romiada
08.01.11,10:26
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať či je možné na účtovných dokladoch v kolonke "Schválil" používať pečiatku s podpisom konateľa. Hovori vobec niekde zakon o niečom takom, že by to vyslovene zakazoval na niektorych dokladoch /lebo ked si všímam napr.faktury od našich operatorov, tie su tak podpisane/ ?
Dávať mu podpisovať x-dokladov mesačne je "papierova samovražda" :)
Tweety
08.01.11,09:34
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať či je možné na účtovných dokladoch v kolonke "Schválil" používať pečiatku s podpisom konateľa. Hovori vobec niekde zakon o niečom takom, že by to vyslovene zakazoval na niektorych dokladoch /lebo ked si všímam napr.faktury od našich operatorov, tie su tak podpisane/ ?
Dávať mu podpisovať x-dokladov mesačne je "papierova samovražda" :)
Môžeš to takto robiť.
romiada
08.01.11,09:40
Ďakujem Tweety, čim viac to budem od ľudí počuť tak sa viac ukludním. Ešte asi aj tak pre istotu zavolam na daňak, že ako sa na to pozeraju tetušky
KEJKA
08.01.11,09:44
hm, som zvedavá, čo budeš robiť, ak ti nejaká "tetuška" telefonicky odpovie, že tam musí byť vlastnoručný podpis..............
musíš si viac dôverovať a vedieť obhájiť svoj postup.
Zita5
08.01.11,10:13
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať či je možné na účtovných dokladoch v kolonke "Schválil" používať pečiatku s podpisom konateľa. Hovori vobec niekde zakon o niečom takom, že by to vyslovene zakazoval na niektorych dokladoch /lebo ked si všímam napr.faktury od našich operatorov, tie su tak podpisane/ ?
Dávať mu podpisovať x-dokladov mesačne je "papierova samovražda" :)

Zákon o účtovníctve
§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a
podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v
sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.



§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,
a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných
záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).
(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom
informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom
podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže
byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej
forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.
(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis,
alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme.
Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na
mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.


Lenže čo ak by sa stalo , že by sa vo firme nachádzal doklad , s ktorým by konateľ nesúhlasil(teoreticky ani by neschválil) a Vy tam hodíte pečiatku s jeho podpisom (to len malá úvaha)
anaman
08.01.11,10:17
Podľa môjho názoru "tetušky" na DU podpis na schválil nezaujíma. Z daňového hľadiska je to bezvýznamné. Ja osobne ako účtovníčka, ktorá som zodpovedná za správne zaúčtovanie by som požadovala v mojom vlastnom záujme vlastnoručný podpis osoby zodpovednej za vykonaný úkon. Napr. ak účtujem nákup alebo službu do nákladov musím mať presnú špecifikáciu a zároveň aj súhlas so zaúčtovaním príslušnej čiastky v danej výške. To je môj názor a moja skúsenosť.
romiada
08.01.11,10:33
Zita5 dakujem,

prave si ma uistila ze ak sa budem riadit paragrafom 32 ods.3 nikto mi nic nemoze namietat. To uz ako to berie konatel je jeho vec - ak mi da suhlas a vzorovy podpis na vyrobu peciatky a ja ju pouzijem na uctovnych dokladoch, ktore su sucastou uctovnej zavierky, ktoru aj tak podpisuje na konci on, tak uz to nebudem riesit ze co ak by s tym a tym dokladom nesuhlasil :)