blacki
08.01.11,09:31
Dobrý ďeň.Doteraz som pracoval ako živnostník v stavebníctve samostatne.Nakoľko mám momentálne veľa práce, tak chcem zamestnávať ďaľších živnostníkov.Vedel by mi prosím vás niekto poradiť aké zmluvy si mám s nimi spraviť?Ďakujem.
KEJKA
08.01.11,08:44
živnostníkov nebudeš zamestnávať , ale uzavrieš s nimi zmluvu o dielo.
alebo ich zamestnáš podľa ZP, prihlásiš do SP, ZP, budeš im vyplácať mzdu. V takom prípade však nehovor o živnostníkoch, ale o zamestnancoch.
Slovné spojenie "zamestnávať živnostníkov" je nezmysel.
blacki
08.01.11,09:30
Ďakujem.Ja som to zle definoval.V podstate pre mňa budú pracovať živnostníci.A musí to byť zmluva o dielo, alebo može byť aj rámcová zmluva?Nemám s tým skúsenosti.
KEJKA
08.01.11,09:37
rámcová je rámcová, nebudú tam špecifikácie, len všeobecné = rámcové pravidlá. Môžeš do nej uviesť, že konkrétny výkon bude uvedený na objednávke a fakturácia bude na základe splnenej objednávky.........
Monika Kozová
21.08.14,14:32
Čo všetko má Ramcova zmluvá obsahovať?Pošle mi niekto vzor
profesional
25.08.14,07:08
Nakolko pracujes v stavebnictve, tak uplne optimalnym typom konkratku je ramcova zmluva o dielo. Nakolko ale predpokladam, ze tvoji zivnostnici co ich budes takto pouzivat nebudu chciet preberat plnu zodpovednost za výsledok prace, tak zrejme budes musiet tento kontrakt dostatocne modifikovat az z toho vznikne inominatny konktrakt. Pozor ale v procese modifikacie na obchoadzanie zakona. Pri danovej kontrole sa to moze tvrdo vypomstit. Odporucam pouzit na to skuseneho pravnika. Laicku tvorbu takýchto zmluv neodporucam. A uz vôbec nie na zaklade nejakého vzoru z internetu. Amatarska tvorba zmluv moze znamenat, ze pri kontrole z inspektoratu prace zistia, ze obchadzas zakonnik prace a ze k tomu porusujes obchodn zakonnik. A nasledne ta cakaju doruby za ludi na daniach aj odvodoch, ako by boli zamestnanci.. Obchadzanie pracovného pomeru cez zivnosti u malých spolocnosti resp. u zisvnostnikov stat v poslednej dobe dost kontroluje a obchadzanei zakona tvrdo sankcionuje. Takze neskusaj usetrit na tomto poli. Zmluva musi byt urobena poriadne. A nie len nejaka na kolene ze len nech nejaka je.