tom1252
07.01.11,10:08
Dobrý deň,

rád by som sa touto cestou poradil, či je možné do spoločenskej zmluvy v sekcii rozdelenie zisku uviesť ujednanie v zmysle:

O spôsobe rozdeľovania zisku spoločnosti rozhoduje valné zhromaždenie v súlade s ustanovením § 123 ods. 1 zákona č. 513/1991 zb., a to predovšetkým s prihliadnutím na prínos spoločníka pre spoločnosť, v súlade s dobrými mravmi a zásadami poctivého obchodného styku.

Ide teda o to, že ak sú traja spoločníci, ktorí sa chcú o rozdelení zisku dohodnúť na základe ich jednotlivých prínosov a takúto dohodu následne schváliť uznesením na VZ, osobne by som takéto ujednanie považoval za bezproblémové, no nakoľko sa obávam odmietnutia zápisu do registra, rád by som sa poradil so skúsenejšími.
Tiež by som bol vďačný za ďalšie tipy v súvislosti s najčastejšími chybami v spoločenskej zmluve, pre ktoré súdy odmietajú spoločnosť zapísať.

Vopred vám všetkým ďakujem!
sroservis
07.01.11,12:03
Dobrý deň,

spôsob rozdelenia zisku nepatrí medzi podstatné náležitosti spol. zmluvy, a tak ho podľa môjho názoru registrový súd ani nebude kontrolovať.

Vami navrhované ustanovenia však považujem za dosť nešťastné, lebo je dosť neurčité. Neuvádzate, akým spôsobom majú spoločníci prerozdelené hlasy a či teda nevzniká možnosť, aby bol niektorý spoločník na VZ vždy prehlasovaný. Ak by to tak bolo, isto by takáto dohoda nevytvárala atmosféru dôvery a spolupráce do budúcnosti.

Osobne by som odporúčala nejakú určitejšiu formuláciu. Rozumiem, že sa nechcete dohodnúť na určení podielov v percentách, ale mohli by ste (napr. ak prínos spoločníka spočíva v zabezpečení obchodu pre spoločnosť ), podiel na zisku spoločníka určiť ako podiel ním zabezpečených obchodov na celkových tržbách s.r.o. Ide len o to, aby ste sa pri dohodovaní rozdelenia zisku nedostali do pätovej situácie, ktorú by musel niektorý zo spoločníkov riešiť návrhom na súd.
Pravidlá rozdelenia zisku by mali byť jednoznačné.

Čo sa týka zápisu do OR, treba priložiť všetky požadované prílohy (ak tak vyžaduje zákon, tak s overenými podpismi), návrh musí byť bezchybný. Listiny musia obsahovať náležitosti stanoveného obch. zák. Napr. spoločenská zmluva - ust. § 110 obch. zák.
Osobné údaje na listinách sa musia zhodovať s údajmi uvedenými v identifikačných dokladoch.
Ja podávam návrhy do obch. registra elektronicky, dá sa pritom ušetriť až 50% súdneho poplatku.


Všetko dobré.
tom1252
07.01.11,15:46
Na úvod ďakujem za Váš príspevok. Čo sa týka spomenutého ujednania, jedná sa len o výňatok, nie o komplexné riešenie problému rozdelenia zisku. Počet hlasov je v spoločenskej zmluve samozrejme tak isto riešený a konkrétne rozdelenie na základe prínosu spoločnosti bude presne stanovené podľa zvláštnej inominátnej zmluvy medzi spoločníkmi.
Čo sa týka elektronického podania návrhu, s touto problematikou už som sa do istej miery oboznámil, preto už viem, ako založiť spoločnosť s čo najnižšími nákladmi.
Ak tomu teda správne rozumiem, najčastejšími dôvodmi odmietnutia zápisu bývajú nezhody v osobných údajoch či nekompletné prílohy, akými sú podpisový vzor a pod.?
vilob
13.01.11,08:43
dobrý deň prajem. Nechcem znovu otvárať tému s podobnou problematikou a preto si dovoľujem vstúpiť do vašej "debaty".
Konatelia sro a spoločníci zároveň sa na mňa obrátili s požiadavkou, že by si chceli nerozdelený zisk vyplácať, resp. rozdeľovať, v presne stanovenej výške pravidelne každý mesiac počas celého roku. Je potrebné k tomu spísať nejakú internú smernicu? Alebo stačí zápis z VZ, na ktorom sa takto rozhodli?
vilob
13.01.11,09:15
posúvam...
Tweety
13.01.11,09:17
dobrý deň prajem. Nechcem znovu otvárať tému s podobnou problematikou a preto si dovoľujem vstúpiť do vašej "debaty".
Konatelia sro a spoločníci zároveň sa na mňa obrátili s požiadavkou, že by si chceli nerozdelený zisk vyplácať, resp. rozdeľovať, v presne stanovenej výške pravidelne každý mesiac počas celého roku. Je potrebné k tomu spísať nejakú internú smernicu? Alebo stačí zápis z VZ, na ktorom sa takto rozhodli?
Zálohy na vyplatu podielov na zisku sú podľa OZ neprípustné.
vilob
13.01.11,09:46
Nejedná sa o preddavky. Spoločníci si chcú takto rozdeľovať už zdanený zisk z minulého roka.
vilob
13.01.11,09:47
Môžu?
Tweety
13.01.11,09:54
Nejedná sa o preddavky. Spoločníci si chcú takto rozdeľovať už zdanený zisk z minulého roka.
To ste už podali DP a prebehlo aj VZ?
vilob
13.01.11,09:56
to by sme boli rýchli, že? :-)) Nie. Evidujeme na účte 428 nerozdelený zisk z minulých období. a tento by chceli konatelia prerozdeľovať...
Zoltán Kovács
13.01.11,09:59
to by sme boli rýchli, že? :-)) Nie. Evidujeme na účte 428 nerozdelený zisk z minulých období. a tento by chceli konatelia prerozdeľovať...

Tak otázku treba položiť presne.
Uviedol si, že zisk z minulého roka, čo je teda rok 2010.
Ak ide o nerozdelený zisk rokov 2009,2008...... tak to môžu.
vilob
13.01.11,10:03
Pardón, ospravedlňujem sa. Stačí, keď sa pre takéto prerozdeľovanie uznesú na VZ, alebo musia k tomu vypracovať nejakú vnútornú smernicu?
Tweety
13.01.11,10:05
Pardón, ospravedlňujem sa. Stačí, keď sa pre takéto prerozdeľovanie uznesú na VZ, alebo musia k tomu vypracovať nejakú vnútornú smernicu?
ÁNo smerodatné je uznesenie z VZ.
vilob
13.01.11,10:09
Ďakujem vám veľmi pekne!
sroservis
13.01.11,12:11
Dobrý deň,

hovoríte o situácii, keď valné zhromaždenie rozhodne o rozdelení čistého zisku (po splnení daňovej povinnosti, doplnení rezervného fondu, za splnenia podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4 Obch. zák) tak, že zisk sa rozdelí medzi spoločníkov podľa kľúča stanoveného v spoločenskej zmluve, avšak nebude vyplatený jednorazovo, ale podiel na zisku každého spoločníka bude rozdelený na x častí a každá jednotlivá časť mu bude vyplácaná mesačne?

Ja si myslím, že je to možné - valné zhromaždenie tak môže rozhodnúť. Ak by sa tento spôsob vyplácania zisku mal opakovať po viaceré roky, skôr ako do vnútornej smernice by som to odporúčala zapracovať do spoločenskej, pretože tam to logicky patrí (ide o rozhodnutie spoločníkov o spôsobe vyplácania zisku), nie o nejakú vnútornú záležitosť spoločnosti (čo upravujú vnútorné smernice). Ale to je možno vec názoru.

Valné zhromaždenie svoje rozhodnutie nemusí zdôvodňovať, ale je zrejmé, že takýmto spôsobom má spoločnosť k dispozícii finančné zdroje (zisku) po dlhší časový úsek a napr. nemusí si požičiavať od iných subjektov. Takže je to dosť racionálne rozhodnutie a keď s tým spoločníci súhlasia, myslím, že je to plne legálne.

Všetko dobré.
vilob
09.02.11,14:11
Spoločníci o ktorých som písala, sú v danej sro zároveň aj zamestnancami. Môžu si už spomínaný podiel z nerozdeleného zisku vyplácať v mesačnej mzde?
vilob
09.02.11,14:35
poprosím o radu...
vilob
09.02.11,16:15
posúvam..
KEJKA
09.02.11,16:19
Spoločníci o ktorých som písala, sú v danej sro zároveň aj zamestnancami. Môžu si už spomínaný podiel z nerozdeleného zisku vyplácať v mesačnej mzde?
môžu.
vilob
09.02.11,16:24
Ďakujem!!!!