raky3
07.01.11,12:00
Chcel by som sa spýtať čo treba urobiť aby som si mohol uplatniť náklady spojené s prevádzkou automobilu, ktorý využívam na podnikateľské účely. Automobil je napísaný na mňa (konateľ).

Za odpoveď vopred ďakujem!
JAJA11
07.01.11,11:01
Chcel by som sa spýtať čo treba urobiť aby som si mohol uplatniť náklady spojené s prevádzkou automobilu, ktorý využívam na podnikateľské účely. Automobil je napísaný na mňa (konateľ).

Za odpoveď vopred ďakujem!

je potrebné odviesť daň z motorového vozidla :o
raky3
07.01.11,11:22
Aké náklady si potom môžem uplatniť? PHM, ... alebo si môžem uplatniť paušál od KM? musím viesť knihu jázd? ako je to s amortizáciou?

Ďík!
Zoltán Kovács
07.01.11,11:22
je potrebné odviesť daň z motorového vozidla :o


JAJA11 nesúhlasím. V zákone o dani z príjmov nikde nie je podmienené uznanie nákladov na prevádzku MV zaplatením dane z MV. ;)

Neplatenie dane z MV je porušenie iného zákona ako zákona o dani z príjmov. :cool:
raky3
07.01.11,11:25
JAJA11 nesúhlasím. V zákone o dani z príjmov nikde nie je podmienené uznanie nákladov na prevádzku MV zaplatením dane z MV. ;)

Neplatenie dane z MV je porušenie iného zákona ako zákona o dani z príjmov. :cool:

Vo výsledku to nieje žiadny rozdiel ;)
Zoltán Kovács
07.01.11,11:29
Aké náklady si potom môžem uplatniť? PHM, ... alebo si môžem uplatniť paušál od KM? musím viesť knihu jázd? ako je to s amortizáciou?

Ďík!

Kniha jázd - povinné
V paušálnych náhradách za ubehnuté kilometre už máš zahrnuté aj amortizáciu MV.
simonova815
08.01.11,17:00
Zoltan a co mam robit, ked mi knihu jazd jednoducho nepisu. vzdy v januari zacnu a v polke februara skoncia? A rocne najazdia aj 50 tis km? Ja to nemam sancu rozpisat....aj teraz v dec. robili zakazku v TN, niekedy isli aj 4krat za den BA-TN a spat. auto je firemne
kiblika
08.01.11,17:23
Ja by som im to dala do vnutrofiremnej smernice , kde by bola aj ohodnotená sankcia za nedodržanie rozpisovania ciest. Lebo ináč si neviem predstaviť ako by sa ich to podarilo prinútiť vypisovať. :)
simonova815
09.01.11,07:44
Ja by som im to dala do vnutrofiremnej smernice , kde by bola aj ohodnotená sankcia za nedodržanie rozpisovania ciest. Lebo ináč si neviem predstaviť ako by sa ich to podarilo prinútiť vypisovať. :)

No lenze ten zamestnanec je moj manzel a druhy co na aute jazdi je moj otec!!!! Jedno horsie ako druhe. Moj otec by este aj pisal, ale vacsinou jazdi muz, no a...myslim ze dalej pisat nemusim...

v srockach sa asi neda uplatnit, ze si iba 80% dam do nakladov, ci to plati iba na SZCO?
Stefan2005
09.01.11,07:56
No lenze ten zamestnanec je moj manzel a druhy co na aute jazdi je moj otec!!!! Jedno horsie ako druhe. Moj otec by este aj pisal, ale vacsinou jazdi muz, no a...myslim ze dalej pisat nemusim...

v srockach sa asi neda uplatnit, ze si iba 80% dam do nakladov, ci to plati iba na SZCO?

samozrejme sa dá uplatniť 80% aj v s.r.o.-čkach, ak je to automobil s.r.o.-čky.

Ak je auto súkromné, a nevedú evidenciu jázd, tak potom sú dve možnosti - buď to budeš viesť ty, alebo si na to niekoho nájmete :).
simonova815
09.01.11,19:21
stefan, dakujem!
Auto je srocky, takze asi uplatnim 80%. A to plati na vsetky naklady(phm+opravy+dialnicna, cestna dan), alebo len PHM?

a ked sme v polke roka menili auto? Pol roka dam 80% na jedno auto, pol roka 80% na druhe?
KEJKA
09.01.11,19:26
80% na PHM, je to len možnosť ako zjednodušiť evidenciu.
DMV sa uplatní celé za každý mesiac.
ostatné náklady sa krátia v prípade, ak vykazuješ súkromné km.
simonova815
10.01.11,05:43
A nadspotrebu treba pocitat?
KEJKA
10.01.11,17:56
akú nadspotrebu? Na určenie nadspotrebu potrebuješ knihu jázd.
Pri zjednodušenom postupe 80% paušálny náklad sa predpokladá, že kúpené PHM sa využili iba na podnikanie.