drekos
02.12.05,08:44
Prosím o radu.
Davaja spolumajitelia,ktorí podnikajú formou združenia sa chcú osamostatniť a pokračovať v podnikaní každý za seba.Dohodli sa na rozdelení dodav.objednávok na rok 2006 v polovičnom pomere.Chcela,by som poradiť,ako mám postupovať pri vysporiadaní majetku,záväzkov,pohľadávok,ďalšieho odpisovania,splacaní úveru a pod.Ak mate nejaké skúsennosti,tak prosím o radu.Vediem JÚ a k rozdeleniu má dôjsť k 1.1.2006.Počula som,že sa to robí cestou komerč.právnika,čo nie je asi lacná záležitosť.Ďakujem.
renča1
02.12.05,15:04
V prípade ukončenia účast.združenia sa vnesené veci do združenia vrátia každému z účastníkov.Čo sa týka závazkov a pohľadávok sa rozdelia v polovič.pomere. Týmto sa nezbavujú zodpovednosti za závazky z činnosti združenia a sú dalej viazaní spoločne a nerozdielne, pričom zmeny je vždy potrebné dohodnúť s jednotlivými veriteľmi. Čo sa týka majetku, ktorý bol získaný pri výkone spoloč.činnosti v zdužení, môže ísť o peniaze, prípade iný hnuteľný alebo nehnuteľ.majetok bol obstaraný za príjmy získané pri výkone spol.činnosti. Vždy ide o majetok v podielovom spoluvlastníctve účastníkov, pričom tento majetok sa nevracia v jeho podobe, ale príslušný podiel sa pri vystúpení vypláca v peniazoch. Tak isto i pri splácaní úveru obidvaja berú zodpovednosť , a budú ho splácať v rovnakom pomere. Treba to však zmluvne dohodnúť. Cez právnika sa to rieši v tom prípade ak sa účast.združenia nedohodnú inak. To je asi zatiaľ tak všetko, možno ma ešte niekto doplní.