zk24
07.01.11,18:35
Ahojte,

spracovávam práve účtovníctvo spoločnosti, ktorá vstupuje do konkurzu. Spracovávam práve obdobie 2003, s tým, že spoločnosť má k dispozícii iba konečné stavy k 31.10.2003 a zopár reportov o saldokonte.

Spoločnosť na účte 335 - Pohľadávky voči zamesntancom eviduje sumu takmer 1 mil. Skk. Je možné tieto pohľadávky voči zamestnancom takisto odpísať ako aj pohľadávky z obchodného styku? Kľudne to môže byť nedaňový náklad, len sa potrebujem legálne "zbaviť" čo najviac aktívnych účtov.

Ďakujem.
Tweety
07.01.11,17:38
Ahojte,

spracovávam práve účtovníctvo spoločnosti, ktorá vstupuje do konkurzu. Spracovávam práve obdobie 2003, s tým, že spoločnosť má k dispozícii iba konečné stavy k 31.10.2003 a zopár reportov o saldokonte.

Spoločnosť na účte 335 - Pohľadávky voči zamesntancom eviduje sumu takmer 1 mil. Skk. Je možné tieto pohľadávky voči zamestnancom takisto odpísať ako aj pohľadávky z obchodného styku? Kľudne to môže byť nedaňový náklad, len sa potrebujem legálne "zbaviť" čo najviac aktívnych účtov.

Ďakujem.
V prvom rade je potrebné prelúskať stav účtu 335, zistiť z čoho vznikol taký vysoký stav a pokúsiť sa popreúčtovať.
zk24
07.01.11,17:44
V prvom rade je potrebné prelúskať stav účtu 335, zistiť z čoho vznikol taký vysoký stav a pokúsiť sa popreúčtovať.

No, pri všetkých položkách je napísané "poskytnutá záloha". Nič viac k tomu nemám, nijaké bločky o nákupoch, o pracovných cestách alebo na čo všetko by to mohlo byť... Ja som dostala iba konečné stavy, položky v saldokonte (rozpis záväzkov a pohľadávok), a asi každý siedmy bankový výpis :cool: Spoločnosť od 2003 "nefunguje" a ani nepodávala žiadne DPPO, žiadne DP DPH, nič... teraz sa rozhodli vstupit do konkurzu, majitelia ziju v zahranici, ziadnymi inymi podkladmi k uctovnictvu nedisponujem.

Takze vsetky položky na 335 su poskytnute zalohy, ale neviem naco, ani ci doslo k nejakym vyuctovaniam. Uctovnictvo je vedene iba do obdobia 31.10.2003.
Tweety
07.01.11,17:48
No, pri všetkých položkách je napísané "poskytnutá záloha". Nič viac k tomu nemám, nijaké bločky o nákupoch, o pracovných cestách alebo na čo všetko by to mohlo byť... Ja som dostala iba konečné stavy, položky v saldokonte (rozpis záväzkov a pohľadávok), a asi každý siedmy bankový výpis :cool: Spoločnosť od 2003 "nefunguje" a ani nepodávala žiadne DPPO, žiadne DP DPH, nič... teraz sa rozhodli vstupit do konkurzu, majitelia ziju v zahranici, ziadnymi inymi podkladmi k uctovnictvu nedisponujem.

Takze vsetky položky na 335 su poskytnute zalohy, ale neviem naco, ani ci doslo k nejakym vyuctovaniam. Uctovnictvo je vedene iba do obdobia 31.10.2003.
A z neho nevieš zistiť nič? Ak nezistíš, poskytnuté zálohy by som dala ako nedaňové výdavky, nech si to zdania, keď majú neporiadok.
zk24
07.01.11,17:50
Ono, okrem toho mi este robi problem ze na ucte 022.100 je asi 10 poloziek v roznych sumach a na 082.100 je tiez ista suma opravok. Nedokazem sa nijakym sposobom dopracovat k tomu akym sposobom spolocnost odpisovala majetok, kedze neviem kedy bol majetok zaradeny, o aky majetok ide, ake odpisy. Na 022.100 je 10 poloziek, na 082.100 je jedna sumarna....

Spolocnost (respektive pravnik) odo mna potrebuje "iba" suvahu ku vstupu do konkurzu. Tak neviem ci sa mam trapit tym v ktorom roku bude aka vyska opravok, lebo k 10/2010 bude aj tak vsetko nula :confused:
zk24
07.01.11,17:55
A z neho nevieš zistiť nič? Ak nezistíš, poskytnuté zálohy by som dala ako nedaňové výdavky, nech si to zdania, keď majú neporiadok.

Absolutne nic... No v podstate nemaju co dodanovat, kedze nemaju cely rok 2003 nijake trzby evidovane, a ani ja nemam k dispozicii ziadne faktury. Ja sa len potrebujem legalne zbavit "majetkovych" uctov. Kludne dam vsetko ako nedanove vydavky, ak to mozem spravit... Mozem to dat na nejaku 546.999-tku? :confused: Alebo 501.999 ? Ono neni az tak cielom spravit cele uctovnictvo (za to ma neplatia), len uctovne zavierky... ta celkova suma na 335-tke sa sklada asi z tisic malych poloziek, ak by som to preuctovavala po riadkoch vsetko po jednom do nakladov, tak to aj licenciu na rok 2003 budem musiet kupit :D :D :D Robim vsetko v celkovych sumach...
a_je_to
07.01.11,17:55
Pohľadávka je predovšetkým zdroj pre získanie prostriedkov na úhradu veriteľom. Až preukázateľne nevymožiteľná pohľadávka sa môže odpísať. O vhodnosti na odpísanie rozhoduje správca konkurznej podstaty, nie účtovník, ten môže iba po preskúmaní a preukázaní nevymožiteľnosti dať odporučenie správcovi. Predovšetkým treba znova inventarizovať pohľadávky, ich vymožiteľnosť, platbyschopnosť dlžníka, až potom návrh na odpis.
zk24
07.01.11,18:00
Pohľadávka je predovšetkým zdroj pre získanie prostriedkov na úhradu veriteľom. Až preukázateľne nevymožiteľná pohľadávka sa môže odpísať. O vhodnosti na odpísanie rozhoduje správca konkurznej podstaty, nie účtovník, ten môže iba po preskúmaní a preukázaní nevymožiteľnosti dať odporučenie správcovi. Predovšetkým treba znova inventarizovať pohľadávky, ich vymožiteľnosť, platbyschopnosť dlžníka, až potom návrh na odpis.

Su to pohladavky stare vyse 7 rokov, a ja ani neviem voci akemu zamestnancovi vznikli. Osobne neverim tomu, ze dotovali nejakeho zamestnanca, ak by nedochadzalo k vyuctovaniu, len ja samozrejme kedze nemam k dispozicii podklady, neviem to nijako zuctovat....
a_je_to
07.01.11,18:36
Asi pred 4 rokmi som mal takú istú ponuku ... firma na inštalovanie záhradných bazénov. Nebolo dokladov, nebolo výstupov ... vôbec ničoho, iba naliehavé prosenie, aby som nejako urobil podklady pre vstup do konkurzu. Keď som sa dovtípil, že niet ani zdrojov na odmenu účtovníckych prác, tak som sa uklonil ... zaďakoval ... a viac som sa neukázal.
Pokračovať možno iba od poslednej účtovnej závierky. Ak od 10/2003 nebolo žiadne účtovníctvo robené, resp. sa nezachovalo ... a ani to dovtedy nie je, tak ... nemožno vec vyriešiť alternatívnym náhradným dohadným účtovníctvom. To je náplň pre nejakú vedmu a jasnovidku, alebo vyšetrovateľa FBI. Kdo uteče ... ten vyhraje ...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
zk24
07.01.11,18:43
Asi pred 4 rokmi som mal takú istú ponuku ... firma na inštalovanie záhradných bazénov. Nebolo dokladov, nebolo výstupov ... vôbec ničoho, iba naliehavé prosenie, aby som nejako urobil podklady pre vstup do konkurzu. Keď som sa dovtípil, že niet ani zdrojov na odmenu účtovníckych prác, tak som sa uklonil ... zaďakoval ... a viac som sa neukázal.
Pokračovať možno iba od poslednej účtovnej závierky. Ak od 10/2003 nebolo žiadne účtovníctvo robené, resp. sa nezachovalo ... a ani to dovtedy nie je, tak ... nemožno vec vyriešiť alternatívnym náhradným dohadným účtovníctvom. To je náplň pre nejakú vedmu a jasnovidku, alebo vyšetrovateľa FBI. Kdo uteče ... ten vyhraje ...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

DPPO za 2003 bolo vlastne spravene s udajmi 10/2003. Tieto iste vystupy dostala uctovnicka v 2003-tom a skontrolovala som z k 10/2003 to sedi podla jej suvahy (mam kopiu suvahy a VzaS). I ked mam aj nejaky bankovy vypis z 11/2003, ten do uzavierky 2003 zahrnuty nebol (asi ho ta uctovnicka nedostala). Takze vlastne DPPO 2003 bolo spravene, i ked s udajmi k 10/2003. Na 335-tke uz tato vysoka pohladavka je.

O platenie sa nebojim... Len to potrebujem dokopat do stastneho konca. Vsetko najlepsie ako sa da, ale iba v norme zakona...
zk24
07.01.11,18:49
Samozrejme, ze co nejde spravit, nespravim. Len potrebujem vediet ci so zostatkom na 335-tke ide nieco spravit. Ci sa to da takisto odpisovat (aj ked ako pripocitatelnu polozku) takisto ako pohladavky z obchodneho styku, ked su istu dobu po splatnosti.

Nechcem to tak blbo povedat, ale v podstate im je jedno, ci aj ten odpis majetku z 022.100 bude v roku 2004 alebo 2005 alebo kedy, hlavne je, ze k 10/2010 to uz bude mat 0,00 € zostatok. Co by aj v skutocnosti malo, len kedze neviem o com je ten majetok, kedy zaradeny, do akej skupiny ani nic... tak to proste odpisem najlepsie ako viem, lebo v tej dobe by to urcite uz malo hodnotu 0,00 €. Pravnika nezaujimaju predchdzajuce roky, ani odo mna nepotrebuje vystupy za minule roky. Len aby zostatky k 10/2010 sedeli.

Toto neni prva firma, ktoru takto robim, len s touto mam "nevysvetlitelne" problemy... Teda pre mna... ;)