Danielka
02.12.05,09:27
Chcela by som poprosit o radu - firma poskytuje služby, za ktore odberatelia platia mesačne rovnakú čiastku na základe faktúry. Jeden odberateľ chce vystaviť v 12/2005 faktúru na celý rok 2006 - na 12 mesiacov. Ak urobím dodatok k zmluve, že fakturačné obdobie bude 12 mesiacov, ako to zaúčtujem v PU a čo s DPH? A ešte - uvažujem, či to nemám urobiť cez zálohovú faktúru.
Tweety
02.12.05,08:38
Chcela by som poprosit o radu - firma poskytuje služby, za ktore odberatelia platia mesačne rovnakú čiastku na základe faktúry. Jeden odberateľ chce vystaviť v 12/2005 faktúru na celý rok 2006 - na 12 mesiacov. Ak urobím dodatok k zmluve, že fakturačné obdobie bude 12 mesiacov, ako to zaúčtujem v PU a čo s DPH? A ešte - uvažujem, či to nemám urobiť cez zálohovú faktúru.
Potom to budeš musieť časovo rozlíšiť, rok 2005 do výnosov, rok 2006 384, DPH zúčtuješ vtedy a máš povinnosť odvieť dátumom dodania na faktúre, čiže 12/05. :eek: :cool:
Alebo, keď to budeš riešiť zálohovou fa, daň odvedieš z každej platby.
Danielka
02.12.05,10:50
OK, Tweety, ďakujem Ti veeeeelmi.
Tweety
02.12.05,10:54
OK, Tweety, ďakujem Ti veeeeelmi.
Som rada, že som Ti pomohla. ;)
sarmantna
02.12.05,11:01
Podľa mňa sa vyúčtovacia faktúra nemôže vystaviť v 12/2005, nakoľko nebude správny dátum dodania služby, ktorý je buď poskytnutím služby, čo nie je pravda, alebo úhradou, to tiež nie je pravda. Riešila by som to zálohovou faktúrou, v prípade úhrady, ďalšou faktúrou - daňovým dokladom, ktorú som povinná vystaviť do 15 dní od došlej úhrady.
Tweety
02.12.05,11:04
Podľa mňa sa vyúčtovacia faktúra nemôže vystaviť v 12/2005, nakoľko nebude správny dátum dodania služby, ktorý je buď poskytnutím služby, čo nie je pravda, alebo úhradou, to tiež nie je pravda. Riešila by som to zálohovou faktúrou, v prípade úhrady, ďalšou faktúrou - daňovým dokladom, ktorú som povinná vystaviť do 15 dní od došlej úhrady.
Ak bude fakturovať 12/05-11/2006, tak môže vystaviť fa.:rolleyes:
sarmantna
02.12.05,11:07
Pre účely DPH nebude správne vystavená faktúra, lebo nebude správny dátum dodania služby, nemôže dať dátum 12/2005, nebude ani služba poskytnutá, nebude ani došlá úhrada. Výnosy by nebol problém časovo rozlíšiť, ale DPH nebude ok.
Tweety
02.12.05,11:10
Pre účely DPH nebude správne vystavená faktúra, lebo nebude správny dátum dodania služby, nemôže dať dátum 12/2005, nebude ani služba poskytnutá, nebude ani došlá úhrada. Výnosy by nebol problém časovo rozlíšiť, ale DPH nebude ok.
Ale ,veď ak bude fakturovať aj december,viď môj predchadzájúci príspevok, nevidím v tom problém . :cool: :o
sarmantna
02.12.05,11:18
S dátumom dodania služby - december 2005 nemôže fakturovať, lebo nebola poskytnutá celá služba v 12/2005 a ani nedošla úhrada, nemá dôvod dať dátum dodania služby 12/2005, nemôže za december 2005 odviesť DPH v celej výške. Podľa zmluvy bude mať fakturačné obdobie jeden rok, podľa toho by mohla byť vystavená faktúra, ale dph jej to nedovolí.Vidím iba jedno riešenie, a to vystaviť zálohovú faktúru na celú výšku, keď príde úhrada - faktúru, daňový doklad.
Danielka
02.12.05,11:45
Takže ešte raz. Ten zákazník má v roku 2005 všetko vyfakturované aj zaplatené, včera mi faktúru za 12/2005 pri vystavení aj zaplatil. Teraz ale chce hneď vyfakturovať za obdobie 1-12/2006. Oháňa sa s tým, že keď môže platiť povinné zmluvné poistenie na rok 2006 do 31.12.2005, tak nevie, prečo by nemohol zaplatiť aj mne. Takže keby som vystavila zálohovú faktúru 2.12.2005, on by ju uhradil napr. 10.12.2005, tak na ostrú faktúru môžem dať dátum dodania a dátum DPH 10.12.2005? Daň odvediem v 12/2005 a všetko zaúčtujem na 384?
sarmantna
02.12.05,11:54
Presne tak, keď Ti uhradí celú sumu faktúry zálohovej, ktorú musíš vystaviť, tak do 15 dní od došlej úhrady môžeš, teda aj musíš vystaviť faktúru - daňový doklad s dátumom dodania služby zhodným s dátumom úhrady a za účtuješ v celej výške na 384. Tak to bude správne.Ale úhrada musí prísť v 12/2005, ok?
Danielka
02.12.05,12:05
Presne tak, keď Ti uhradí celú sumu faktúry zálohovej, ktorú musíš vystaviť, tak do 15 dní od došlej úhrady môžeš, teda aj musíš vystaviť faktúru - daňový doklad s dátumom dodania služby zhodným s dátumom úhrady a za účtuješ v celej výške na 384. Tak to bude správne.Ale úhrada musí prísť v 12/2005, ok?

Tak uz aj idem robit zalohovu fakturu, aby sme to stihli v tomto mesiaci. Takto to bude najlepsie, srdecne Ti dakujem, sarmantna.
Tweety
02.12.05,12:06
Takže ešte raz. Ten zákazník má v roku 2005 všetko vyfakturované aj zaplatené, včera mi faktúru za 12/2005 pri vystavení aj zaplatil. Teraz ale chce hneď vyfakturovať za obdobie 1-12/2006. Oháňa sa s tým, že keď môže platiť povinné zmluvné poistenie na rok 2006 do 31.12.2005, tak nevie, prečo by nemohol zaplatiť aj mne. Takže keby som vystavila zálohovú faktúru 2.12.2005, on by ju uhradil napr. 10.12.2005, tak na ostrú faktúru môžem dať dátum dodania a dátum DPH 10.12.2005? Daň odvediem v 12/2005 a všetko zaúčtujem na 384?
Tak to by som povedala je trošku pozmenená tvoja pôvodná otázka a mení týmto aj odpoveď na ňu. Ak Ti uhradí, do 15dní urobíš zúčtovanie DPH z prijatej platby a tak to bude OK.:eek:
Tweety
02.12.05,12:07
Tak uz aj idem robit zalohovu fakturu, aby sme to stihli v tomto mesiaci. Takto to bude najlepsie, srdecne Ti dakujem, sarmantna.
Ale predsa Ty mu nemusíš urobiť zálohovku, stačí ak on zaplatí.:eek:
Danielka
02.12.05,12:14
Ale predsa Ty mu nemusíš urobiť zálohovku, stačí ak on zaplatí.:eek:

Áno, ale ak vystavím ostrú faktúru a on si to náhodou rozmyslí, tak čo by som potom s tým robila? DPH by asi išla až do budúceho roku?
Tweety
02.12.05,12:20
:( :o
Áno, ale ak vystavím ostrú faktúru a on si to náhodou rozmyslí, tak čo by som potom s tým robila? DPH by asi išla až do budúceho roku?
Budeš vystavovať iba faktúru k zaplatenej zálohe, nie faktúru za celé dodanie., teda len v tej sume, v akej Ti zaplatí zálohu. :o ;)
Pozri môj príspevok č.13
sarmantna
02.12.05,12:30
Ak to chceš mať zo všetkých strán ok, tak jednoznačne vystav zálohovú faktúru v zmysle zmluvy, ako si písala na začiatku, že odberateľ chce fakturovať raz ročne. Takže podľa toho musíš vystaviť zálohu na celú hodnotu služieb zálohovú /lebo nemáš istotu, či Ti uhradí celú sumu toho roku/ a následne od úhrady vystavíš vyúčtovaciu. A zálohová faktúra by sa v každom prípade mala vystaviť, pokiaľ chcem prijať od dakoho úhradu, opačne, nemala by som niečo niekomu platiť bez "ničoho"...to iba na vysvetlenie, prečo vystavovať všeobecne zálohovú faktúru.
Danielka
02.12.05,12:39
Ak to chceš mať zo všetkých strán ok, tak jednoznačne vystav zálohovú faktúru v zmysle zmluvy, ako si písala na začiatku, že odberateľ chce fakturovať raz ročne. Takže podľa toho musíš vystaviť zálohu na celú hodnotu služieb zálohovú /lebo nemáš istotu, či Ti uhradí celú sumu toho roku/ a následne od úhrady vystavíš vyúčtovaciu. A zálohová faktúra by sa v každom prípade mala vystaviť, pokiaľ chcem prijať od dakoho úhradu, opačne, nemala by som niečo niekomu platiť bez "ničoho"...to iba na vysvetlenie, prečo vystavovať všeobecne zálohovú faktúru.

OK, všetko mi je jasne, vďaka Ti.
nika.sum
10.01.06,13:03
Firma uctujuca v PU, vystavi fakturu na rocny poplatok od 10.05.2005 do 9.05.2006 za poskytnute sluzby v zmysle zmluvy.... Faktura vystavena 11.5.05, uhrada bola 10.5.05. Danova povinnost je 10.05.05. Ako uctujem fakturu do prijmov? Musim rozuctovat na obdobie 2005 a 2006, alebo cela faktura ide do prijmov roku 2005?
Tweety
10.01.06,13:06
Firma uctujuca v PU, vystavi fakturu na rocny poplatok od 10.05.2005 do 9.05.2006 za poskytnute sluzby v zmysle zmluvy.... Faktura vystavena 11.5.05, uhrada bola 10.5.05. Danova povinnost je 10.05.05. Ako uctujem fakturu do prijmov? Musim rozuctovat na obdobie 2005 a 2006, alebo cela faktura ide do prijmov roku 2005?
Musíš rozúčtovať na rok 2005 a budúce obdobie,;) teda od 1.1.06-9.5.2006;)
nika.sum
10.01.06,13:22
Musíš rozúčtovať na rok 2005 a budúce obdobie,;) teda od 1.1.06-9.5.2006;)

Tak to som rada, tych fa je asi 115. Ten poplatok vydelim poctom dni vsak?Potom cast kt. patri do r. 2006 dam na ucet /384 a mozem to hned na zaciatku r. 2006 preuctovat ID na 384/6..? Ked to spravim k 1.1.2006, vlatne vsetko co budem mat na 384 patri do r.2006.
nika.sum
10.01.06,15:04
Prosim, prosim potvrdte alebo ma opravte. Dakujem
Tweety
10.01.06,15:05
Tak to som rada, tych fa je asi 115. Ten poplatok vydelim poctom dni vsak?Potom cast kt. patri do r. 2006 dam na ucet /384 a mozem to hned na zaciatku r. 2006 preuctovat ID na 384/6..? Ked to spravim k 1.1.2006, vlatne vsetko co budem mat na 384 patri do r.2006.
AK to máš na dni, tak na dni, ak na mesiace, tak na mesiace. AK ide o výnosy,účtuješ 384, ak o náklady 381. ;)
Ak budeš mať všetko do roku 2006, na začiatku ten účet rozpustíš oproti výnosom, podľa druhu, alebo nákladom. AK budeš mať ešte aj ďalšie obdobia, tak to ponecháš na tom účte.;)
nika.sum
10.01.06,15:16
AK to máš na dni, tak na dni, ak na mesiace, tak na mesiace. AK ide o výnosy,účtuješ 384, ak o náklady 381. ;)
Ak budeš mať všetko do roku 2006, na začiatku ten účet rozpustíš oproti výnosom, podľa druhu, alebo nákladom. AK budeš mať ešte aj ďalšie obdobia, tak to ponecháš na tom účte.;)

Dakujem velmi pekne, budem sa musiet s tym sice potrapit. Ja som na to povodne myslela, ked som im zacala uctovat ale niekto mi "poradil" a nemyslim tu na porade, ze to tak nie je. Ale chvalabohu nie je neskoro....
Tweety
10.01.06,15:17
Dakujem velmi pekne, budem sa musiet s tym sice potrapit. Ja som na to povodne myslela, ked som im zacala uctovat ale niekto mi "poradil" a nemyslim tu na porade, ze to tak nie je. Ale chvalabohu nie je neskoro....
No vieš, nie každá rada je dobrá.;)
nika.sum
10.01.06,15:34
Majka mozem Ta poprosit nepozrela by si sa na temu Vyuctovacia fa + fa na zalohu, potrebovala by som este tam trosku poradit. Dakujem aj Tebe aj vsetkym kt. mi poradia.
Laura1
14.01.06,16:48
Zdravím Vás, aj ja mám podobný problém:

Moja firma tiež poskytuje služby, za ktore odberatelia platia mesačne rovnakú čiastku. Nie sme platcami dph. Môžem vystaviť faktúru v januári na 12 mesiacov dopredu? Tržby by som mala v januári za celý rok. Nie je to proti predpisom?

Laura
Jana Acsová
14.01.06,17:08
Moja firma tiež poskytuje služby, za ktore odberatelia platia mesačne rovnakú čiastku. Nie sme platcami dph. Môžem vystaviť faktúru v januári na 12 mesiacov dopredu? Tržby by som mala v januári za celý rok. Nie je to proti predpisom?
Fakturácia by sa mala o niečo opierať. Spravidla je to zmluva a z nej vychádzajúce podmienky fakturácie.

Proti žiadnemu predpisu fakturácia vopred nie je. Je to vec dohody medzi dodávateľom a odberateľom.
Laura1
14.01.06,17:10
Fakturácia by sa mala o niečo opierať. Spravidla je to zmluva a z nej vychádzajúce podmienky fakturácie.

Proti žiadnemu predpisu fakturácia vopred nie je. Je to vec dohody medzi dodávateľom a odberateľom.
Máme k zmluve splátkový kalendár.
Ale uvažuje, že keby som vystavila faktúru v jan za celý rok, zadám dátum splatnosti 14 dní? Potom všetky faktúry by boli uhradené po lehote splatnosti.
Laura
Jana Acsová
14.01.06,17:13
Dôležité je, či dodržiavate podmienky fakturácie ... ak áno, potom je to v poriadku a úhrady faktúry sa realizujú podľa splátkového kalendára.

Poznámka:
Ak máte zmluvu a splátkový kalendár ... nemuseli by ste podľa môjho názoru vôbec fakturovať osobitne. Ak to výslovne zmluva nevyžaduje ...
Laura1
14.01.06,17:22
Dôležité je, či dodržiavate podmienky fakturácie ... ak áno, potom je to v poriadku a úhrady faktúry sa realizujú podľa splátkového kalendára.

Poznámka:
Ak máte zmluvu a splátkový kalendár ... nemuseli by ste podľa môjho názoru vôbec fakturovať osobitne. Ak to výslovne zmluva nevyžaduje ...
Aký doklad mám vystaviť? Firma to chce mať na 311?
ondrejvla
14.01.06,17:27
Aký doklad mám vystaviť? Firma to chce mať na 311?

Betka, môj návrh už poznáš, zaúčtovala by som to na základe uzatvorených zmlúv a splátkového kalendára interným dokladom, kde si to zaúčtuješ na ostatné pohľadávky voči poskytnutým službám. Tieto ID by som účtovala mesačne podľa splátok tej ktorej zmluvy. A keď už tak veľmi chcú mať niečo aj na 311, nech si tam vystavia nejakú faktúru, ale toto určite nie je účtovanie pre účet 311.
Laura1
15.01.06,04:38
Ďakujem Vám všetkym za príspevky- nakoľko moja firma to chce mať na 311, rozhodla som sa nasledovne:

Začiatkom roka 2005 nahodím podľa splátkového kalendára:

predpis každú jednu zmluvu 1x za celý rok s príslušným VS, čo je č. zmluvy cez ostatné pohľadávky: 311/602

Úhradu mesačne 221/311

V roku 2006 rovnako , ale mesačne.

Laura:)
Jana Acsová
15.01.06,08:11
Aký doklad mám vystaviť? Firma to chce mať na 311?Aj zmluvné pohľadávky je možné účtovať na účet 311. Nikde nie je povedané, že pohľadávka musí byť aj osobitne fakturovaná, ak je zmluvne dohodnutá. (Túto povinnosť však môže riešiť zmluva.) Na účtovanie na účte odberateľov postačuje adresná, vyčísliteľná a časovo príslušná pohľadávka a tá môže vychádzať aj zo zmluvy. Ak zmluvná pohľadávka vznikne, je možné o nej účtovať. Týmto zároveň nie je vylúčená ani fakturácia.
Jana Acsová
15.01.06,08:15
Začiatkom roka 2005 nahodím podľa splátkového kalendára:

predpis každú jednu zmluvu 1x za celý rok s príslušným VS, čo je č. zmluvy cez ostatné pohľadávky: 311/602

Úhradu mesačne 221/302

Poopravím. Dokladom na účtovanie pohľadávky by mala byť zmluva. Splátkový kalendár túto zmluvu iba dopĺňa, ak sám nemá vlastne povahu zmluvy (dohody).
Na úhradách ste zrejme urobili preklep. Účtovací predpis: 221/311.
A nezabudnúť na DPH ... ak sa dodávky týka ... teraz som si všimla, ste neplatitelia. Takže posledná poznámka slúži ostatným užívateľom Porady v prípade, že budú riešiť obdobný problém .-)
Laura1
15.01.06,11:36
Poopravím. Dokladom na účtovanie pohľadávky by mala byť zmluva. Splátkový kalendár túto zmluvu iba dopĺňa, ak sám nemá vlastne povahu zmluvy (dohody).
Na úhradách ste zrejme urobili preklep. Účtovací predpis: 221/311.
A nezabudnúť na DPH ... ak sa dodávky týka ... teraz som si všimla, ste neplatitelia. Takže posledná poznámka slúži ostatným užívateľom Porady v prípade, že budú riešiť obdobný problém .-)
Ďakujem za pomoc, aj za upozornenie, preklep som opravila.
Laura
Gabca
16.01.06,12:15
Mozem poprosit tiez o radu?
Klient si vystavuje faktury sam a uz su rozposlane a ja to teraz musim nauctovat, ale ako?
Faktury za opakovane dodanie sluzieb vystavene dna 31.12.2005, datum dodania sluzby 31.12.2005, ale v texte je uvedene vyuctovanie za obdobie : 01.01.2006 - 31.01.2006
vynosy budem uctovat na 384, ale DPH? ja by som to dala do 12/05, je to spravne?
Dakujem za pomoc.
Tweety
16.01.06,12:39
Mozem poprosit tiez o radu?
Klient si vystavuje faktury sam a uz su rozposlane a ja to teraz musim nauctovat, ale ako?
Faktury za opakovane dodanie sluzieb vystavene dna 31.12.2005, datum dodania sluzby 31.12.2005, ale v texte je uvedene vyuctovanie za obdobie : 01.01.2006 - 31.01.2006
vynosy budem uctovat na 384, ale DPH? ja by som to dala do 12/05, je to spravne?
Dakujem za pomoc.
Daň je potrebné odviesť v decembri, pretože podľa fa je dátum dodania 31.12.05:eek:
Gabca
16.01.06,12:42
Tweety dakujem, chcela som si overit, ci rozmyslam spravne.:)
alušik
11.09.06,10:30
Na základe zmluvy sme povinný 10 dní pred splatnosťou dohodnutej splátky vystaviť faktúrku za pripojenie na inžinierske siete. Podľa zmluvy mám 2. splátky - jednu teraz v septembri a druhu v decembri. Splatnosť dohodnutej splátky je 14.9., takže som mala dňa 4.9. vystaviť faktúru. Neviem, či mám dať dátum dodania 14.9. alebo 4.9.? Poradíte, Poraďáci?
Aby som doplnila - myslím, že ide o opakované dodanie, pretože odberateľ je pripojený na kanalizáciu vlastne stále - každý mesiac, akurát sme nechceli nijaké nájomné, ale jednorázovú odplatu, ktorá je splatná v 2 splátkach.
alušik
12.09.06,05:55
Viem, že je to dosť špecifické, ale prosím, nenájde sa nikto, kto by mi povedal na tento problém svoj pohľad? Vôbec neviem, či sa držať toho opakovaného plnenia. Možno to vôbec nie je opakované plnenie a mala by som vyhotoviť faktúru podľa prijatej platby.:confused:
kalkulka
12.09.06,07:48
Myslím, že rozmýšľaš správne. Podľa mňa ide o opakované plnenie. Za deň dodania v tomto prípade by som považovala deň vystavenia fa. Bližšie o tomto píše § 19, ale to isto vieš.
alušik
12.09.06,08:12
Alicka, neviem, ale vystavenie faktúry mi vychádza len pri tovaroch spojených s nájmom. Kedy tu vlastne dochádza k dodaniu služby?
Je tu síce podľa odstavca 3 trvanie nejakej zmluvy, ale neviem určiť posledný deň obdobia, ale skôr predpokladám, že to bude viac ako 12 mesačné obdobie. Zmluva je dohodnutá vlastne tak neurčito - na obdobie, kým bude druhá strana prevádzkovať autoumývareň. Nijaké ďalšie platby nebudú od odberateľa požadované.:confused:
kalkulka
12.09.06,09:25
Keď som bola na seminári k DPH, tak nám zdôrazňovali, že v prípade opakovaných plnení je dôležité, ako je postavená zmluva. Keďže máš povinnosť vystaviť fa 4.9., tak toto je skôr ako má byť za službu zaplatené, preto takto uvažujem. Podľa mňa by ste si mali aj naďalej ošetriť zmluvu, lebo fakt nevieš čo ďalej. Aj tak si myslím, že je to prenájom kanalizácie, čiže nehnuteľnosti.
apo
18.09.06,14:38
Keď som bola na seminári k DPH, tak nám zdôrazňovali, že v prípade opakovaných plnení je dôležité, ako je postavená zmluva. Keďže máš povinnosť vystaviť fa 4.9., tak toto je skôr ako má byť za službu zaplatené, preto takto uvažujem. Podľa mňa by ste si mali aj naďalej ošetriť zmluvu, lebo fakt nevieš čo ďalej. Aj tak si myslím, že je to prenájom kanalizácie, čiže nehnuteľnosti.

Chcem upozorniť na § 19 odstavec 3 Zákona o DPH. Je tu uvedené, že obdobie môže byť raz za rok, ale nepáči sa mi postup fakturácie v 9. a 12. mesiaci nakoľko sa jedná o pripojenie na sieť, citujem zákon ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období.

V § je uvedené, že elektronické siete, ale bol by som aj tak opatrný.


Odstavec zo zákona:
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.



apo
alušik
19.09.06,04:42
Čítala som toto dookola a stále viac sa mi to javí, že vôbec nejde o opakované plnenie. Nepožadujeme totiž nijaké pravidelné platby - ani nájomného a ani iných služieb. Bola to vlastne jednorázová platba, hoci rozdelená do dvoch splátok, no vôbec pri nej neviem určiť dátum dodania služby.:confused:
apo
19.09.06,10:28
Čítala som toto dookola a stále viac sa mi to javí, že vôbec nejde o opakované plnenie. Nepožadujeme totiž nijaké pravidelné platby - ani nájomného a ani iných služieb. Bola to vlastne jednorázová platba, hoci rozdelená do dvoch splátok, no vôbec pri nej neviem určiť dátum dodania služby.:confused:

Alušík,
moja obava z toho, že správca dane môže pripojenie ku sieti považovať za opakované plnenie nie je odvodené od Vášho záujmu požadovať opakovanú úhradu, ale ide o podstatu, že pripojenie k sieti je opakovaným plnením preto, lebo tak ustanovuje zákon o DPH.

Zákon o DPH hovorí o elektronických sieťach, ale ja mám pocit, že správca dane môže pripojenie k akýmkoľvek sieťam považovať za opakované plnenie.

To je dôvod môjho prechádzajúceho príspevku.

apo