Odrien
08.01.11,06:38
Chcela by som poprosiť o radu. Mám podozrenie z pirátskeho kopírovania obsahu priečinkov v mojom PC na USB kľúč. Chcela by som vedieť či sa dá nejako získať informácia o posledom prekopírovaní obsahu na USB kľúč a ak áno tak ako. Dakujem.
buchač
08.01.11,07:11
Chcela by som poprosiť o radu. Mám podozrenie z pirátskeho kopírovania obsahu priečinkov v mojom PC na USB kľúč. Chcela by som vedieť či sa dá nejako získať informácia o posledom prekopírovaní obsahu na USB kľúč a ak áno tak ako. Dakujem.
Pokiaľ nebol otvorený súbor , zložka ...tak asi nie ...
Predpokladám , že ani "pirát" to neotváral , len skopíroval ...inak by sa v tej zložke mal objaviť dátum a aj len v tom prípade ak sa v nej nejaká zmena , oprava udiala v texte ..
Vo windovse je " Názov zložky , dátum zmeny , typ , veľkosť , velkosť v bitoch "...

Najlepšie bude predsa len zaheslovať ....;)

1. Prienik do systému


A. NASTAVENIE SYSTÉMU

a) Možnosti prieniku do systému vo verejných priestoroch:
Užívateľ je prihlásený ako správca, a preto má každý spustený program rovnaké práva ako správca, môže robiť čokoľvek.
Možnosť bootovania , [B]spustenia operačného systému, z iných pamätí, napríklad CD, DVD, USB.
Nezaheslovaný BIOS umožňuje nastavenie bootovania.
Odhalenie hesla správcu, alebo iných prístupových hesiel.
Zapnutý diaľkový prístup do počítača.
Spustené škodlivé programy ktoré umožňujú prístup.
Zmazanie dôležitých dát a programov.
Zmena užívateľských nastavení.

b) Opatrenia na zabezpečenie počítača
Prihlasovať sa ako užívateľ s obmedzenými právami. Potom všetky spusteneé programy budú mať tiež obmedzené práva.
Zakázať v BIOS-e bootovanie z iných pamätí ako je harddisk. Alebo fyzicky odpojiť mechaniky a USB.
Zaheslovať BIOS.
Používať dlhšie heslá obsahujúce text, čísla a špeciálne znaky. Nikde si heslá nezapisovať.
Vypnúť diaľkový prístup, vypnúť všetky nepotrebné sieťové služby ktoré umožňujú diaľkový prístup.
Neinštalovať neznáme a nepreverené programy. Môžu obsahovať škodlivý kód.
Zálohovanie dát a programov pomocou zálohovacích programov.
Zakázať zmenu užívateľských nastavení užívateľom, potom ich nemôžu meniť ani spustené programy. Alebo nespúšťať neznáme programy, ktoré by mohli meniť nastavenia, napríklad skripty na www stránkach.
Stevo5
08.01.11,11:09
Odrien
ak sa ti toto stalo viackrát a myslíš že by sa to malo ešte opakovať, samotný systém na to nestačí. Mala by si si nainštalovať nejaký program ktorý ťa bude informovať presne o tom ktoré klávesy boli stlačené, o čase kedy sa to stalo a podobne. To by ti ale len potvrdilo alebo vyvrátilo či niekto od teba niečo neoprávnene sťahuje.
Určitým riešením by bolo ak by si si nastavila počítač tak, že po prepnutí do režimu šetriča obrazovky bude vyžadovať na obnovenie zobrazovania heslo.
Potom stačí ak uvedieš pri opustení PC systém do režimu šetriča obrazovky a bez hesla sa nikto do systému nedostane.
Samozrejme ak by bolo viac času nie je to neprelomiteľné, ale na bežnú ochranu doma alebo v práci to stačí - ak si to heslo neprilepíš na lístoček na monitor. Tiež by si mala mať ošetrené aby systém vyžadoval heslo pri spustení počítača.
srska
08.01.11,11:35
Odrien
ak sa ti toto stalo viackrát a myslíš že by sa to malo ešte opakovať, samotný systém na to nestačí. Mala by si si nainštalovať nejaký program ktorý ťa bude informovať presne o tom ktoré klávesy boli stlačené, o čase kedy sa to stalo a podobne. To by ti ale len potvrdilo alebo vyvrátilo či niekto od teba niečo neoprávnene sťahuje.
Určitým riešením by bolo ak by si si nastavila počítač tak, že po prepnutí do režimu šetriča obrazovky bude vyžadovať na obnovenie zobrazovania heslo.
Potom stačí ak uvedieš pri opustení PC systém do režimu šetriča obrazovky a bez hesla sa nikto do systému nedostane.
Samozrejme ak by bolo viac času nie je to neprelomiteľné, ale na bežnú ochranu doma alebo v práci to stačí - ak si to heslo neprilepíš na lístoček na monitor. Tiež by si mala mať ošetrené aby systém vyžadoval heslo pri spustení počítača.
napr. toto: http:///www.kmint21.com/keylogger/index-cz.htm (http://www.kmint21.com/keylogger/index-cz.htm)
je toho na webe plno
alebo aj priečinky zaheslovať napr.: TrueCrypt - http:///www.truecrypt.org/