jardopino
07.01.11,09:51
Zdravím poraďáci
Potreboval by som poradiť. Som FO-nepodnikateľ a popri svojom zamestnaní sa venujem zberu súčiastok z vyradených elektronických zariadení z obsahom striebra , ktoré sa následne dajú predať do zberne. Za rok 2010 som nazbieral tolko striebra ktorého výkupná hodnota ďaleko prevyšuje sumu 3319,29 eura a teda vzniká mi povinnosť odviesť daň z príjmu podľa (tzv. bonzáckeho paragrafu).Avšak kôli lepším výkupným cenám chcem toto striebro predať v zberni v ČR. Informoval som sa priamo na ekonomickom oddelení v konkrétnej firme v ČR a tam mi povedali že oni FO-nepodnikateľov nenahlasujú daňovému úradu ani keď im vydajú vysoké sumy za výkup.Nahlasujú iba FO-podnikateľov a PO. U nás je na tieto účely“ bonzácky zákon“ vie mi niekto poradiť ako je to ošetrené v legislatíve v ČR? Ak to nikde nehlásia tak z tohto príjmu sa potom nemusí odviesť daň ak sa nemýlim resp. ak neodvediem nik sa o tom nedozvie . Nechcem podvádzať štát ,radšej príjem priznám a odvediem daň aj keby som nemusel aby som nemal problémy len ma zaujíma ako to v tomto prípade funguje u nás a ako v ČR.
A ešte jeden dodatok je toto „PODNIKANIE“ legálne ? nakoľko sa podstatou zberu principiálne nijako nelíšim od chudobných ľudí , ktorí si privyrábajú zberom a následným odpredajom kovového šrotu na živobytie.
Ďakujem za odpoveď
wallie
07.01.11,10:56
by ma zaujímalo kde to teda zbieraš? keď si toho nazbieral také množstvo, lebo rómovia nosia napr. do zberu kadečo väčšinu zozbierajú ilegálne, de facto rozkrádajú buď verejný majetok obce/mesta alebo majetok firiem, keď niekomu rozoberú oplotenie alebo aj celú budovu, ak sa dlhšie nepoužíva, ak by tam nosili len ten kovošrot, ktorý vznikne u nich doma tak by toho bolo minimum...
preto by ma tiež zaujímalo kde berieš toľko elektrosúčiastok so striebrom ty a vychádza mi z toho že buď pracuješ v tej oblasti a máš prístup k danému odpadu v práci, ktorý si odtiaľ svojvoľne berieš alebo to snáď chodíš zbierať po kontajneroch ako bezdomovci? tam by si k takému množstvu myslím nedošiel, elektrosúčiastok je v bežnom odpade minimum.
Prepáč ale celý tento príspevok mi príde ako dosť podozrivý akoby si sa snažil len uistiť sám seba v tom že na teba nik nijako nedojde a nik ťa nebonzne že máš takéto vysoké nezdanené príjmy. Príležitostný príjem, ktorý je od dane oslobodený, je len vtedy ak nepresiahne za rok 2010 sumu 925,95 Eur.
jardopino
07.01.11,11:19
By si sa divil čo všetko obsahuje striebro len musíš vedieť čo máš zbierať resp na aké súčiastky sa zamerať ľudia vyhadzujú striebro vo forme rôznych elektrosúčiastiek, lebo nevedia čo vyhadzujú. Ubezpečujem ťa že všetko je legálne a nič z toho nepochádza z trestnej činnosti. Na margo toho že aké množstvo sa mi podarilo nazbierať tak keď vieš čo máš zbierať a na koho sa obrátiť pre stály prísun materiálu recykláciu tak máš vyhrané. Ale nedostal som odpoveď na podstatu otázky. čo sa týka predaja mám to zatiaľ len ocenené , ale predaj som ešte nerealizoval, ale už budem musieť . Netreba na to živnosť? stačí ak ten príjem priznám do DP a odvediem z neho daň?