Mikolajova
02.12.05,09:44
Neviete nahodou ako to je ak nehnuteľnosť nebytové priestory, ktoré chce predať fyz. osoba, ktora ju prenajimala a vo vlastníctve ju ma viac ako 5 rokov?
hnedko
02.12.05,14:03
Neviem, čo konkrétne Ti nie je pri predaji nehnuteľnosti jasné. V čom vidíš problém? V účtovníctve, DzP alebo DPH?
Mikolajova
02.12.05,14:07
Chcela by som vedieť ohľadom predaja tejto nehnuteľnosti.
renča1
02.12.05,14:36
Neviete nahodou ako to je ak nehnuteľnosť nebytové priestory, ktoré chce predať fyz. osoba, ktora ju prenajimala a vo vlastníctve ju ma viac ako 5 rokov?

Ide o fyz.osobu podnikajúcu? Má túto nehnuteľnosť zaradenú v majetku?
Mikolajova
02.12.05,14:49
Ide o fyz. osobu, ktorá túto budovu využívala na prenájom. Neuplatňovala si odpisy len ju prenájímala. Inak prave som sa dozvedela, že sa jedna o obytný dom.
renča1
02.12.05,15:33
Ide o fyz. osobu, ktorá túto budovu využívala na prenájom. Neuplatňovala si odpisy len ju prenájímala. Inak prave som sa dozvedela, že sa jedna o obytný dom.

Príjmy oslob. z predaja bytu podľa § 9 alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi (t.j. ide aj o rodinné domy s jedným bytom)vrátane súvisiacich pozemkov, a to za ustanov.podmienok. Musí byť splenená minimálna doba vlastníctva, dlžka trvalého pobytu a účel využívania. V tomto ustanov.je podmienka dvoch rokov vlastníctva splnená aj vtedy, ak predávajúci preukáže, že návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností je starší ako dva roky. Na účely oslobodenia príjmu musí byť súčasne splnená aj dalšia ustanovená podmienka , a to je doba trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Treba zistiť ešte tieto skutočnosti, či byt nebol nadobudnutý darovaním.
Palino
05.12.05,12:23
Podľa § 9 ods. 1) písm. a) je oslobodený príjem z predaja obytného domu s najviac dvoma bytmi, ak mal v ňom predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu 2 rokov pred predajom - už neplatí podmienka vlastníctva.
Ale v prípade, ak bol dom prenajímaný (vtedy nie je zaujímavý trvalý pobyt), tak je predaj oslobodený v zmysle písm. b) až po uplynutí 5 rokov od vtedy, keď ho predávajúci prestal uvádzať v evidencii - teda prestal brať príjmy z prenájmu - viď § 9 ods. 5).