Zita5
07.01.11,11:45
Som splnomocneným poplatníkom za 5 osôb mojej rodiny platiť mestu komunálny odpad .Vzhľadom k tomu , že na adrese trvalého pobytu aj podnikáme , kde je kolaudačným rozhodnutím aj schválená prevádzka , tak komunálny odpad platím na moje IČO 44 euro za jednu osobu x 5 = 220 euro ročne .

Čo by človek nepovedal, na Mestskom úrade sme ešte aj v evidencii trvalý pobyt na rodné číslo a tam už (ak nespravím každoročne jeden úkon) nás vedú ako neplatičov .

Bojujem s týmto úradníckym šimľom už od roku 2005 a chcela som po našom MsU, aby to nejako v evidencii poznačili, že platím na IČO a teda rodné číslo neplatím, lebo za komunálny odpad sa platí len raz , ak niekto má na jednej trvalý pobyt a aj podnikanie .

V roku 2005,2006,2007,2008 som po výhražných upomienkach, že nie je zaplatený komunálny odpad na r.č. bežala na MsU a tam som mala požiadať o úľavu na komunálnom odpade a vtedy mi vytlačili aj nulový platobný výmer na r.č. a bolo v poriadku , ale i napriek tomu som sa s nimi nevedela dohodnúť , aby som to každý rok nemusela nosiť v hlave a bežať na MsU dať doporiadku to , čo mám zaplatené (len na IČO).

V rokoch 2009 a 2010 neposielali žiaden prípis , tak som si myslela , že konečne už sa tam asi nejako dohodli , ako to dať do jednej evidencie , aby nás nevykazovali ako neplatičov .

Lenže stalo sa to , čo sa stalo a som veľmi rozčúlená .

Dcére sa narodil syn , a ako je zvykom mesto dáva deťom pri narodení jednorazový príspevok pri narodení vo výške 85 euro .Tak to bolo aj tento týždeň v našom prípade . Lenže môj vnuk dostal len 41 euro , nakoľko babka poplatník nezaplatila komunálny odpad za jeho mamu za roky 2009 a 2010.

Veľmi rozčúlená som telefonovala na MsU a zistila som , že som vedená a teda celá moja rodina ako neplatič na rodné číslo , lebo nemáme zaplatený komunálny odpad . Vravím, však to platím na IČO a je to v poriadku . Áno potvrdila , že smetné na IČO je vyplatené do konca roku 2010, ale pani cez sieť mi povedala, že musím tam prísť a požiadať o úľavu za roky 2009 a 2010 a vtedy doplatia môjmu vnukovi 44 euro do jednorazového príspevku za narodenie .

Ja som bola v ten deň tak zúfalá, že si to ani neviete predstaviť . Povedala som, že nech si naše mesto nechá ten príspevok na charitu.Povedala som, že prečo sa nedá evidencia v takýchto prípadoch zjednotiť a ja nevidím, že vôbec som povinná behať každý rok na MsU , aby som tieto veci dávala do poriadku , čo už majú zaplatené , dokonca o 100% viac, lebo FO platí smetné len 22 euro a my 44 euro . Nie ....nedostala som upokojujúcu odpoveď.
Na moju otázku , že teda prečo neposlali upomienku mi odpovedala, že určite ju poslali, len sme ju neprevzali .

Chcem sa dopátrať , či skutočne som povinná každoročnú tortúru ohľadom komunálneho odpadu absolvovať . pripájam aj naše VZN , kde v § 11 vidím, že sa má požiadať písomne , ale len v zákonom stanovených prípadoch - a to ak sa niekto zdržiava v zahraničí , z dôvodu výkonu vojenskej služby , z dôvodu štúdia ...ale nie môj prípad .

Aký máte na to názor prosím, potešil by ma nejaký totožný prípad, ako ho riešite .
Ďakujem .
veronikasad
07.01.11,11:09
Zitka, neviem aký predmet podnikania máš na domácej adrese. Ja za vedenie účtovníctva ako živnostník neplatím (tiež som si to bola pred pár rokmi "vyhádať" na mestskom úrade). Platím len ako obyvatel mesta.
Zita5
07.01.11,11:20
Zitka, neviem aký predmet podnikania máš na domácej adrese. Ja za vedenie účtovníctva ako živnostník neplatím (tiež som si to bola pred pár rokmi "vyhádať" na mestskom úrade). Platím len ako obyvatel mesta.

Veronika ja mám okrem účtovníctva aj inú činnosť (výrobnú) to je v poriadku , len mne sa jedná o to , že prečo ja musím absolvovať a obehávať Mestský úrad za to , čo mám už raz zaplatené na IČO a prečo sa nedá spojiť určitým spôsobom evidencia poplatníkov tak, že keď tam ten ich prebujnelý a dobre platený aparát klikne na moje IČO , tak by sa im mohlo zobraziť aj moje r.č. a určitým spôsobom by si to mali poznačiť .To by som chcela až tak veľa ako daňový poplatník, ktorý mestu platí a nie malú čiastku okrem komunálneho odpadu aj daň z nehnuteľností a iné poplatky ? Môžu neprávom spraviť človeka neplatiča , len preto , lebo nemajú dostatočne dobrú alebo správnu evidenciu ?

Doposiaľ mi nikto nevie dať správnu odpoveď , na čo majú právo a čo nie .Zatiaľ je to v štádiu , že som povinná raz ročne ísť tam a požiadať o nezmyselnú úľavu na rodné číslo .Ale tento postup ja vo VZNmesta neviem nájsť , proste neviem sa nájsť v paragrafoch , ktoré znenia sú pre mňa platné a použiteľné . Zatiaľ len mám plniť ústne pokyny úradničiek a pre mňa je to zbytočná strata času .
veronikasad
07.01.11,11:22
Zitka, keď som začínala podnikať (r.2003) aj u nás to fungovalo tak, že aj keď som mala živnosť na domácej adrese, žiadnu inú kanceláriu nemám, musela som platiť za odpad 2x. Bola som sa s nimi "pohádať" - zrejme som nebola sama. Potom nariadenie mesta upravili tak, že živnostníci, ktorí neprodukujú veľké množstvo odpadu - v takomto prípade poplatok za kom.odpad neplatia.

Ak váš MU takúto "výnimku" nemá, si dlžnikom ako obyvatel, ak si poplatok nezaplatila ...
Zita5
07.01.11,11:31
Zitka, keď som začínala podnikať (r.2003) aj u nás to fungovalo tak, že aj keď som mala živnosť na domácej adrese, žiadnu inú kanceláriu nemám, musela som platiť za odpad 2x. Bola som sa s nimi "pohádať" - zrejme som nebola sama. Potom nariadenie mesta upravili tak, že živnostníci, ktorí neprodukujú veľké množstvo odpadu - v takomto prípade poplatok za kom.odpad neplatia.

Ak váš MU takúto "výnimku" nemá, si dlžnikom ako obyvatel, ak si poplatok nezaplatila ...

Asi sa nerozumieme .

Ak tu mám trvalý pobyt , aj miesto podnikania , tak komunálny odpad platím len raz(To je tak riadne podľa VZN) .To je uhradené . Len okrem toho mesto žiada , aby ma mohli nejako z evidencie na rodné číslo vyspárovať - že nie je voči mne dlh , tak mám požiadať o úľavu . Tým bude platobný výmer nulový a bude všetko v poriadku . Lebo figurujem vlastne v dvoch evidenciách .
A ja práve chcem , aby sa to spravilo raz na základe žiadosti až pokiaľ sa nezmení VZN alebo neskončím s podnikaním .Však pri ukončení podnikania mám povinnosť ohlásiť zmenu a komunálny odpad budem platiť na r.č. .
Monika Kováčová
07.01.11,11:41
ty moje zlatko, ty jednoducho nemôžeš mať normálne problémy, že? :D
veronikasad
07.01.11,11:41
Asi sa nerozumieme .

Ak tu mám trvalý pobyt , aj miesto podnikania , tak komunálny odpad platím len raz(To je tak riadne podľa VZN) .To je uhradené . Len okrem toho mesto žiada , aby ma mohli nejako z evidencie na rodné číslo vyspárovať - že nie je voči mne dlh , tak mám požiadať o úľavu . Tým bude platobný výmer nulový a bude všetko v poriadku . Lebo figurujem vlastne v dvoch evidenciách .
A ja práve chcem , aby sa to spravilo raz na základe žiadosti až pokiaľ sa nezmení VZN alebo neskončím s podnikaním .Však pri ukončení podnikania mám povinnosť ohlásiť zmenu a komunálny odpad budem platiť na r.č. .
Zitka, porozumela som ti. U nás platí iné nariadenie ako u vás - aj keď som "podnikatel", pre komunálny odpad som len obyvatel mesta. Nemusím platiť ako živnostník.

Ak je u vás takéto "vyňatie" len na základe žiadosti o úľavu, neviem či s tým niečo urobíš.
Zita5
07.01.11,11:48
Zitka, porozumela som ti. U nás platí iné nariadenie ako u vás - aj keď som "podnikatel", pre komunálny odpad som len obyvatel mesta. Nemusím platiť ako živnostník.

Ak je u vás takéto "vyňatie" len na základe žiadosti o úľavu, neviem či s tým niečo urobíš.

No veď práve , ja chcem postupovať podľa zákona a VZN a keď pozriem ten §§ tak znie ...



§ 11

Oslobodenie od poplatku a úľavy z poplatku

(1) Správca poplatku oslobodí od poplatku podľa § 82a zákona č. 582/ 2004 Z.z.
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
osobu za obdobie, za ktoré poplatník správcovi poplatku preukáže

a) že sa v určenom období dlhodobo zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí, správca
poplatku pokladá za dlhodobý pobyt v zahraničí – 183 dní z kalendárneho roku (zákon
č.595/2003 Z.z. o daní z príjmu), hodnoverným dokladom preukazujúcim dôvod
poskytnutia oslobodenia je: pracovné povolenie, pracovná zmluva alebo potvrdenie
o pobyte na území iného štátu (víza), poplatník doloží s potvrdením aj jeho preklad do
slovenského jazyka,

b) svoju neprítomnosť v obci z dôvodu výkonu základnej vojenskej služby,
hodnoverným dokladom preukazujúcim dôvod poskytnutia oslobodenia je: potvrdenie
územnej vojenskej správy,

(2) Správca poplatku poskytne úľavu 0,03014 € za osobu a kalendárny deň ak poplatník
v určenom období študoval na škole mimo územia Nitry a bol ubytovaný v ubytovacom
zariadení, resp. mal v mieste štúdia prechodný pobyt. Hodnoverným dokladom
preukazujúcim dôvod poskytnutia úľavy je potvrdenie o návšteve školy a potvrdenie
ubytovacieho zariadenia, resp. potvrdenie obce o platení poplatku v mieste prechodného
pobytu.

(3) Nárok na poskytnutie úľavy si platiteľ poplatku uplatňuje žiadosťou a hodnovernými
dokladmi v zmysle ods.2 v príslušnom kalendárnom roku.


A ja sa v tomto paragrafe neviem nájsť , nakoľko môj prípad v ňom nie je a preto si myslím, že to by mali robiť automaticky , že ak uhradím na IČO , tak nech to poznamená MsU aj na rodné číslo .

Ja proste by som rada zistila , ako to má byť .
buchač
07.01.11,11:56
No veď práve , ja chcem postupovať podľa zákona a VZN a keď pozriem ten §§ tak znie ...

§ 11

Oslobodenie od poplatku a úľavy z poplatku


b) svoju neprítomnosť v obci z dôvodu výkonu základnej vojenskej služby,
hodnoverným dokladom preukazujúcim dôvod poskytnutia oslobodenia je: potvrdenie
územnej vojenskej správy,
mimotemy
...
mimo územia Nitry...

Hm , žeby to bolo podľa :

V NITRE za vojáčka ma vzali...;):---:D:D:D

http://www.youtube.com/watch?v=Z1ioPJd-4gM&translated=1

Základná vojenská služba je už predsa dávno zrušená ...
m.hladka
07.01.11,12:03
A nemôžeš urobiť zmenu na r.č. už teraz, možno by to potom bolo naopak (bola by si neplatič pre IČO)?
V provom rade je to trvalý pobyt a potom podnikanie.
Zita5
07.01.11,12:19
ty moje zlatko, ty jednoducho nemôžeš mať normálne problémy, že? :D

To si aj ja stále vravím , že prečo ja musím vždy riešiť takéto záležitosti :D bezdomovec to má aspoň jednoduchšie .