Julian
07.01.11,21:56
Chodievam dosť často do prírody. V tejto dobe najčastejšie na bežkách. Za posledné dva týždne som dva krát natrafil na obhryzené kostry a zvyšky srsti. Naposledy dnes. Včera to tam ešte nebolo a dnes veľké udupané a zakrvavené plochy po nočnom hodovaní zrejme vlkov.
Teraz sa akosi často obzerám a v lese ma vyplaší aj šuchot vlastných lyží.

Čítal som, že vlk je plachý a na človeka nezaútočí. Ale je to pravda?
Ako dlho zvykne svorka operovať v danej lokalite?
Čo hovoria poľovníci a čo mi poradia?
peterknazeje
07.01.11,21:07
Vlka by som sa vobec neobaval, je velmi plachy a ked zapocuje/uvidi cloveka, tak utecie. Je vyborne, ze sa nachadzaju v lesoch.
info najdete napriklad na http://www.wolf.sk/sk/vlky
Vlk je lovec, ktorý síce zabíja konkrétne jedince, ale zároveň chráni zdravie celej populácie. Lov vlka je štatisticky selektívny. Vlci nelovia zdravé jedince, ktoré majú dostatok sily na obranu, či ľahký útek, ale lovia hlavne neskúsené mláďatá, zver chorú, poranenú, či s nekvalitne vyvinutými zmyslami.
Lubaba
07.01.11,21:13
mimotemyPoľovník nie som , ale vlka by som sa určite bála...http://www.volny.cz/funb/imgs/karkulka.jpg
marleau
07.01.11,21:14
Hlavne si ich nevykynožme!
220870
07.01.11,21:18
Vlk je mystifikované zviera.Nedávno o ňom bežal dokument na Discoveri.Vraj z celej ľudskej hystórie nieje známy a hodnoverne zdokumentovaný jediný prípad keď by zdravý vlk(nie besný) alebo svorka vlkov zaútočila na človeka.:eek:Nie pes domáci,alebo svorka domácich psov.:confused:
Mária27
08.01.11,10:12
mimotemyPoľovník nie som , ale vlka by som sa určite bála...http://www.volny.cz/funb/imgs/karkulka.jpg
mimotemy Lubaba prepáč, trochu mi to preskočilo, malo to byť zábavné.
Julián prepáč, aspoň ti posuniem tému. Vlkov nepoznám, ja som z roviny, tam behajú maximálne zajace a divé svine:)
KoxXxo
08.01.11,10:22
Môj starý otec vravievali: "Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť!" Vyskúšaj.
Silvernola
08.01.11,10:26
... tam behajú ... divé svine:)
mimotemy Tých sa asi treba báť viac než vlkov. Ale "rozprávkovogenickejšie" sú práve vlky:)
Excise Duty
08.01.11,10:27
mimotemy Lubaba prepáč, trochu mi to preskočilo, malo to byť zábavné.
Julián prepáč, aspoň ti posuniem tému. Vlkov nepoznám, ja som z roviny, tam behajú maximálne zajace a divé svine:)
Svíň je plné celé Slovensko...
Lubaba
08.01.11,12:14
mimotemy:D:D:D:D
marjankaj
08.01.11,12:44
mimotemy Tých sa asi treba báť viac než vlkov. Ale "rozprávkovogenickejšie" sú práve vlky:)

No chytiť vlka - nič príjemné.:confused:

http://motoride.sk/?P=phorum&tema=lentak&tid=16479&p=1
danushka
08.01.11,13:36
No chytiť vlka - nič príjemné.:confused:

http://motoride.sk/?P=phorum&tema=lentak&tid=16479&p=1

Tak Janko, ale potom neplatí, že vlk je plachý :D;)...
marjankaj
08.01.11,13:46
Tak Janko, ale potom neplatí, že vlk je plachý :D;)...

Veď ja som to ani netvrdil:cool:
Tento sa zdá "prítulný":---
danushka
08.01.11,13:51
Veď ja som to ani netvrdil:cool:
Tento sa zdá "prítulný":---
..až moc...:D
buchač
08.01.11,14:02
Hlavne si ich nevykynožme!

Hm , ako sa to vezme ...

Vlk je všeobecne považovaný za škodnú ...lov je povolený celoročne .
Pokiaľ je zdravý , nikdy nezaútočí na človeka ...ale aj tu platí tá výnimka o tých jedincoch .
Jedná sa o to , že vlčica si vždy bude chrániť tie svoje mladé ...
Na košiare zaútočia , to jest fakt ...no asi aj príčinu majú ...niekedy je to ako v škole , mladé jedince sa proste musia niekde naučiť loviť a ovce sú na to ako stvorené ...:rolleyes:

Minule sused na chalupe mi vravel , v okolí jesto 3 - 5 svoriek , že jedného mal na muške . No pokiaľ dych zatajil , ku výstrelu sa hodujúc , vĺčik zutekal ...

P.S.:
Preto aj do lesa zásadne len s kvérom chodím ...;)
Ešte aj medvede máme v okolí ...statné kúsky ...
marjankaj
08.01.11,14:07
..až moc...:D

Tiež musíš všetko vyskúšať?:confused:
nervak 158
08.01.11,14:26
Chodievam dosť často do prírody. V tejto dobe najčastejšie na bežkách. Za posledné dva týždne som dva krát natrafil na obhryzené kostry a zvyšky srsti. Naposledy dnes. Včera to tam ešte nebolo a dnes veľké udupané a zakrvavené plochy po nočnom hodovaní zrejme vlkov.
Teraz sa akosi často obzerám a v lese ma vyplaší aj šuchot vlastných lyží.

Čítal som, že vlk je plachý a na človeka nezaútočí. Ale je to pravda?
Ako dlho zvykne svorka operovať v danej lokalite?
Čo hovoria poľovníci a čo mi poradia?
Zabudol si napisat či tam boli stpy z lišok alebo vlkov predpokladam ked chodiš do lesa zaujimaš sa aj o to či tam bol podla sôp pes alebo zajac
danushka
08.01.11,14:42
Zabudol si napisat či tam boli stpy z lišok alebo vlkov predpokladam ked chodiš do lesa zaujimaš sa aj o to či tam bol podla sôp pes alebo zajac
Tak ak mám byť úrimná, ako bežný smrteľník nerozoznám stopy v snehu viac ako u psa a mačky...

Ale keď som bola v Kanade vo Vancouveri, celý pobyt som si chodievala zabehať do jedného veľkého parku. Rozlohou bol skukočne veľký , bol súčasťou mesta, vlastne hustý les v meste a pohybovala sa tam kadejaká zver aj s medveďmi.
Domáci na prechádzky a relax, behanie mali so sebou v rukách skoro vždy rolničky, ktoré zvonili a crnkali, čo zver počuje a automaticky ju ako plachú vystraší.
Určite by som po zážitku aký opisuje zadávateľ k bežkám pribalila aj nejakú rolničku, raz darmo, zverina je zverina a my sme v lese pre nich cudzí a nežiadúci.
peterknazeje
08.01.11,16:14
Vlk je všeobecne považovaný za škodnú ...lov je povolený celoročne.
skutocne? skuste si precitat zakony, napriklad zakon o polovnictve.
http://www.polovacka.com/polovnicke-rubriky/1-info/296-lov-vlka-draveho.html
"Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva v zmysle ust. § 71 ods.2 zák. č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa § 72 písm. m.) zákona o poľovníctve:
u r č u j e
ročnú kvótu lovu vlka dravého (Canis lupus) na území Slovenskej republiky v poľovníckej sezóne 2010/2011 v celkovom množstve 150 ks za týchto podmienok:
1. Vlka dravého možno loviť v uznaných poľovných revíroch, zverníkoch a samostatných bažantniciach (ďalej len „ poľovné revíry“) okrem poľovných revírov ležiacich v územiach vymedzených v § 71 ods. 1, písm. a), bod 6, písm. a) a b) vyhlášky 344/2009 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v čase od 1. októbra 2010 do 31. januára 2011." celkovo je tam 8 podmienok.

vlk patri do lesa,
bol, je a snad aj bude jeho prirodzenou sucastou
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vlk_dravý:
Pôvodný biotop vlka bol v každom krajinnom type. V dnešnej dobe žijú vlci v rozsiahlych častiach Ruska, Európy a Kanady. Celkovo vlk nie je považovaný za ohrozený druh, aj keď niektoré lokálne populácie sú na pokraji vyhynutia. V posledných rokoch je trendom opätovná introdukcia vlkov do oblastí, kde už dlho nežijú (napríklad do Yellowstonského národného parku v USA).
marjankaj
08.01.11,16:23
skutocne? skuste si precitat zakony, napriklad zakon o polovnictve.

vlk patri do lesa,
bol, je a snad aj bude jeho prirodzenou sucastou[/I]

Aj dinosaury boli prirodzenou súčasťou lesov. A kde sú teraz?:eek:

Pantha Rhei:cool:
buchač
08.01.11,16:38
skutocne? skuste si precitat zakony, napriklad zakon o polovnictve.
http://www.polovacka.com/polovnicke-rubriky/1-info/296-lov-vlka-draveho.html
"Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva v zmysle ust. § 71 ods.2 zák. č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa § 72 písm. m.) zákona o poľovníctve:
u r č u j e
ročnú kvótu lovu vlka dravého (Canis lupus) na území Slovenskej republiky v poľovníckej sezóne 2010/2011 v celkovom množstve 150 ks za týchto podmienok:
1. Vlka dravého možno loviť v uznaných poľovných revíroch, zverníkoch a samostatných bažantniciach (ďalej len „ poľovné revíry“) okrem poľovných revírov ležiacich v územiach vymedzených v § 71 ods. 1, písm. a), bod 6, písm. a) a b) vyhlášky 344/2009 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v čase od 1. októbra 2010 do 31. januára 2011." celkovo je tam 8 podmienok.

vlk patri do lesa,
bol, je a snad aj bude jeho prirodzenou sucastou
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vlk_dravý:
Pôvodný biotop vlka bol v každom krajinnom type. V dnešnej dobe žijú vlci v rozsiahlych častiach Ruska, Európy a Kanady. Celkovo vlk nie je považovaný za ohrozený druh, aj keď niektoré lokálne populácie sú na pokraji vyhynutia. V posledných rokoch je trendom opätovná introdukcia vlkov do oblastí, kde už dlho nežijú (napríklad do Yellowstonského národného parku v USA).
Tak jesto ...beriem nazad ...
Ono je to tým , že je vlčica v brezivosti , preto to obmedzenie ...
Ale to obmedzenie platí len tam , kde sa v podstate ani nevyskytujú ...

Čas lovu
§ 71

(1) Čas lovu sa ustanovuje takto:
....
6. vlk dravý od 1. októbra do 31. januára okrem území
a) v okrese Rožňava a Košice-okolie na území národného parku Slovenský kras vrátane územia západne od štátnej cesty od obce Háj cez obec Turňa nad Bodvou až po hraničný priechod Dvorníky,
b) v okrese Čadca na území severovýchodne od štátnej cesty od hraničného priechodu Bumbálka po obec Makov a severozápadne od rieky Kysuca a jej ľavostranného prítoku - potoka Oščadnica až po obec Oščadnica, od obce Oščadnica je územie ďalej ohraničené južnou hranicou katastrálneho územia obce Oščadnica až po štátnu hranicu s Poľskou republikou,
...čiže tam , kde ja mám chalupu , tak tam sa napríklad loviť smie ...;)
Mária27
08.01.11,16:47
Hm , ako sa to vezme ...

Vlk je všeobecne považovaný za škodnú ...lov je povolený celoročne .
Pokiaľ je zdravý , nikdy nezaútočí na človeka ...ale aj tu platí tá výnimka o tých jedincoch .
Jedná sa o to , že vlčica si vždy bude chrániť tie svoje mladé ...
Na košiare zaútočia , to jest fakt ...no asi aj príčinu majú ...niekedy je to ako v škole , mladé jedince sa proste musia niekde naučiť loviť a ovce sú na to ako stvorené ...:rolleyes:

...
A kedy má vlčica mladé? Kedy sa učia loviť?
Ale pravdou je, že žrať musia celý rok ... Ale čo lovia (najviac) okrem oviec?
verkaz
08.01.11,17:21
U nás na okolí sa tiež objavili a roztrhali pár oviec. Najlepšie je nestretnúť sa s nimi a radšej sa im vyhnúť (ak sa to dá).
buchač
08.01.11,17:47
A kedy má vlčica mladé? Kedy sa učia loviť?
Ale pravdou je, že žrať musia celý rok ... Ale čo lovia (najviac) okrem oviec?
VLK
V husto obývanej krajine je vlk škodlivý, ale v pôvodnej prírodnej krajine vykonáva dôležitú sanitárnu a selekčnú činnosť medzi zverou a zabraňuje jej prílišnému rozmnožovaniu. Vlk môže prenášať besnotu. Na Slovensku je treba stavy tejto šelmy udržiavať na únosnej úrovni, ale neslobodno ju úplne vyhubiť! Vlci by si zaslúžili opäť celoročnú ochranu.
Spôsob života
Vlky sa pária koncom zimy. Niekedy sa k páru pridruží aj ďalší nepárny vlk, ktorý pomáha pri odchove vĺčat. Každý pár má stanovište, kroté si samec označuje močením. Vlčica je kotná 9 týždňov a máva zvyčajne 4-6 vĺčat, v brlohu v húštine, v skalnej pukline ap. Rodičovské jedince prikrmujú vĺčatá od 4. týždňa natráveným mäsom. Kým sú vĺčatá maličké, vychádza na lov len vlk, zatiaľ čo vlčica ich stráži. Neskoršie potravu už prinášajú oba rodičovské jedince, ktoré začínajú postupne do lovu zaúčať aj vĺčatá. Na jeseň sa k vlčej rodine pridávajú aj druhoročné vĺčatá, a tak vzniká väčšia svorka (3-8 členov), ktorá sa začína potulovať. Tam kde je vlkov mnoho, v krutej zime sa viaceré takéto svorky spájajú dohromady a stávajú sa postrachom celého kraja (na Slovensku sa to už nestáva). Svorky sa rozpadávajú koncom zimy. Vlci sa ozývajú najčastejšie charakteristickým vytím, ale aj kňučaním, brechaním a inými podivnými zvuky, ktorými si vlci dávajú navzájom najavo náladu i ďalšie rozmanité informácie.
Potrava
Vlky sa živia divými a domácimi zvieratami až do veľkosti jeleňa a zdochlinami. Hlavnou potravou vlka v slovenských horách sú diviaky a jelene. Menej loví srnce, líšky, túlavých psov. Korisť vyhľadávajú ňuchom, pričom sledujú jej stopu a duria ju dotiaľ, kým nie je úplne vyčerpaná; vtedy sa jej zmocnia. Niekedy čaká časť svorky na dúrenú korisť v zálohe. Potravným konkurentom vlkov sú najčastejšie rysy.

Mýty
Dávne povesti ako vlčie svorky napádali a vyzabíjali celé dediny alebo rozprávky ako Červená Čiapočka alebo Zlý vlk a tri prasiatka vštepujú každému dieťaťu pocit, že vlk je krvilačný a voči človeku agresívny.

Skutočnosť
Vlk je v skutočnosti veľmi plachý a človeka sa bojí. V súčasnosti je trendom propagácia jeho významu v prírodnom potravinovom reťazci. Na Slovensku s prítomnosťou vlka v naších lesoch súhlasí 57,6 % obyvaťeľstva[1]. V USA so znovuprivedením vlka do Yellowstonského parku súhlasilo 73 % opýtaných respondentov.

Obavy pastierov o dobytok sú pochopiteľné, ale z veľkej miery je zapríčinený nízkou úrovňou ochrany stád. Jedným z účinných spôsobov ochrany stád je používanie pastierskych strážnych psov na ich ochranu. Výskumy prípadov napadnutia stád potvrdili, že 80,6 % slovenských salašov mali v roku 2001 pastierskych strážnych psov uviazaných, čím bola znemožnená aktívna ochrana čried hospodárskych zvierat . V roku 2002 bolo len 28 zo 152 (18,4 %) čried zabezpečených nainštalovaním ochranných elektrických oplôtok. Aj napriek nižším bezpečnostným opatreniam zabili vlci na Slovensku v rokoch 2001-2003 iba 0,5-0,7 % oviec z celkového chovu oviec v oblasti výskytu týchto šeliem . To predstavovalo škodu vo výške medzi 3-4 miliónmi slovenských korún . Vhodným riešením krytia možných vzniknutých škôd na hospodárskych zvieratách je uzavretie príslušných poistných zmlúv.
Nandrolon
08.01.11,18:44
jedného vlčka mám doma ako člena rodiny.
Je to československý vlčiak = karpatská vlčica+nem. ovčiak v 1982 to bolo uznané plemeno šľachtené armádou čssr
Z nem.ovčiaka má iba ovladateľnosť, ostatné má z vlčice - od vlka je absolútne nerozoznateľný, to potvrdili aj poľovníci /výzor 100% vlka, zmysly a čiastočne povaha.../
10.4.2011 bude mať 14 rokov, na fotke má 13 rokov.
- som sa musel pochváliť :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))
buchač
08.01.11,18:50
jedného vlčka mám doma ako člena rodiny.
Je to československý vlčiak = karpatská vlčica+nem. ovčiak v 1982 to bolo uznané plemeno šľachtené armádou čssr
Z nem.ovčiaka má iba ovladateľnosť, ostatné má z vlčice - od vlka je absolútne nerozoznateľný, to potvrdili aj poľovníci /výzor 100% vlka, zmysly a čiastočne povaha.../
10.4.2011 bude mať 14 rokov, na fotke má 13 rokov.
- som sa musel pochváliť :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))

...a kua ...nádherný tvor...:)
Nandrolon
08.01.11,19:35
díky,
som ho aj osobne cvičil /základný výcvik, teritorovanie /neviem ako sa tomu doborne nadáva/, útok na človeka, a útok na psa /síce je to všeobecne odsudzované, ale človek proti človeku sa ubráni ľahšie ako človek proti psovi, takže tu som dával dôraz, nakoľko dosť cigánov chodí s ovčiakmi...tak aby sa chlapec vedel oháňať aj na viacerých naraz.../
má takú "zvláštnu inteligenciu" čo som u psoch nikdy nepozoroval a to som už niekoľkých dával na rukáv...
raz ma práve pri výcviku na "psa" napadol, keď bol mladší, doteraz mám jazvu... som ho nechcel pustiť na protivníka, iba také hecovanie...
u samíc tohto plemena bol práve spomínaný jav /problém/ , kde niekedy fena napadla svojho vlastného pána, jednoducho pri "krčmovej bitke" sa pridala k silnejšiemu samcovi...
- no a potom cestovanie v autobuse, vo vlaku mu nerobí problém...
na jedno som ho však vycvičiť nedokázal, má v sebe pudy... ak by bol pustený úplne bez vôdzky a v hore zbadá srnku alebo inú divú zver, nedá sa nijako privolať, raz nebol niekoľko dní doma čo sa túlal v horách, ale odvtedy už sme ho nepustili pri lese už ani raz...
Nandrolon
08.01.11,20:04
tu sú ešte nejaké ak sa chcete pozrieť...
buchač
08.01.11,20:30
tu sú ešte nejaké ak sa chcete pozrieť...

Prvý a štvrtý obrázok sú fajn ...:)

Hlavne ten štvrtý ....tie očiská ...ej bisťu , stretnúť tak v lese ...
Buď sa poondím , alebo devinu ťahám ...alebo naopak ...;):D:D:D
Nandrolon
08.01.11,20:44
oči sa nedajú riadne odfotiť, sú výraznej jantárovej /ako živica zo stromu/ farby...
edit:tá posledná fotka vo vlaku je sken klasickej fotky...
danushka
08.01.11,20:53
...náhodou, na tej štvrtej fotke vyzerá tak milo, ale na tej prvej - fakt rešpekt, bojim, bojim :D
Nandrolon
08.01.11,20:57
také psy ako máš na obrázku má mimoriadne rád. tomu by neublížil nikdy.
raz ho jeden toľko dootravoval že už nevedel ako sa ho zbaviť /uhraznúť ho nechcel ani náznakom/, tak ho ignoroval, skončilo to tak, že ho ťahal po zemi zakusnutého vo vlastnom chvoste :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
- on je ale fakt zaťažený na maličkých psíkov...
day
08.01.11,21:10
jednoducho pri "krčmovej bitke" sa pridala k silnejšiemu samcovi...

to aby si bol na prechadzke najsilnejsi jedinec ;), inak sa prida na opacnu stranu bojiska
danushka
08.01.11,21:14
to aby si bol na prechadzke najsilnejsi jedinec ;), inak sa prida na opacnu stranu bojiska
No ja neviem, neviem ...
Čo keď ten krčmový, najsilnejší jedinec nebol ani tak najsilnejší, možno mal iskru v očiach a pekne huňatý chvost :D:D:D...
Nandrolon
09.01.11,06:35
to aby si bol na prechadzke najsilnejsi jedinec ;), inak sa prida na opacnu stranu bojiska

tento problém nastal iba s niektorými fenami, psa sa to netýka.... keď ma vtedy zahryzol do kolena, bol rozzúrený úplne v afekte a hlavne bol ešte mladý a bolo to na výcviku, takže u tohoto sa nič podobné nevyskytlo...skôr ani nevedel do čoho zakusol...
- vlčica si vždy hľadá toho najsilnejšieho samca....
Julian
09.01.11,18:32
Zabudol si napisat či tam boli stpy z lišok alebo vlkov predpokladam ked chodiš do lesa zaujimaš sa aj o to či tam bol podla sôp pes alebo zajac

Keď som šiel hore tak som tomu nevenoval až takú pozornosť, keďže to bolo okolo 100m odomňa a okrem "vyzametanej" a zakrvavenej plochy nebolo tam nič viac. Prve ma napadlo že to asi poľovníci alebo pytliaci niečo ulovili a všetko upratali. Akurát mi bolo divné, že nič živé mi neprebehlo cez "moju" trasu (takmer zakaždým keď som sa tam objavil tak asi nejaký "pozorovateľ" prebehol cez dolinu či už líška, srna alebo vysoká).
Keď som sa vracal z protiľahlého svahu tak som zbadal tú "dokonale" ohlodanú kostru a znova zakrvavenú plochu. Stopy v tom snehu neboli výrazne ale obeťou bola tentoraz asi líška. Typoval som že by lovcom mohol byť aj rys, ale veľkosť "pracovnej" plochy skôr by svedčalo vlkom. Ešte taká zaujímavosť- pri kostre neboli končatiny.

Stopy odchádzajúcich hodovníkov boli čiastočne zafúkané snehom, takže netrúfam si.
Predchádzajúci nález nebol tak čerstvý takže nevenoval som tomu väčšiu pozornosť.
Stopy sledujem určite rozoznám srnčie, líščie aj vysokej aj to či sú "prechádzkové", v kluse, behu ale to či tam bol pes, rys alebo vlk to nie. Ak nie sú tam aj ľudské stopy tak je to vlk, ale v tejto „mojej“ lokalite som bol presvedčený že vlci nie sú, lebo je tam neskutočné množstvo srnčej a vysokej zveri.

Čítal som že vlci prejdú aj 50 km za noc. Takže bral by som to ako prechodný jav, ale dva nálezy by svedčili skôr tomu že sa im tu zapáčilo.
Poznávací rozdiel medzi psom a vlkom je taký, že vlk drží hlavu takmer vodorovne (tak som bol poučený- raz proti mne v lese vyštartoval vlčiak, ale na šťastie bol vychovaný a na povel majiteľa zareagoval a stiahol sa).

Keď som to zosumarizoval, tak radšej som sa vytratil.
Lubaba
09.01.11,21:05
Julian,
čaša naplnená dobrým vínom, balík dobrej nálady, šťastia, zdravia vrchovato, veľkú dávku pohody...všetko najlepšie!
http://r20.imgfast.net/users/2013/64/53/96/smiles/685185.gif
Mária27
09.01.11,21:46
VŠETKO NAJLEPŠIE K PRVÝM MENINÁM!
Nandrolon
10.01.11,06:07
vlk ak ide útočiť, vačšinou má hlavu vodorovne s telom a na chrbáte má naježené chlpy... koreň chvosta má mierne dohora ale celý chvost má šikmo dodola...
- mimochodom nikdy nemá celý chvost vytočený dohora, ako to vidno napr. na malamutoch, husky...
osky
10.01.11,18:10
jedného vlčka mám doma ako člena rodiny.
Je to československý vlčiak = karpatská vlčica+nem. ovčiak v 1982 to bolo uznané plemeno šľachtené armádou čssr
Z nem.ovčiaka má iba ovladateľnosť, ostatné má z vlčice - od vlka je absolútne nerozoznateľný, to potvrdili aj poľovníci /výzor 100% vlka, zmysly a čiastočne povaha.../
10.4.2011 bude mať 14 rokov, na fotke má 13 rokov.
- som sa musel pochváliť :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))
je krasny.ako sa vola? a kde si k nemu prisiel?
Excise Duty
10.01.11,22:21
Vojaci, na môj rozkaz na konééé.
Pán kapitán, ja nemôžem, mám vlka...
Vojaci, na môj rozkaz na konééé a na vlka.
Nandrolon
11.01.11,05:27
OSKY:
3-ja bratia sme sa naň zložili a jeden z nás ho v 97-om, keď som bol na ZVS doviezol až od Prešova, voláme ho Brix /v rodokmeni má samozrejme iné meno, ktoré sa akosi odvodzuje/ je čistokrvý s rodokmeňom od renomovaného chovateľa /asi najväčšieho v Sk/, mám dojem že týmto psom sa venujú tak 2-3-ja v republike...
asi pred 4 rokmi sme ho museli dať vykastrovať, lebo by sme ho museli utratiť, nakoľko z 24 hodín denne tak 22 v jednom kuse stál na koterci a zavíjal, takže susedia nás dali na úrad spal tak max 2 hodiny denne... odvtedy je kľud, akurát je trošku viac "plachý" /ak ide vedľa bicykla a ide kamión, tak sa príliš uhýba, alebo už sa začal báť výbuchov na silvestra, pričom predtým normálne v noci stál na búde a pozeral ohňostroje.../ale to už ide s vekom...

- mimochodom nie je to vhodné plemeno k deťom, lebo od prvého dňa všetko hrýzol, či myš od počítača, proste všetko naokolo, chovateľ povedal že treba vždy na vychádzku nosiť palicu, lebo keď bol mladý tak na vychádzke mal takú zábavu, že hrýzol do nohy a tak... on to síce myslel zo srandy, ale má dlhšie zuby ako nem. ovčiak a už ako dvojročný mal stisk dospelého rotobula / na výcviku rozhrýzol zánovný rukáv a silu stisku potvrdil človek čo dával na rukáv obidvoch/, tak to dosť bolelo...
Zavíjanie bolo počuť cez 1 kilometer, proste grády ako sviňa...
Ak ale človek býva osamote a chce mať nekompromisného strážcu s inteligenciou o ktorej sa psom nemôže ani zdať, volil by som jedine toto plemeno...
Pri napadnutí niečím by za mňa kľudne položil život aj za hocikoho z rodiny...
magno
11.01.11,05:43
Je nadherny :)
iv@n
11.01.11,19:35
OSKY:
asi pred 4 rokmi sme ho museli dať vykastrovať, lebo by sme ho museli utratiť, nakoľko z 24 hodín denne tak 22 v jednom kuse stál na koterci a zavíjal, takže susedia nás dali na úrad spal tak max 2 hodiny denne...
tak to musela byť fantázia počúvať, ako dlho to susedia vydržali? vám to nevadilo?
Lubaba
11.01.11,20:37
Nandrolon
12.01.11,05:51
tak to musela byť fantázia počúvať, ako dlho to susedia vydržali? vám to nevadilo?

Nám to nevadilo, pretože to nebolo obyčajné zavíjanie a kvičanie ako obyčajné psy.
Aj v knihách sa píše že "príjemné zavíjanie" to bola priam "hudba", škoda že to nemám nahrané, ale fakt to bola ako taká "jemná filharmónia" :D:D
Mne osobne sa to páčilo a myslím že na dedinu blízko lesa to aj pristane...
Lenže závistlivým susedom vadí všetko, či má niekto perfektného psa, či si niekto druhý zase kúpi nové auto, všetko a keď už nemajú čo, tak si niečo vymyslia... samozrejme boli aj takí čo im to absolútne nevadilo /väčšina/...
Vadilo to asi 2 rodinám paradoxne čo bývajú od nás najďalej cca 300 m...
magno
12.01.11,06:22
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=69604&stc=1&thumb=1&d=1294515792 (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=69604&d=1294515792)
no máš pravdu, ešte dobre že má čo robiť...:D

Tato fotka mi pripomenula casy,ked sme mali Malinaka (Belgicky ovciak-Malinois) ten mal tiez ohromnu radost,ked sme mu dali hovadzie kosti.Len potom to na dvore vyzeralo ako keby si dal postarku na ranajky :D
buchač
12.01.11,06:44
Vojaci, na môj rozkaz na konééé.
Pán kapitán, ja nemôžem, mám vlka...
Vojaci, na môj rozkaz na konééé a na vlka.

Si ma zabil ...jak Pacho ...

http://www.youtube.com/watch?v=sKRfh9Ft3tc&feature=related
Nandrolon
12.01.11,07:06
Tato fotka mi pripomenula casy,ked sme mali Malinaka (Belgicky ovciak-Malinois) ten mal tiez ohromnu radost,ked sme mu dali hovadzie kosti.Len potom to na dvore vyzeralo ako keby si dal postarku na ranajky :D

on normálne tú kosť celú zhryzie že neostane nič, aj kolená, všetko aj svinské nohy...
Mali sme pri ňom takého maličkého čierneho psa /bastarda/ až kým sa niekde nestratil, pretože bol maličký, tak sme ho púšťali, aj s ohrady sa prepchal von...
no a zožral raz toľko ako tento pes, prvé čo nás prekvapilo ako málo zožerie, vždy sme mali všelijakých bastardov o veľkosti väčšej kočky, ale do nich to vždy išlo ako do prázdna...
magno
12.01.11,07:23
on normálne tú kosť celú zhryzie že neostane nič, aj kolená, všetko aj svinské nohy...
Mali sme pri ňom takého maličkého čierneho psa /bastarda/ až kým sa niekde nestratil, pretože bol maličký, tak sme ho púšťali, aj s ohrady sa prepchal von...
no a zožral raz toľko ako tento pes, prvé čo nás prekvapilo ako málo zožerie, vždy sme mali všelijakých bastardov o veľkosti väčšej kočky, ale do nich to vždy išlo ako do prázdna...

Prve co mi napadlo,ked som citala bolo to,ze ked sa vam stratil ci ho nahodou nezlupol ten fesak ;) Teraz mame pekineza,ale mam pocit,ze to co poje tento nas zazrak ten Malinak nikdy nepojedol....
magno
12.01.11,07:28
Tak toto bol on...........bol to poklad,akurat by sa za jeho schopnost vsetko zlikvidovat nemusela hanbit ani likvidacna cata.To na com lezi ked uz je velky bol pred tym celkom pekny travnik-takto vyzeral po jednej zime intenzivneho behania a smykania sa po nej :confused:
Nandrolon
12.01.11,08:06
Vieš aky bol rád, keď bol pri ňom v koterci? a potom keď sa v zime stratil ako za ním smútil...

edit: parádny psík, tiež dobre stavaný...
magno
12.01.11,08:09
Vieš aky bol rád, keď bol pri ňom v koterci? a potom keď sa v zime stratil ako za ním smútil...

edit: parádny psík, tiež dobre stavaný...
......to verim,mal spolocnost :)
Nandrolon
12.01.11,09:33
ešte by som upresnil o tom zavíjaní.
On skoro celý deň zavíjal ale až keď už bol taký starší, vtedy keď sme to už riešili, ináč zavíjal iba na jeseň tak mesiac-dva a iba v noci zopárkrát...
Potom keď už mal tých 9-10 rokov, tak brigádoval deň-noc vkuse :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))
takže kritické to bolo zhruba 1 rok...
edit: sa mi zdá že vyť má byť s tvrdým y či s mäkkým ??
jozka56
12.01.11,09:50
pes zavýja, dievčence vijú vence/tam je i/:)
Nandrolon
12.01.11,09:54
díky, zdalo sa mi ale keď som to napísal s tvrdým Y tak mi to akosi opticky nepasovalo...
niella
12.01.11,12:24
OSKY:
3-ja bratia sme sa naň zložili a jeden z nás ho v 97-om, keď som bol na ZVS doviezol až od Prešova, voláme ho Brix /v rodokmeni má samozrejme iné meno, ktoré sa akosi odvodzuje/ je čistokrvý s rodokmeňom od renomovaného chovateľa /asi najväčšieho v Sk/, mám dojem že týmto psom sa venujú tak 2-3-ja v republike...
asi pred 4 rokmi sme ho museli dať vykastrovať, lebo by sme ho museli utratiť, nakoľko z 24 hodín denne tak 22 v jednom kuse stál na koterci a zavíjal, takže susedia nás dali na úrad spal tak max 2 hodiny denne... odvtedy je kľud, akurát je trošku viac "plachý" /ak ide vedľa bicykla a ide kamión, tak sa príliš uhýba, alebo už sa začal báť výbuchov na silvestra, pričom predtým normálne v noci stál na búde a pozeral ohňostroje.../ale to už ide s vekom...

- mimochodom nie je to vhodné plemeno k deťom, lebo od prvého dňa všetko hrýzol, či myš od počítača, proste všetko naokolo, chovateľ povedal že treba vždy na vychádzku nosiť palicu, lebo keď bol mladý tak na vychádzke mal takú zábavu, že hrýzol do nohy a tak... on to síce myslel zo srandy, ale má dlhšie zuby ako nem. ovčiak a už ako dvojročný mal stisk dospelého rotobula / na výcviku rozhrýzol zánovný rukáv a silu stisku potvrdil človek čo dával na rukáv obidvoch/, tak to dosť bolelo...
Zavíjanie bolo počuť cez 1 kilometer, proste grády ako sviňa...
Ak ale človek býva osamote a chce mať nekompromisného strážcu s inteligenciou o ktorej sa psom nemôže ani zdať, volil by som jedine toto plemeno...
Pri napadnutí niečím by za mňa kľudne položil život aj za hocikoho z rodiny...

Píšeš, ak človek býva osamote..., veď cigáni si ľahko poradia aj s takým nekompromisným strážcom, vytrú sučku, podstrčia handru samcovi a je hotový.... bolo to aj v správach... Inak, existuje prenádherná kniha o vlkoch "Vlci pred našimi dverami" (Wolves at ouer door) od Jima a Jamie Dutcher,manželov, ktorí robili výskum života vlkov vo svorke. Sú tam aj fotky. Neviem, či to poznáš, bolo to aj sfilmované.
niella
12.01.11,12:40
:)
Nám to nevadilo, pretože to nebolo obyčajné zavíjanie a kvičanie ako obyčajné psy.
Aj v knihách sa píše že "príjemné zavíjanie" to bola priam "hudba", škoda že to nemám nahrané, ale fakt to bola ako taká "jemná filharmónia" :D:D
Mne osobne sa to páčilo a myslím že na dedinu blízko lesa to aj pristane...
Lenže závistlivým susedom vadí všetko, či má niekto perfektného psa, či si niekto druhý zase kúpi nové auto, všetko a keď už nemajú čo, tak si niečo vymyslia... samozrejme boli aj takí čo im to absolútne nevadilo /väčšina/...
Vadilo to asi 2 rodinám paradoxne čo bývajú od nás najďalej cca 300 m...

Na chate majú susedia dvoch kaukazských vlčiakov, a tí tak nádherne zavíjajú, že je to ako volanie divočiny. Okolo je inak pekná príroda, "ďaleko od hlučného davu", a tak to neuveriteľne zapadá do prostredia. Keď si pomyslím na hulákanie ožranov v meste, tak takúto hudbu prírody by som vydržala počúvať nielen 24 hodín denne, ale celý život.
Nandrolon
12.01.11,12:57
niella:

veď poradiť sa dá zo všetkým, aj s piatimi vlčiakmi, ak nie ináč, tak ich otrávia alebo prejdú traktorom :-))))))))))))))))))

ak ale ideš na prechádzku s ním, tak ver tomu že ľudia si držia patričný odstup a každý druhý sa pýta či to nie je náhodou originál vlk..
- kaukazský vlčiak je správne kaukazský ovčiarsky pes a z vlkom nemá nič spoločné /teda každý pes má v princípe s vlkom niečo spoločné.../
- mimochodom títo macovia /kaukazské ovčiaky/ sa mi mimoriadne ľúbia, ale to už by som asi neuživil, ale sú to krásavci, keď sme nemali ešte tohto ČV tak som sa pravidelne chodil na jedného pozerať a fakt by som nechcel s ním prísť do konfliktu, bol prerastený že sa viac podobal na medveďa ako na psa...
Tento ČV je zas úplne taký "kultúrny pes" nosí sa ako bocian a nikto by nepovedal že dokáže byť pekne ostrý...
Mimochodom ešte jedna zvlášťnosť okrem ostatných že ČV sa dokáže "otočiť vo vlastnej koži" - takto sa väčšinou píše a znamená to, že sa dokáže úplne v páse zlomiť že má riť rovnobežne s hlavou a koža sa mu naťahuje ako keby bola z gumy, a to je aj výhoda pri bitke že kdekoľvek ho zahryzne pes, tak sa stočí a môže sa realizovať...
- a potom sú ešte ďalší divočiaci - stredoázijské ovčiaky, u nich je nevýhoda že sú úplní divosi, ktorí sa ani nedpooručujú cvičiť, lebo sú taký "samorasti"... a nie sú schopní nejakého vycvičenia...
bettylou
12.01.11,13:46
mimotemy čo si myslíte o tom srbovi čo predvčerom dobil trojročné dieťa? ale už ho máme................. chytili ho vo švaJCI
Nandrolon
12.01.11,15:44
Doprial by som mu objaviť sa v blízkosti môjho brixa a povedal by som mu zvýšeným hlasom povel:
"chyť ho!" :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))) a chvíľu by som ho nechal úradovať :-))))))))))
a ak by už bol dostatočne dohryzený, dosratý, došťatý zavolal by som pána buchača aby ho odbachol so svojou devinou :-))))))))))))))))))))))
- fúha vo víne je toľko poézie :-))))))))))))))))))))))))))))
Julian
12.01.11,15:53
niella:

ak ale ideš na prechádzku s ním, tak ver tomu že ľudia si držia patričný odstup a každý druhý sa pýta či to nie je náhodou originál vlk..

Tento ČV je zas úplne taký "kultúrny pes" nosí sa ako bocian a nikto by nepovedal že dokáže byť pekne ostrý...
Mimochodom ešte jedna zvlášťnosť okrem ostatných že ČV sa dokáže "otočiť vo vlastnej koži" - takto sa väčšinou píše a znamená to, že sa dokáže úplne v páse zlomiť že má riť rovnobežne s hlavou a koža sa mu naťahuje ako keby bola z gumy, a to je aj výhoda pri bitke že kdekoľvek ho zahryzne pes, tak sa stočí a môže sa realizovať...
.

... a je aj taký, že keď ho pustíš z voditka mimo domova tak počúvne na povel? Lebo takto vychovaných psov je podľa mňa veľmi málo a klobúk dolu pred takým majiteľom.
Sused mal (už dožil) kokršpaniela a tomu keď dal pokyn, že ho ma čakať tak ten pes tam ležal aj 15 minút a nepohol sa z miesta. Cez cestu nikdy neprebehol, ale najprv si sadol na okraji a pokračoval až na povel a to isté na druhej strane cesty.
Nandrolon
12.01.11,16:05
On na toto extra nie je cvičený /zostaň - zostane, ale keď poviem voľno, tak začne krúžiť niekoľko kilometrovou rýchlosťou za hodinu od radosti a príjde na povel, ale tak neochotne že to vo mne vzbudzuje pochybnosti hlavne po tom čo ušiel na niekoľko dní do hôr/, a bojím sa to "skúšať", ale ak je to mimo les, dá sa povedať že na povel príjde. na toto je ešte taká finta, že ho pustíš aj z vodítkom, teda vodítko sa vlečie za ním a pes si myslí že je stále pripútaný a že ho môžeš hocikedy pritiahnuť, vtedy poslúchne na slovo vždy...
Hlavný dôraz pri výcviku som dával ale na iné veci...
Julian
12.01.11,16:12
A čo taký ?
Nandrolon
12.01.11,16:15
aby som to ešte upresnil... Takto inteligentné psy je ťažko cvičiť na tento konkrétny povel, je to jeden z najťažších povelov vôbec a cvičia sa najmä psy, ktoré nemôžu ublížiť, lebo sú bojazlivé atď...
Ak je pes inteligentný, tak sa rýchlo učí, ale zároveň sa snaží stále presadzovať si tú svoju "inteligenciu", tento sa snaží napríklad stále "viesť svorku" teda pána a jeho rodinu rodinu...
napr. psy, ktoré sa cvičia pre slepých "labrador" a im podobné sú veľmi bojazlivé a by som povedal že u nich tá inteligencia nepreráža tak navrch, teda absolútne nepotrebujú pána "autoritu" ale bude ich ovládať hocikto... je to dlhšie písanie, ale kompromis medzi "ovládateľnosťou" a "obranyschopnosťou" predstavuje klasický "nemecký ovčiak", aj preto sa najviac používa...
napr. tieto ČV boli šľachtené pre účely stopovania, kde majú zrak a čuch niekoľkonásobne väčší ako nemecký ovčiak, takisto aj vytrvalosť, ale "trošku" to stroskotalo práve na tých pudoch a inteligencii že ich to ťahá do hory, nakoľko "čisté pracovné psy" teraz ma tu ukrižujete musia byť "sprosté"...
Typický príklad je "psa čo urobí všetko" je malamut, ktorému pomaly môžete chvost odrezať nožíkom a pes si to "ani" nevšimne...
"nadmerná inteligencia" je častokrát naškodu... teda u zvierat...
buchač
12.01.11,19:11
Doprial by som mu objaviť sa v blízkosti môjho brixa a povedal by som mu zvýšeným hlasom povel:
"chyť ho!" :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))) a chvíľu by som ho nechal úradovať :-))))))))))
a ak by už bol dostatočne dohryzený, dosratý, došťatý zavolal by som pána buchača aby ho odbachol so svojou devinou :-))))))))))))))))))))))
- fúha vo víne je toľko poézie :-))))))))))))))))))))))))))))

...volal http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-29-call.gif ma niekto ....http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-38-thinking.gif

http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-33-wait.gif...hm , aj iné by sa našlo ...http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-36-giggle.gif
iv@n
12.01.11,22:58
Nám to nevadilo, pretože to nebolo obyčajné zavíjanie a kvičanie ako obyčajné psy.
Aj v knihách sa píše že "príjemné zavíjanie" to bola priam "hudba", škoda že to nemám nahrané, ale fakt to bola ako taká "jemná filharmónia" :D:D
Mne osobne sa to páčilo a myslím že na dedinu blízko lesa to aj pristane...
Lenže závistlivým susedom vadí všetko, či má niekto perfektného psa, či si niekto druhý zase kúpi nové auto, všetko a keď už nemajú čo, tak si niečo vymyslia... samozrejme boli aj takí čo im to absolútne nevadilo /väčšina/...
Vadilo to asi 2 rodinám paradoxne čo bývajú od nás najďalej cca 300 m...
neviem čo sa píše v knihách, možno je zavýjanie vlka naozaj super koncert, ale čo by som tipoval nastopéro, že tí susedia čo ťa nabonzovali to nerobili zo závisti :) ale im to liezlo pekne na nervy asi ako mne teraz ked ma zobudil nejaký zavýjač o kilometer dalej. zober si, že máš doma malé dieťa, ktoré sa ti zobudí kôli susedovmu psovi a pár hodín nezaspí. ja idem ráno do práce nevyspatý, dieťa reve ako tur, chce prespať zas celý deň a ty si celý vysmiaty ako ti havko robí koncert na dvore. chce to trochu empatie.
Nandrolon
13.01.11,05:08
zaujímavé, že celé to vyvrcholilo v zime a susedia čo boli najďalej od nás, možno je niekto otužilec a pri -20 spí pri otvorených oknách, pretože ináč to nemôže počuť...
Ale to, že celý rok kradnú drevo z hory a následne ho režú pomaly od rána na cinkulárke, to je normálne a bezhlučné...
- mňa to netankuje a seriem na to, len tu sa ukazuje tá "vychcanosť" niektorých ľudí...
iv@n
13.01.11,13:36
nepoznám teba ani tvojich susedov, tak neviem čo za tým bolo, len ti hovorím ako človek, ktorý nespí pri otvorených oknách a ktorého zobudil zavýjajúci pes v noci, že nie každému sa tie zvuky v noci musia páčiť. tak ako na silvestra ľudia hádžu všade petardy a páči sa im to, tak ty možno nadávaš že ti plašia psa (a mne budia deti).
romatika je to na horskej chate počas dovolenky, ale ked mi má každodenne v noci spestrovať život pes, tak akokoľvek mám psov rád, urobil by som minimálne to čo tvoji susedia a čudujem sa, že vydržali tak dlho.
pes a cirkulárka je na dedine samozrejmá vec, ale obidve nech vrčia cez deň.
Julian
13.01.11,18:06
Ja mám také laické kritérium na psa. U mňa je pes inteligentný a ušľachtilý vtedy, ak bezdôvodne nešteká ale pritom pozorne sleduje čo sa deje v okolí. Najlepšie je to vidieť keď sa prejdete po novovybudovaných častiach s rodinnými domami. Z každej brány keď prechádzam sa ozýva zúrivý štekot psa niekedy dvoch aj troch (a to nehovorím keď ide nejaké decko na hrkotajúcej štvorkolke). Je to dosť nepríjemný pocit. Ale sú aj psi, ktoré ostro sledujú okolie ale pritom zúrivo neštekajú „vyprevadia“ ma zo svojho rajónu a trochu povrčia. Lenže takýchto je z desiatich jeden.

Vrátim sa ešte k téme. Včera padla ďalšia laň. Poľovníci mi potvrdili, že operuje tam svorka vlkov, ale že nemusím mať vôbec obavy, lebo cez deň sa svorka stiahne hlboko do lesa a je veľmi plachá. Svorka (všeobecne) operuje na pomerne veľkom území . Poľovníci už striehnu naň dlhšie, ale zatiaľ bezúspešne (zatiaľ svorka strhla niekoľko kusov zveriny).
danushka
13.01.11,18:37
Vraj dobrý strážny pes nerobí rámus...pustí Ťa do dvora, ale z dvora už nie /nehovorím o domácich, ale o cudzích.../, vtedy už cerí zubiská :D...