronikasad
07.01.11,09:01
Popravde trieskam si hlavu o múr, lebo som robila dańové priznanie dvom živnostníkom, ktorí pracujú spolu na zákazkách, ale každý si fakturuje zvlášť. Teraz som prišla na to, že v roku 2008 som dala jednému do príjmu faktúru toho druhého. Som v šoku a rozmýšľam, čo spraviť. Daň vtedy neplatil - výdavky mal uplatené paušálne, to by som teraz nemenila. Ale nebyť mojej blbosti nemusel platiť ani odvody.
Choď osobne do SP - skôr než podáš dodatočne DP. Mne to zo zákona vychádza tak, ako som napísala.

V roku 2011 sa už nebude dať podať DDP ak chce dodatočne zmeniť paušál na skutočné a naopak.
Maja2
07.01.11,09:05
veľmi pekne ti ďakujem.