vemak
07.01.11,17:04
Rád by som pre deti na jar zasadil ešte ale 4 druhy stolového hrozna, a najradšej bezsemenné. Žial čo som sa na internete dočítal tak sú náročnejšie na postreky a zimu ako nové odrody viniča zo semenami. Nepoznáte resp. nemáte skúsenosti s pestovaním nejakých odrôd? Možno som na nejakú na nete nenatrafil. Pozná niekto odrodu Rhea?
Ďakujem.
wabi
07.01.11,16:07
Túto odrodu síe nepoznám, ale viem vám ponúknuť 3 odrody rezistentov bezsemenných, biele modré a ružové, nie sú náročnejšie na postrek ako klasické odrody, skôr naopak.
vemak
07.01.11,16:28
no to by bolo prima, ešte ako dozrievajú? rád by som tak nejak postupne. Viete mi niečo povedť o bielej odrode semennej "refren"?
Kupoval som ju u Vás no nejak neviem nájsť žiadne bližšie info na nete.
paloo
07.01.11,17:46
jurkomts
07.01.11,17:47
Rhea je vlastne ružová odroda bezsemenného viniča Jupiter, vyšlachtené na Slovensku. Jupiter už bola predtým registrovaná pod týmto názvom v Nemecku a tak to zmenili na Rhea. Aj tak ju na Slovensku ponúkajú pod názvom Jupiter.
wabi
09.01.11,01:01
no to by bolo prima, ešte ako dozrievajú? rád by som tak nejak postupne. Viete mi niečo povedť o bielej odrode semennej "refren"?
Kupoval som ju u Vás no nejak neviem nájsť žiadne bližšie info na nete.

Stolová odroda, skorá, vonkajšie pestovanie. Bobule sa skoro sfarbujú do zlato až zeleno žlta. Chuťovo dobré sladkokyslé. Hrozno veľké, kompaktné, zeleno-žltej farby, bobule veľké, chutné. Úrodná odroda, bežný mráz nepoškodzuje, veľmi odolná voči chorobám.
BXLmiami
09.01.11,08:00
Kedy je lepšie sadiť vinič,na jar alebo na jeseň?
kamoska1
09.01.11,17:50
Ja som vždy sadila na jar a o rok už som z neho aj ochutnala.
wabi
10.01.11,17:17
V podstate ani tak na termíne nezáleží ako tak od kvality materialu a závlahe v prvom roku, ktorý je rizhodujúci...
Do mája sa bežne dá sadiť.

Teraz k tomu od kamošky:
Ja som vždy sadila na jar a o rok už som z neho aj ochutnala. Tak to si prvá komu dozrieva vinič na jar:D
Nám obyčajným záhradkárom obyčajné odrody ktoré odzrievajú v lete či na jeseň to trvá 2 až 3 letá teda približne 18 až 30 mesiacov, pričom v zime nerastie. :)
Prepáč možno som zbytočne puntičkár... Rozdiel je možno len pár mesiacov hore dole ale všetci vieme čo spraví pár mesiacov s teplomerom. Pár mesiacov je zanedbateľných keď hovoríme o storočí ale nie keď hovoríme o jednom roku
kamoska1
11.01.11,16:27
Wabi,máš pravdu.Neochutnala som za 12 mesiacov,ale až za 17 mesiacov.Každý väčšinou vie,že na jar nie je ešte zrele,ale v lete a na jeseň už ano.
wabi
13.01.11,11:08
Pretože ste ma o to viacerí žiadali a pretože tu nemôžem nechať odkaz na svoju stránku, tak niečo o tých odrodách.

INTERLAKEN
Strapce strednej veľkosti, voľnejšie žlto-zelenej farby, bobule dosť veľké, bez kôstok, veľmi sladké a chutné. Hybrid americký. Silného rastu, odolná voči chladu a chorobam.

HIMROD
Strapec strednej veľkosti, pretiahnutý, farba zelená, stredne veľké bobule, bez kôstok, chutné. Americký hybrid. Silný rast, strih dlhý, relatívne mrazu-odolný, odolný aj voči chorobám.

Besy, kríženec Nasťa x Remainly seedless. V nadmorskej výške 400m nad morom dozrieva v polovici augusta. Ako všetky bezsemenné odrody má v priemere menšie strapce v porovnaní so semennými odrodami. Má vynikajúce kvalitatívne vlastnosti, bobule sú zlatožlté bez náznaku semien s výbornou, jemne muškátovou chuťou.

Canadice
Stolová odroda, strapce strednej veľkosti, voľnejšie, červeno-fialová farba, stredne-veľké bobule, veľmi sladká, lahodná, bez kôstok. Americký hybrid. Strih krátky, odolná voči chladu a chorobám.

Lepšie komunikovať telefonicky.