daja
02.12.05,09:06
Chcem Vás popýtať o radu. Dostala som faktúru za opravu čelného skla na aute. Uhradili sme len DPH v hotovosti. Zvyšnú sumu uhradí firme poisťovňa cez povinné zmluvné poistenie. Chcem sa spýtať, ako zaúčtujem zvyšok sumy(sumu bez DPH), aby mi to nezobrazovalo ako neuhradený záväzok. Alebo nebudem účtovať celú sumu ale len DPH?

Ďakujem za rady.
Tweety
02.12.05,08:53
[quote=daja]Chcem Vás popýtať o radu. Dostala som faktúru za opravu čelného skla na aute. Uhradili sme len DPH v hotovosti. Zvyšnú sumu uhradí firme poisťovňa cez povinné zmluvné poistenie. Chcem sa spýtať, ako zaúčtujem zvyšok sumy(sumu bez DPH), aby mi to nezobrazovalo ako neuhradený záväzok. Alebo nebudem účtovať celú sumu ale len DPH?

Jednoduchý spôsob je tento:343/321, potom už neúčtuje náklady na opravu ani predpis od poisťovne, pretože nezaplatia Tebe ale dodávateľovi.:rolleyes:
Zuzka
02.12.05,09:15
Podľa mňa je potrebné zaúčtovať celú faktúru od servisu, nakoľko je uzavretá zmluva s poisťovňou.

vyúčtovanie za opravu - 511 AU / 321 AU
DPH - 343 AU / 321 AU
uhrada DPH servisu 321 AU / 211 AU
vyúčtovanie náhrady od poisťovne (krycí list) - 378 AU / 648 AU
zápočet faktúry a náhrady od poisťovne 321 AU / 378 AU
durisovad
02.12.05,12:25
Este by som poznamenala, ze ak by sa uctovala len DPH, danovy urad by to mohol vyhodit, pretoze by nebol zauctovany zaklad dane. Prispevok ZUZKY povazujem za spravny, aj som chcela dat s nim suhlas, ale vypisuje mi to nejaky anglicky text, ktoremu nerozumiem. (anglicky neviem)
Tweety
02.12.05,12:29
Este by som poznamenala, ze ak by sa uctovala len DPH, danovy urad by to mohol vyhodit, pretoze by nebol zauctovany zaklad dane. Prispevok ZUZKY povazujem za spravny, aj som chcela dat s nim suhlas, ale vypisuje mi to nejaky anglicky text, ktoremu nerozumiem. (anglicky neviem)
Daňový základ u dodáv. fa sa nikde v priznaní neuvádza.
Ja môžem urobiť predpis ,tak aby mi vypočítalo daň a potom stornovať predpis a ostane mi len daň, ktorú si skutočne aj uplatním aj zaplatím dodávateľovi. :rolleyes:
Tweety
02.12.05,12:30
Podľa mňa je potrebné zaúčtovať celú faktúru od servisu, nakoľko je uzavretá zmluva s poisťovňou.
vyúčtovanie za opravu - 511 AU / 321 AU
DPH - 343 AU / 321 AU
uhrada DPH servisu 321 AU / 211 AU
vyúčtovanie náhrady od poisťovne (krycí list) - 378 AU / 648 AU
zápočet faktúry a náhrady od poisťovne 321 AU / 378 AU
Aj takto sa to dá, ale prečo to komplikovať?:rolleyes:
sarmantna
02.12.05,12:38
Zuzkina odpoveď je správna. Musí sa to účtovať formou krycieho listu. Nemôžeme si to zjednodušiť, nebudú správne obraty účtov 321, 378, tiež sa skreslia náklady a výnosy.
Tweety
02.12.05,12:41
Zuzkina odpoveď je správna. Musí sa to účtovať formou krycieho listu. Nemôžeme si to zjednodušiť, nebudú správne obraty účtov 321, 378, tiež sa skreslia náklady a výnosy.
Prosím pozri môj príspevok č. 2 , nie sú tam žiadne náklady ani výnosy.:rolleyes:
sarmantna
02.12.05,12:44
Ale musíš účtovať náklady aj výnosy. Čiže faktúru za opravu 511, dph 343, predpis úhrady od poisťovne 648, krycím listom preúčtuješ pohľadávku a záväzok 321/378. Určite Ti to píšem správne. Mala a mám dosť takých prípadov, už aj auditované, aj daňovým úradom skontrolované. Pekný víkend.
Tweety
02.12.05,12:47
Ale musíš účtovať náklady aj výnosy. Čiže faktúru za opravu 511, dph 343, predpis úhrady od poisťovne 648, krycím listom preúčtuješ pohľadávku a záväzok 321/378. Určite Ti to píšem správne. Mala a mám dosť takých prípadov, už aj auditované, aj daňovým úradom skontrolované. Pekný víkend.
Lenže ak nebudem účtovať ani náklad, ktorý som nezaplatila, ani krycí list, lebo skutočne som nič nedostala, tak výsledok je ten istý, čiže HV z operácie nulový.:cool:
sarmantna
02.12.05,12:52
Máš pravdu, HV sa Ti nezmení, ide o podvojné účtovníctvo, a zvlášť, ak ide o auditované, z toho hľadiska to nie je správne, skreslené obraty, i súvahové a výsledkové účty. Pekný víkend.
Tweety
02.12.05,12:55
Máš pravdu, HV sa Ti nezmení, ide o podvojné účtovníctvo, a zvlášť, ak ide o auditované, z toho hľadiska to nie je správne, skreslené obraty, i súvahové a výsledkové účty. Pekný víkend.
No vidím, že sa nedáš a to je správne. Príjemný víkend aj Tebe.:) :cool: