Mirka136
07.01.11,13:41
Dobrý deň. som amtkou dieťaťa,ktoré navštevuje našu MŠ. na konci minulého šk.roka sme na rade školy prejednávali porušenie školského zákona a to vyberanie poplatkov za ZRPŠ. U nás to vyberali učitelia bez toho,aby rodičia vedeli, že na to nemajú právo. samozrejme sa to našej pani zástupkini nepáčilo,lebo ona si za tie peniaze kupovala všetko,čo jej zišlo na um bez povolenia rodičov. Od vtedy medzi nami nastali konflikty a došlo to až k tomu, že keď som si od nej žiadala na kontrolu všetky potvrdenia, tak mi vynadala, že nie som normálna. Rodičia,ako aj zamestnanci škôlky sa sťažujú na jej správanie.Vrieska po deťoch, nevie sa kontrolovať,vynadá zamestnancom v kuchyni, proste stále si nájde dôvod na hádku. Ak sa sťažujú riaditeľke, tá im povie, že ona je ich nadriadená a má na to právo.rodičia sa zas na správanie pani zástupkyne škôlke sťažovať nebudú,lebo majú strach, že si zasadne na ich dieťa. Pani riaditeľka je s ňou jedna ruka, nakoľko sa z firmy, ktorej vlastníkom je manžel pani zástupkyne kupovali do školy počítače za predražené ceny. ďalej pani riaditeľka podpísala faktúru za 3000EUR,pri prekrívaní strechy na budove školy.Pritom škola má právnu subjektivitu a zriaďovateľom je obec,jej patrí aj budova školy.Podpis starostu na faktúre nikda nie je.Firmu, ktorá prekrívala strechu vybrala ona sama ,akože konkurzom, bola to firma jej švagra. samozrejme dochádza tu k psychickému nátlaku niektorých zamestnancov,sú to tí, ktorí pani riaditeľke nevyhovujú.Odkedy je v našej škole ona aj spolu so svojím manželom, ktorý je tiež arogantný a dovolil si už pár krát žiaka aj udrieť, z našej školy odišlo veľa detí a kopa rodičov tu svoje deti do školy nedá kvúli im dvom.Nechceme,aby naša škola zanikla kvôli nedostatku žiakov.Rada by som sa opýtala,kam by sme mohli poslať sťažnosti na prešetrenie správania sa týchto pracovníčok vo vedúciach funkciách,ako aj finannčnú kontrolu. Ďakujem
misoft
07.01.11,13:35
Obrátiť sa na zriaďovateľa (ak je to MŠ v meste, tak MsÚ - odbor školstva), popísať, prípadne podať podnet na vykonanie kontroly a auditu hospodárenia konkrétnej MŠ. Pokiaľ sa nájdu viacerí nespokojní rodičia, tým lepšie - o to väčší dôvod, aby sa kontrola vykonala. Ak sú však aj nejaké dôkazy o kričaní na deti, fyzickom trestaní a pod. podať podnet (NEČAKAŤ) polícii na trestné stíhanie p.zástupkyni pre trestný čin týranie zverenej osoby (do škôlky zverujete v dobrej viere svoje dieťa učiteľkám - vychovávateľkám, pedagogickým pracovníkom) - §215 Trestného zákona.
Mirka136
08.01.11,16:13
Ďakujem za radu.Naša MŠ je spojená so ZŠ, no zriaďovateľom je OÚ:Nemôžem dať sťažnosť niekam inam ohľadom čerpania financií,ako aj správania sa vedenia ZŠ,ako aj MŠ.Naša pani starostka je dobrý človek a nech s nikým prísť do konfliktu a hlavne ak je z obce.A Všetci,ktorých by sa sťažnosť týkala sú z obce.pár krát som sa s ňou na túto tému bavila,povedala som jej,ako na ňu riaditeľka nadáva,no prehltna to.už som jej povedala, že nech si zavolá ostatných zamestnancov a opýta sa ich na správanie, no ak sa náhodou o nieočm informovala pani riaditeľka sa hneď dotičnej osoby opýtala,či chodí žalovať a poprípade sa jej vyhráža výpoveďou.Ako dôvod udáva, že škola nemá peniaze na výplaty. Pritom na platy v MŠ im peniaze dáva OÚ.Takže je možné podať sťažnosť inam,ako na OÚ?A môžem túto sťažnosť písať aj v mene zamestnancovĎakujem
Mirka136
09.01.11,12:52
Ďakujem za radu.Naša MŠ je spojená so ZŠ, no zriaďovateľom je OÚ:Nemôžem dať sťažnosť niekam inam ohľadom čerpania financií,ako aj správania sa vedenia ZŠ,ako aj MŠ.Naša pani starostka je dobrý človek a nechce s nikým prísť do konfliktu a hlavne ak je z obce.A všetci,ktorých by sa sťažnosť týkala sú z obce.Pár krát som sa s ňou na túto tému bavila,povedala som jej,ako na ňu riaditeľka nadáva,no prehltna to.Už som jej povedala, že nech si zavolá ostatných zamestnancov a opýta sa ich na správanie, no ak sa náhodou o niečom informovala pani riaditeľka sa hneď dotičnej osoby opýtala,či chodí žalovať a poprípade sa jej vyhráža výpoveďou.Ako dôvod udáva, že škola nemá peniaze na výplaty. Pritom na platy v MŠ im peniaze dáva OÚ,týka sa to kuchárok,upratovačie,školníka.Takže je možné podať sťažnosť inam,ako na OÚ?A môžem túto sťažnosť písať aj v mene zamestnancov, ktorí majú problém týkajúci sa povrchného správania sa vedenia školy a škôlky voči nim.Ďakujem
arizona
09.01.11,15:27
mimotemy

Mirka,
vlavo dolu na konci kazdej temy mas tlacitko "odpovedat"...ak chces pokracovat v teme, tak pokracuj takto.

Nemusis na kazdu svoju odpoved zakladat novu temu-/ je z toho chaos,nik nevie, kde ma tema zaciatok, ani na co nadvazuje... / ;)

temy som ti pospajala, pokracuj prosim v tejto, dik
Mirka136
09.01.11,17:37
Ďakujem za upozornenie.som tu nová,takže som nevedela,ako postupovať.Ospravedlňujem sa.
Komenius
13.02.11,15:20
Obrátiť sa na zriaďovateľa (ak je to MŠ v meste, tak MsÚ - odbor školstva), popísať, prípadne podať podnet na vykonanie kontroly a auditu hospodárenia konkrétnej MŠ. Pokiaľ sa nájdu viacerí nespokojní rodičia, tým lepšie - o to väčší dôvod, aby sa kontrola vykonala. Ak sú však aj nejaké dôkazy o kričaní na deti, fyzickom trestaní a pod. podať podnet (NEČAKAŤ) polícii na trestné stíhanie p.zástupkyni pre trestný čin týranie zverenej osoby (do škôlky zverujete v dobrej viere svoje dieťa učiteľkám - vychovávateľkám, pedagogickým pracovníkom) - §215 Trestného zákona.
a nielenže políciu ale zašiť do vreca a ponárať v studenej vode a ak ani to nepomože zbuntošiť neprisposobivých rodičov aby zobrali školu útokom - ďakujeme nechame si poradiť aj nabudúce
Mirka136
13.02.11,16:27
Veď práve v tých rodičoch je problém, že sa zo strachu neozvú a každý nadáva len ak ho ten druhý nepočuje. Ja som už podala podnet na KŠÚ a tí mi odpísali, že riešenie tohto prípadu je v kompetencii zriaďovateľa,tak to bude riešiť on. Som zvedavá, ako to dorieši naša pani starostka,lebo aj minulý týždeň sme mali zápis do škôlky a zatiaľ 5 detí sa zapísalo do susednej dediny.Je to kvôli správaniu sa pani učiteľky, ktorú som spomínala. My uvidíme, ako to všetko dopadne a s manželom sme rozhodnutí svoje deti tiež odhlásiť a čaká na to aj ďalšia mamička. Lenže ani to nie je riešenie, že my rodičia svoje deti zoberieme preč a vinník zostane nepotrestaný.
ivka70
13.02.11,17:29
Pozri, ono je to tak;
vyberat to skola nemoze len tak.
Za prispevok na ZRPS sa hlasuje kazdy rok na uvodnej skolskej schodzi. Ked to tam nadpolovicna vacsina pritomnych odsuhlasi, tak to platit musia vsetci.
takze treba ist na schodzu a hlasovat proti, potom mozes hovorit o neopravnemom vyberani prispevku.
Mirka136
13.02.11,18:47
Ivka v tomto ti musím odporovať,lebo príspevky na ZRPŠ nie sú povinné,hoc koľkí rodičia by si to odsúhlasili,sú dobrovoľné.stanovuje to školský zákon.No my sme sa ozvali kvôli tomu, že učitelia ich nemajú právo vyberať,ale zástupca za rodičov a ak nieoč poterbujú,tak to zástupcovia za rodičov odsúhlasia a kúpi sa to, v inom prípade to majú márne. U nás si učiteľka kupovala čo chcela kúvu, príbory pre učiteľov, obrusy,atď., proste veci, ktoré neboli pre deti. My chceme,aby naše deti v škôlke mali aspoň niečo, čo je potrebné pre nich,inak by im to nekúpili, lebo nikdy nemajú peniaze.Ak máme my rodičia dodržiavať zákony, tak nech ich dodržiavajú ak pedagógovia.
ivka70
13.02.11,18:56
Ivka v tomto ti musím odporovať,lebo príspevky na ZRPŠ nie sú povinné,hoc koľkí rodičia by si to odsúhlasili,sú dobrovoľné.stanovuje to školský zákon.No my sme sa ozvali kvôli tomu, že učitelia ich nemajú právo vyberať,ale zástupca za rodičov a ak nieoč poterbujú,tak to zástupcovia za rodičov odsúhlasia a kúpi sa to, v inom prípade to majú márne. U nás si učiteľka kupovala čo chcela kúvu, príbory pre učiteľov, obrusy,atď., proste veci, ktoré neboli pre deti. My chceme,aby naše deti v škôlke mali aspoň niečo, čo je potrebné pre nich,inak by im to nekúpili, lebo nikdy nemajú peniaze.Ak máme my rodičia dodržiavať zákony, tak nech ich dodržiavajú ak pedagógovia.

Zjavne ako rodicia vobec neviete asko funguje ZRPS.
Je to zvycajne obcianske dzruxenie, ktore riadia rodicia a ti odsuhlasuju aj to, na co pojdu prispevky, ktore v tom OZ vytvaraju oni sami.
ked to nechate riadit pani zastupkynu, ktora s tym nema absolutne nic spolocne, tak sa nemozete cudovat, ze prostriedky idu tam, kam nechcete.
Kto je clenom vyboru ZRPS? Kto schvaluje vydavanie prostriedkov? Kto ho kontroluje?
To su vsetko veci, ktore keby fungovali, nemate taketo problemy.

A vyberanie prispevku do ZRPS neupravuje zakon, ale ide o to, ze ak ho schvali nadpolovicna vacsina, tak sa ostatni musia prisposobit. Hlasovat mali pravo vsetci.
O tom je demokracia.
Ani ked v parlamente odhlasuju nadpolovicnou vacsinou zakon, ktory sa ti nepaci, nemozes si povedat, ze ho nebudes dodrziavat, lebo ty (pripadne tvoj zastupca v parlamente) ste boli proti :).
JarkaL
13.02.11,22:16
Keď bol môj syn (maturant) škôlkar, rodičia si ma zvolili za "pokladníčku"a asi 3-4 roky som vyberala tieto dobrovoľne povinné príspevky pre MŠ, ale nebolo to ZRPŠ, ale obč. združenie - musela som viesť aj účtovníctvo. Musím povedať, že za tie roky sme nemali takéto problémy ako Vy píšete. Vyberala som raz za 2 mesiace po 200-400 Sk (kto koľko mohol alebo chcel), každému som dala príjmový doklad a vždy som mala pri sebe šanón s originálmi dokladov o všetkých nákupoch. Každý tam mohol nazrieť.Vždy po vyzberaní som na všetky dvere v škôlke vyvesila oznam, kde stálo, koľko som za ktorú triedu vyzbierala a po položkách presný zoznam nakúpených vecí, a samozrejme zostatok v pokladni a v banke. Peniaze som vždy vložila na vkladnú knižku. P.riaditeľka vždy dostala nejakú hotovosť, z ktorej nakupovala hygienické, čistiace prostriedky, farbičky, výkresy, hračky, nikdy nie káva alebo niečo, čo by nebolo pre deti. Raz za mesiac sme sa stretli tuším 5 rodičia s riaditeľkou, tá nám povedala, čo potrebujú a my sme sa vyjadrili, či to dovolíme kúpiť alebo nie. Asi len raz sa stalo, že jeden otecko nesúhlasil s nákupom nových vodovodných batérií, tak sa nekúpili. Inak to boli vždy také požiadavky, s ktorými sme ako rodičia súhlasili. Nemyslím si, že by tam bol priestor na to, aby ktokoľvek mohol obviniť mňa ako vyberačku peňazí alebo p. riaditeľku z toho, že sa nehospodárne vynakladajú tieto prostriedky. O vyšších výdavkoch sa dokonca rokovalo na rodičku, aby to neostalo len na nás piatich, čo sme boli vo výbore. Preto si myslím, že rodičia tie peniaze dávali radi, lebo videli, že sa naozaj použijú len pre deti. Nemala som jediného rodiča, ktorý by nezaplatil. Dokonca musím povedať, že viac prispevali tí "chudobnejší" ako tí, čo mohli dať aj viac.
Takže si myslím, že ak si určíte podobné pravidlá ako sme mali my, tak rodičia ochotne prispejú, ak si budú istí, že to nie je pre p. zástupkyňu, ale pre Vaše deti.
Komenius
14.02.11,04:19
Asi takto by to ma byť, ale toto už je vzorový príklad. My sme s tým tiež nemali nikdy problém. V duchu sme šomrali, že škola z nás zasa vyťahuje peniaze ale boli radi, keď nám s tým aspoň pomohla aj učiteľka. Treba kúpiť, doviezť, zorganizovať, rozdať.Tu mi však z pozadia vykukáva konflikt rodiča so školou, ba az kriminalizácia učiteľa. Záskupkyňa netvor, ktorá nevie čo deťom treba ale čo si sama zmysli /aj kávu z peňazí detičiek uchlipkáva- ej,ej pani zástupkyňa, to a robí,tak hlboko sme klesli/ riaditeľka nepozná ZP len sa vyhráža prepustením zo zamestnania atď... A ani ich zriaďovateľ si s nimi nevie rady. A rodič, ten je v pohode, je zástancom nespokojných rodičov, zamestnancov len s maličkým kazom, že referuje starostke, aké klebety sa o nej v škole šíria /ako sama píšeš /. Sme v obraze. Vzťahy medzi zamestnancami, školou a obcou sa iste utužia.
Teda, nech už je to ZPRŠ alebo OZ, možu to robiť len rodičia, ktorí majú prirodzenú schopnosť komunikácie so školou a s učiteľmi a hlavne chcú pre svoje deti urobiť niečo navyše, než im može dať škola.
Mirka136
14.02.11,07:32
Ivka,veď práve, že tohto roku som sa ozvala na prvom stretnutí a dostali sme tie peniaze k sebe, no to pani riaditeľke,ako aj zástupkyni vadí.Moje dieťa doteraz do škôlky nechodilo a nevedela som,ako to chodí,tak som si informovala v iných škôlkach Teraz im kúpime len to, čo im rodičia zchválime.Inak ešte by som sa opýtala,nevieš náhodou, či existuje nejaký predpis,čo sa smie a čo nie kupovať z financií ZRPŠ.Z KŠÚ mi odpísali, že ak vieme a zneužívaní financií zo ZRPŠ, tak nech to nahlásime na orgány činné v trestnom konaní. lenže ak neexistuje predpis, tak na základe čoho ju obviníme?
ivka70
14.02.11,13:17
Ivka,veď práve, že tohto roku som sa ozvala na prvom stretnutí a dostali sme tie peniaze k sebe, no to pani riaditeľke,ako aj zástupkyni vadí.Moje dieťa doteraz do škôlky nechodilo a nevedela som,ako to chodí,tak som si informovala v iných škôlkach Teraz im kúpime len to, čo im rodičia zchválime.Inak ešte by som sa opýtala,nevieš náhodou, či existuje nejaký predpis,čo sa smie a čo nie kupovať z financií ZRPŠ.Z KŠÚ mi odpísali, že ak vieme a zneužívaní financií zo ZRPŠ, tak nech to nahlásime na orgány činné v trestnom konaní. lenže ak neexistuje predpis, tak na základe čoho ju obviníme?

ZRPS ako obcianske zdruzenie musi mat vo svojich stanovach definovane, na co sa mozu jeho prostriedky vyuzivat.
Takze patrajte v jeho zakladajucich dodkladoch.

To, ze sa pani riaditelke nepaci, co robia s peniazmi rodicov rodicia, je len a len jej problem. Ona moze navrhovat, kde peniaze vyuzit (zatial v kazdej skole sme riaditela mali vo vybore a daval navrhy, lebo najlepsie vedel, kde by to bolo potrebne), ale rozhodovacie slovo maju vzdy rodicia, ktorych je vo vybore viac, takze aj keby hlasovala riaditelka za ako jedina, tak ich neprehlasuje.
mesto12
15.02.11,15:08
ivka, nech ti mirka napíše konečne pravdu, radí sa o probléme ktorý má ona sama, ja tiež môžem povedať za rodičov že,neviem kde naše peniaze idú, keďže ich má teraz práve mirka a nekomunikuje s nami rodičmi, len vrieska. uráža učiteľov, ktorých tu v dedine všetci poznáme, venujú sa našim deťom nie málo, aj v oblastiach ako je logopedia. Možno keď urobili aj nejakú chybu sú prístupní rozhovorom s každým kto za nimi príde, sú to moje osobné skúsenosti a som veľmi prekvapená z toho čo sa tu teraz robí. dozvedela som sa o tom len náhodov.
Mirka136
15.02.11,17:47
O tom, kam sa použijú peniaze sa radím so zástupcami rodičov, ktorých ste si zvolili na ZRPŠ.Mohla si to byť aj ty,možno aj si:):):)Takže si o tom nerozhodujem sama ak to nevieš a ja na rozdiel od pani zástupkyne si mesačne robím vyúčtovanie,kam peniaze idú. Nie som sama, čo mám problém,ale som sama, ktorá sa ozve,lebo sa nebojím. Vám asi nevadilo,čo satu robilo predtým,lebo každý mlčal. Teraz sa ozývajú poniektorí len tak v tichosti.Ja sa ozvem nahlas a som zlá,tak to býva. Čo sa týka toho vrieskania, vidno, že si ešte nezažila,ako na mňa vrieskala pani zástupkyňa, že ju bolo počuť až von cez zatvorené okná. Si asi jedna z tých ammičiek, ktorej dieťa má privilégiá a tak sa ju zastávaš. Neviem, prečo sa potom jje kolegyne na jej adresu vyjadrili, že ona nie je vhodná učiteľka do škôlky, lebo to,čo tu zavuádza ona je drezúra a nie poriadok. Takže asi všetci sme blázni.
katarinka4
20.02.11,12:33
Mirka136 - To sa Ti tu sťažuje, keď nikoho z poraďákov neuvedieš do deja a podáš im len svoju verziu.
Dosť na tom, že celá obec vie, čo si za osobu, týmto očierňovaním si na seba opäť vrhla "dobré" svetlo. So zlodejstvami máš bohaté skúsenosti z rodinného prostredia, však? Keďže o zlodejoch vieš tak krásne písať a rozprávať.
S Tvojim správaním, vyjadrovaním i povesťou by si mala zaliezť pod najbližší kameň a nie prskať svoje jedy na slušných ľudí.
Týchto učiteľov, z ktorých si spravila doslova netvorov, poznám dosť dobre. Takisto poznám aj ich pracovné postupy. Nevieš si predstaviť koľko toho škole i škôlke nezištne obetovali. A čo za to majú? Primitívne konšpirácie ešte primitívnejšej dedinskej ženy.
PS: Nie, nie som mamička privilegovaného dieťaťa.
Komenius
15.03.11,19:21
Naozaj, na niektorých školách to majú riešené formou registrovaných obč.združení /google-občianské zdrženia v škole - je ich tam dosť/ aj s vlastnou web stránkou , so vzormi stanov združenia -upravím podľa seba, zavolám na ich kontakt najlepšie takto získať skúsenosti ako je to s 2oo príspevkom z daní a darmi od sponzorov a teda aké a či by to malo pre nás výhody. Zvážim poplatok 66€ za registráciu na MVSR.
Ak nie, poriešim to doma. Zvolám rodičovské združenie, zvolím zástupcov rodičov a predsedu združenia /najlepšie nejakého podnikateľa – vie vtom chodiť/ a jednu pokladničku, ktorá bude odkladať účtenky a informovať rodičov o čerpaní peňazí. Spýtam sa rodičov v čom by mohli pomoct oni. Tak sme to robili my a fungovalo to bez problémov. A hlavne tie voľby, najlepšie tajne, už vidím ako by ťa ohovárali, že si sa samozvolila. Nepoznáš to akí sú ľudia.
Zameranie týchto združení je však vždy spolupráca rodičov s pedagógmi pri výchove deti, takže bez učiteľiek by to bolo k ničomu.
Nie je neobvyklé, že o deti sa starajú starí rodičia aj pokiaľ ide o doprovod do školky a ak to mladí nechajú na nich, tak aj účasť na rodičovskom združení. Ináč, zaujímavá téma.