martin p
07.01.11,19:21
Dobry den chceme zateplit malu bytovku so 6 bytmi kazdy ma podpisanu najomnu zmluvu,takze niesme vlastníci.A TU je asi PROBLEM. Bytove družstvo sa o budovu nestara,ta ma asi 30 rokov.Stav domu je uz dost zly Uver bi mozno vybavili?ale mi to mame splacat aj ked niesom vlastnikom,ale najomcom. Prosim o radu ako by sme to mali riesit ??? dakujem SRY za pravopis.
Mária27
08.01.11,07:21
Predpokladám, že vlastníkmi chcete byť, lebo od družstva môžete dostať byty veľmi lacno - za doteraz nesplatený úver (za vyplatenie anuity). Keďže ide o 30-ročnú budovu, môže íst o nejakých 3000 €, čo by ste nemali mať problém zaplatiť a byty by boli vaše.

Mohli by ste sa s družstvom dohodnúť aj tak, že si vezmete úver a budete ho splácať. V prípade, že by niektorý nájomca mal ukončený nájom z akéhokoľvek dôvodu, družstvo by mu investíciu vrátilo.
sito
08.01.11,15:36
Dobry den chceme zateplit malu bytovku so 6 bytmi kazdy ma podpisanu najomnu zmluvu,takze niesme vlastníci.A TU je asi PROBLEM. Bytove družstvo sa o budovu nestara,ta ma asi 30 rokov.Stav domu je uz dost zly Uver bi mozno vybavili?ale mi to mame splacat aj ked niesom vlastnikom,ale najomcom. Prosim o radu ako by sme to mali riesit ??? dakujem SRY za pravopis.

A TU je asi PROBLEM.

Martin, ver tomu, že tu nie je problém ti poradiť. Ale problém je vo vás, nájomníkov! Predsa si najprv treba previesť do osobného vlastníctva. Ta čiastka by mala byť už minimálna po tridsiatich rokoch. Treba sa starať o svoje a nie o družstevné.

To čo píšeš mi pripadá, ako keď vám niekto povie? Položte peniaze v rieke na vodu a na druhý deň si ich zoberte. Nebudú preč? Budú! Voda odnesie.

Ak si zoberiete úver a pre vlastníka, družstvo. Ver tomu, že časom, možno aj po dvadsiatich rokoch sa vlastník prihlási o svoje právo. A potom vaše peniaze, úver, pôžitok z úveru sú jeho vlastníctvom.

Uplatníte si najprv Vy svoje právo voči družstvu a preveďte si byty do osobného vlastníctva. A potom o tom.
martin p
08.01.11,19:39
A mam teda este jednu otazku. Ak si byty odkupime musime si sami robyt spravu, rozuctovanie a pod._?
sito
08.01.11,19:56
Môžete, nemusíte. To družstvo sa môže na základe zmluvy o výkone správy naďalej sa starať o ten dom, len už nebude patriť družstvu, ale vám. Pripadne si môžete nájsť iného správcu domu. V krajnom prípade si môžete založiť SVB, v tom prípade tiež nie, predseda, štatutár môže byť niekto kto v dome nebýva.

Treba sa informovať, informovať, informovať, potom zvážiť a rozhodnúť sa. Je vás šesť, všetci sa chcete starať, financovať opravu cudzieho?
Gapo
09.01.11,14:48
Neviem či je to pravda, ale som sa dopočul, že ak ste zateplili dom a máte úver, kým ho nesplatíte, nemôžete byt predať do splatenia úveru. Poprosil by som o info., pretože mne sa to nezdá a určite by to zaujímalo aj viacerých, ak to niekto vie.:confused:
sito
09.01.11,17:17
Nie, nie je to pravda. Poznám z okolia hodne prípadov, čo predali. Ak sa spláca úver cez FOaÚ, nový vlastník je predsa povinný platiť príspevok do FOaÚ. A potom je ešte kúpno - predajná zmluva. V nej sa predsa dohodnete ako sa úver bude splácať, tak ako stanovila banka, len platiteľ bude iný. Môže to vadiť? Komu?
Orim
10.01.11,00:09
Neviem či je to pravda, ale som sa dopočul, že ak ste zateplili dom a máte úver, kým ho nesplatíte, nemôžete byt predať do splatenia úveru. Poprosil by som o info., pretože mne sa to nezdá a určite by to zaujímalo aj viacerých, ak to niekto vie.:confused:
Záleží to od spôsobu splácania úveru. Ak ho splácate z FOaU nie je v tom žiadny problém. Ak to spláca každý sám môže byť problém, ale vždy sa dá dohodnúť keď sa chce, Musí tam byť dohoda, že ten kto to kupuje bude splácať úver naďalej. Dohoda musí bť urobená medzi ním a tým komu sa spláca úver, vy by ste mali dostať tiež informáciu od poskytovateľa úveru o tom, že ten úver prechádza na niekoho nového v súvislosti s predajom bytu a že voči vám nemajú žiadne pohľadávky.
verkaz
10.01.11,08:20
Ešte Vám chcem poradiť ak budete kupovať byty do osobného vlastníctva, nezostaňte podielníci družstva, lebo toto bude za vás rozhodovať.