šurka
08.01.11,11:12
Od 1. januára t. r. sa stávam platcom DPH. Nakupujem tovar zo štátov EÚ a predávam ho u nás. Všetkým dodávateľom som písomne oznámil túto zmenu. Vie mi niekto vysvetliť, či pri nákupe bez DPH (na ktorý vrámci EÚ mám právo) ja budem mať nárok na odpočet DPH u nás a ako takéto faktúry zúčtovávať v JÚ - Alfa? Ďakujem za pomoc. A ešte jedna otázka, čo je to samozdanenie?
KEJKA
08.01.11,10:41
samozdanenie je práve to, na čo sa pýtaš.
Nakúpiš z EU bez DPH, vypočítaš DPH na výstupe-tvoja daňová povinnosť.
Tovar predávaš a z predaja budeš tiež odvádzať DPH.
Preto máš nárok na odpočítanie.
Faktútu EU samozdaníš-podľa prvej vety vypočítaš DP DPH a súčasne si uplatníš nárok na odpočítanie, výsledkom je nulová DPH, ale sumy budú uvedené v DP DPH aj na výstupe aj na vstupe.
ALFA - zadaj otázku do SW témy
P.S.
nie si plátcom ale PLATITEĽOM DPH
šurka
08.01.11,20:15
Vďaka, ale ešte raz, či som to správne pochopila. Nakúpim tovar z VB za 1000 EUR, DPH je 200 EUR - moja daňová povinnosť. Tovar predám za 800 EUR, z toho DPH je 160 EUR, môj nárok na odpočet a výsledok v DP DPH je 200 - 160 = 40 EUR, ktoré musím zaplatiť. Je to tak správne?
durisovad
08.01.11,20:20
Myslim, ze neuvazujes spravne. Kejka ti napisala, ze vysledok samozdanenia zahranicnej faktury je nula. Ty tovar predas za 800 Eur, DPH z predaneho tovaru bude 160 Eur a to bude tvoja danova povinnost, ktoru uhradis danovemu uradu.
Rozalka
08.01.11,20:21
Nie,Šurka.
Nakúpiš tovar z VB, "odvedieš" čiže samozdaníš 200, uplatníš si odpočet 200.
Zo svojej tržby odvedieš 160, čiže ZAPLATÍŠ na DÚ 160 €.

Doplnok:
tak a teraz to už máš vysvetlené dvojakým spôsobom
šurka
08.01.11,20:34
Ďakujem, teraz som to už pochopila!!! No jasné, veď celú daň z predaného tovaru musím odviesť DÚ!!! Ešte raz vďaka.
junkyy
10.01.11,19:33
Viete prosím poradiť aj mne? Nakupila som tovar z EU s DPH v januári. Až v marci sa stanem platcom DPH u nás a teda odvediem 2x DPH. Mám právo požadovať vrátenie DPH v zahraničí? Ako vymáhať túto daň späť od zahraničneho daň. úradu?
KEJKA
10.01.11,20:52
Viete prosím poradiť aj mne? Nakupila som tovar z EU s DPH v januári. Až v marci sa stanem platcom DPH u nás a teda odvediem 2x DPH. Mám právo požadovať vrátenie DPH v zahraničí? Ako vymáhať túto daň späť od zahraničneho daň. úradu?
načo si kúpila tovar, ktorý si doteraz nepredala...........
junkyy
11.01.11,17:43
pretože tento tovar - nábytok bude zariadenie podniku - baru i reštaurácie..Kúpila som to v predstihu..Cítala som v zákone o DPH, že ak to kupuje FO - nepodnikateľ a už raz zaplatil daň v zahraničí, na SR sa to zdaňovať nebude pokiaľ hodnota nepresiahla 13 946 Eur. Teda to je môj prípad...rozumiem tomu správne? Ďakujem
Zoltán Kovács
11.01.11,17:51
pretože tento tovar - nábytok bude zariadenie podniku - baru i reštaurácie..Kúpila som to v predstihu..Cítala som v zákone o DPH, že ak to kupuje FO - nepodnikateľ a už raz zaplatil daň v zahraničí, na SR sa to zdaňovať nebude pokiaľ hodnota nepresiahla 13 946 Eur. Teda to je môj prípad...rozumiem tomu správne? Ďakujem

Priznám sa, že nechápem tomuto... "ak to kupuje FO - nepodnikateľ a už raz zaplatil daň v zahraničí, na SR sa to zdaňovať nebude pokiaľ hodnota nepresiahla 13 946 Eur"....

Čo chceš ešte zdaňovať?
KEJKA
11.01.11,18:37
Viete prosím poradiť aj mne? Nakupila som tovar z EU s DPH v januári. Až v marci sa stanem platcom DPH u nás a teda odvediem 2x DPH. Mám právo požadovať vrátenie DPH v zahraničí? Ako vymáhať túto daň späť od zahraničneho daň. úradu?


pretože tento tovar - nábytok bude zariadenie podniku - baru i reštaurácie..Kúpila som to v predstihu..Cítala som v zákone o DPH, že ak to kupuje FO - nepodnikateľ a už raz zaplatil daň v zahraničí, na SR sa to zdaňovať nebude pokiaľ hodnota nepresiahla 13 946 Eur. Teda to je môj prípad...rozumiem tomu správne? Ďakujem
Staneš sa platiteľom DPH v marci. Nábytok dáš do firmy. ten je už z pohľadu DPH vysporiadaný /ked si sa plánovala stať platiteľom DPH, nemala si kupovať v predstihu, ten nábytok by si mala o zahr.DPH lacnejší, ale čo uť/.
Už nič nedodaňuješ. Zaplatila si DPH raz, nič nedostaneš nazad, ale ani dva razy neplatíš.
nikolia
22.01.11,21:17
dobrý večer, sme platiteľmi DPH na SR, a z ČR od platiteľa nám prišla faktúra za služby , cena s dph.. čo to pre nás znamená? vstupuje u nás táto fa do DP DPH ,a čo odpočet?viete mi poradiť?
jeso
22.01.11,21:28
nepíšeš konkrétne za aké služby bola tá faktúra ,
ak to boli služby podla §15 ods. 1- miesto dodania služby tuzemsko - tam kde má zdaniteľná osoba -príjemca služby sídlo - mal vám ČR platiteľ vystaviť faktúru bez DPH a vy ste to mali na Slovensku samozdaniť
poskytli ste mu pri objednávaní služby svoje IČ DPH ?
nikolia
22.01.11,21:34
upravujem a aktualizujem:,od platcu dph v ČR nám platiteľom dph na SR prišla fa za služby kt.nám dodali na území ČR, fakturu vystavil s dph bolo to za 2Q 2010, čo to pre nás znamená? aj fa za nákup drobného materiálu(uhlíky)?
nikolia
25.01.11,16:52
nikto?
horalka46
09.02.11,10:13
Aj ja mam takyto problem.Som plaitelom DPH v SR , objednala som si reklamne sluzby na inernete od fy z CR ,platitela DPH a prisla mi fa s ich 20% DPH.Ked som tam volala, ze chcem fa bez DPH, nepochopili ma, co od nich chcem, lebo ich poradca im to kazal robit takto.Poradi mi niekto, ako si to teraz zauctujem (DPH)a ci budem-mam samozdanovat sumu bez DPH? Dakujem za pomoc!
HaZuzana
09.02.11,10:31
Mňa by zaujímalo, či nám firmy z EU majú faktúrovať DPH za služby, konkrétne ide o nájomné za kanceláriu v Nemecku. Je prenajatá na našu s.r.o. a prenajímateľ je nemecká spoločnosť. Nemáme v DE žiadnu org. zložku ani inú registráciu.
HaZuzana
09.02.11,10:33
Samozdaňovať nie je treba, ak a zaúčtuje suma s DPH. Skôr je ale otázka, či naozaj mala byť služba s DPH. Práve to zaujíma aj mňa.