perta
02.12.05,11:31
Ahojte, mám dosť veľký problém, práve som zistila, že niektoré pokladničné doklady mali byť zaúčtované bez DPH a môj šéf ich zaúčtoval aj s DPH, v podstate sme okradli štát. Čo mám teraz robiť ked som to zistila až teraz ako mám postupovať, mám viacej takýchto prípadov je to ešte zo začiatku roka, keď som tu nepracovala. Treba to nejakým spôsobom napraviť, a ako, pretože to by som musela úplne celé účtovníctvo prerobiť. Teda mne to nerobí problém,čo navrhujete. Sme s.r.o. robíme v podvojnom účtovníctve.Odvádzame DPH štvrťročne. Treba podať dodatočné priznanie, uznajú ho vôbec. Poraďte niekto, lebo už som veľmi zúfalá. Ďakujem
ALBO
02.12.05,10:40
Podľa mňa treba podať dodatočné priznania do období, kedy ste si uplatnili neoprávnene DPH. Aj sankcie budete mať nižšie keď podáte dodatočné ako keď vám na to príde kontrola.
perta
02.12.05,10:42
A nebude to vadiť,keď som prišla na to až teraz a urobilo sa to vo februári? A mám chyby v každom štvrťroku, ako to treba potom spraviť. za každý štvrťrok treba podať opravné priznanie to by bolo asi najvhodnejšie, či nie?
apsgroup
02.12.05,10:51
Zváž si o aké sumy si ukrátila štát. Bud opravíš účtovníctvo a podáš dodatočné DP za jednotlivé kvartály, doplatíš DPH , dostaneš od DU sankcie.
Alebo ak sú to malé sumy nebudeš opravovat nič a dúfat, že ti nepríde kontrola. Ak príde zaplatíš. Závisí, o aké sumy ide.
beatap
02.12.05,10:52
podľa správnosti by si mala urobiť za každý Q dodatočné daňové priznanie... je pravda, že ak je si neoprávnene navýšili vstup, budú penále...
perta
02.12.05,10:55
Nie je to veľká suma dokopy okolo 1000,-SK
apsgroup
02.12.05,10:58
Opýtaj sa šefa, či to chce risknút a nepodávat dodatočné danové priznanie,
alebo podáte ale zaplatíte sankcie.
perta
02.12.05,10:58
Koľko tipujete také sankcie?
beatap
02.12.05,10:59
Opýtaj sa šefa, či to chce risknút a nepodávat dodatočné danové priznanie,
alebo podáte ale zaplatíte sankcie.


tiež by som to nebrala na seba, ale keď chyby urobil on, dať to jemu na rozhodnutie, lebo v prípade, žeby na to prišli až o pár rôčkov tak penále by mohlo byť vyššie ako teraz ...
perta
02.12.05,11:01
Ja by som to nerizkovala, a myslím, že ani on nie. Už som mala kontrolu nie daňovú a mala som dosť. čo myslíte aké by mohli byť tie sankcie vysoké?
evina
02.12.05,11:37
Ahojte, mám dosť veľký problém, práve som zistila, že niektoré pokladničné doklady mali byť zaúčtované bez DPH a môj šéf ich zaúčtoval aj s DPH, v podstate sme okradli štát. Čo mám teraz robiť ked som to zistila až teraz ako mám postupovať, mám viacej takýchto prípadov je to ešte zo začiatku roka, keď som tu nepracovala. Treba to nejakým spôsobom napraviť, a ako, pretože to by som musela úplne celé účtovníctvo prerobiť. Teda mne to nerobí problém,čo navrhujete. Sme s.r.o. robíme v podvojnom účtovníctve.Odvádzame DPH štvrťročne. Treba podať dodatočné priznanie, uznajú ho vôbec. Poraďte niekto, lebo už som veľmi zúfalá. Ďakujem

Perta ja sa len pre istotu spýtam /všetci Ti odpovedali v duchu, akože si si neooprávnene uplatnila odpočet tejto DPH/. Ja keĎ´ si rozoberiem Tvoju vetu, doklady sú zaúčtované aj s DPH, čiže si si ju neoprávnene uplatnila do nákladov?, a ak je v nákladoch a nie je zaúčovaná na účte 343, tak bol odpočet uplatnený?, alebo to dokonca môžem pochopiť tak, že sa jedná o výstup a tú DPH ste teda neodviedli. Možno sa Ti bude zdať moja otázka čudná, ale mne to vyplynulo z Tvojej formulácie, preto sa radšej pýtam?
perta
02.12.05,11:40
nie bola určite poslaná, práve som si to pozerala. Čo si myslíš o tých sankciách? Aké budú vysoké?
evina
02.12.05,11:43
nie bola určite poslaná, práve som si to pozerala. Čo si myslíš o tých sankciách? Aké budú vysoké?

Sankcie nebudú veľké a pri 1000 SK žiadne, pripnem Ti zachvíľu link ako sa počítajú, len prosím Ťa , čo znamená bola určite poslaná? to zanmená, že DPH bola uplatnená na vstupe?
perta
02.12.05,11:48
Tú dph sme odviedli.bola na vstupe
evina
02.12.05,12:02
Tú dph sme odviedli.bola na vstupe
Paragraf 35 zákona o správe daní a poplatkov: Správne delikty:

"1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,"


bod 16:
Pokuta podľa odsekov 1, 3 a odseku 4 písm. a) sa neuloží, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk; ak je správcom dane obec, pokuta sa neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 100 Sk.

Ak si to vypočítaš, Tvoja pokuta je pod 500 SK, teda nebude vyrubená.

P.S.Tú dph sme odviedli.bola na vstupe[/quote]
DPH odvádzaš na výstupe, na vstupe si nárokuješ odpočet. Ak pri vyslovení otázky v daňovej, resp. účtovnej vyslovíš, čo len jedno slovo zle môže sa Ti dostať zlej odpovede. Nechcem poučovať, len preto Ti to vysvetľujem, že sa dajú niektoré veci domyslieť, ale môžu sa domyslieť zle.:)
perta
02.12.05,12:04
Ale Veď suma bola nad 1000,-SK/to je iba DPH/nie celá suma. NAkúpili sme kolok v hodnote 1000,-SK no a z toho je DPH nejakých 2OO,-SK. To udávam ako príklad.
evina
02.12.05,12:07
Ale Veď suma bola nad 1000,-SK/to je iba DPH/nie celá suma.

To znamená, že rozdiel medzi podaným a dodatočným DP bude 1 000,- SK, o ktoré ste si viac nárokovali DPH na vstupe. Ten rozdiel medzi daňovou povinnosťou po oprave a tej odvedenej je 1000 SK /tak to podľa Tvojich vyjadrení chápem/, tak z tej sa počíta pokuta podľa § 35....
ormika
02.12.05,12:12
Perta, skús svoju otázku ešte raz naformulovať a správnejšie a presnejšie, lebo vlastne z nej nie je jasné o čo ti presne ide. Ak si účtovala v PÚ príjmové pokladničné doklady na základe faktúry, tak v tomto prípade neodvádzaš DPH a na doklade uvedená môže byť. DPH odvádzaš predsa z vystavených faktúr. A ak si si neuplatinila DPH pri vašich nákupoch (máš doklady z el. registračnej pokladne), tak tam si opravíš účtovníctvo, uplatníš si DPH a urobíš dodatočné daňové priznanie za každý štvrťrok zvlášť a vypočítanú sumu DPH zaplatíš do štátnej pokladnice.
evina
02.12.05,12:13
Perta, ak čítam Tvoj príklad, neviem, či sa správne chápeme, takže takto. DP na l. štvrťrok = daňová povinnosť 1 000 SK. Po podaní dodatočného priznania = daňová povinnosť 2 000 SK. Rozdiel , o ktorý ste ukrátili štát je 1 000 SK a ten je podkladom pre výpočet pokuty.
ormika
02.12.05,12:15
Ale Veď suma bola nad 1000,-SK/to je iba DPH/nie celá suma. NAkúpili sme kolok v hodnote 1000,-SK no a z toho je DPH nejakých 2OO,-SK. To udávam ako príklad.
Ale kolky sú od DPH oslobodené. Takže tam DPH nemôžete mať.
perta
02.12.05,12:17
My sme nakúpili kolky v hodnote 1000,-SK. Šéf to napísal 840,30 cena bez dph, vyrubil daň 159,70 a konečná suma 1000,-SK. DAl to ako PD-tuzemské plnenie, takže si nárokoval na DPH, na ktorú nemal nárok.To je jeden z príkladov.
evina
02.12.05,12:21
My sme nakúpili kolky v hodnote 1000,-SK. Šéf to napísal 840,30 cena bez dph, vyrubil daň 159,70 a konečná suma 1000,-SK. DAl to ako PD-tuzemské plnenie, takže si nárokoval na DPH, na ktorú nemal nárok.To je jeden z príkladov.

Perta prepáč, ale naozaj za každou Tvojou odpoveďou vyzerá otázka inakšie. Takže zhrniem:
Šéf sa vlastne zahral a počítal DPH aj tam, kde nie je uvedená, resp. ste odpočítali viac ako ste mali-je to v podstate jedno. Podaj dodatočné DP, chyby oprav na základe ID v účtovníctve a pokutu si vypočítaj podľa horeuvedeného návodu, t.j. z rozdielu už zaplatenej dane a dane vypočítanej na základe dodatočného priznania. Rozdiel dane odveďte včas, aby ste sa vyhli sankčnému úroku.
perta
02.12.05,12:24
Preppáč, asi sa neviem vyjadrovať, ja za každým myslím to isté, ale vy nemôžete vedieť, čo vôbec chcem. Ďakujem. Presne tak ako píšeš tak to šéf spravil.
evina
02.12.05,12:29
Preppáč, asi sa neviem vyjadrovať, ja za každým myslím to isté, ale vy nemôžete vedieť, čo vôbec chcem. Ďakujem. Presne tak ako píšeš tak to šéf spravil.

OK, tak keď sa šéf zahral na DÚ :D, urob ako Ti píšem vyššie-príspevok 22:)
ormika
02.12.05,12:30
Perta, vieš čo sprav? Vytlač si knihu DPH - odpočítanie dane a knihu DPH - zdaniteľné obchody, zober si do ruky všetky pokladničné doklady, vystavené faktúry, došlé faktúry, došlé dobropisy, vystavené dobropisy a jednoducho to všetko odkontoluj. Zíde sa ti to už aj ako kontrola ku koncu roka. Poopravuj čo treba a podaj dodatočné daňové priznanie a rozdiel DPH doplať.
ALBO
02.12.05,13:07
Treba ísť na §35 zák. 511 Správa daní. Pokuta=3násobok základnej úrokovej sadzby NBS(cca3%).Ak podáte dodatočné je to len polovica.
hogo
04.12.05,07:55
...môj názor: ak ste vo firme ako uvádzate nová, bez rozdielu o akú sumu sa jedná, podal by som dodatočné DP pre "lepší" pocit v buducnosti. Veď každý sa môžeš pomýliť, dôležité je chybu napraviť, alebo sa mýlim? Alebo čakať päť rokov, a potom si vydýchnuť?
betka
04.12.05,14:25
Nahodou vsetko, to co Tvoj sef "dopocitaval", nejedna sa o plnenia oslobodene od dane? Spominala si kolky. Mozu tam byt aj znamky, dialnicne nalepky, ......vsetko mozne, pozri vsetky oslobodenia v zakone o DPH. Ked mal sef doklad z ERP a nenasiel na nom sadzbu DPH, vysku DPH, a tak to jednoducho hodil do kalkulacky. Vobec ho nenapadlo, ze to moze byt oslobodene. Jednoducho si povedal: Tu to nie je, a tak si to tam dopocitam?, vsak?