verads
08.01.11,11:10
Dobry den. Vedel by mi niekto poradit? Mojej dcére sa skončila materská dovolenka v marci 2010 ,je slobodná mamička a okrem rodičovského príspevku cca 21 € nemá žiadný príjem. Ako má z toho žiť? Malá v septembri ide do škôlky. Ja jej pomôct neviem som sama chorá.Chcela som sa vlastne opytať , že či dcéra ktorá vychováva bez otca dieta nema nárok na nejaký soc príspevok? Kedže zamestnat sa nevie a je slobodná. Dakujem
veronikasad
08.01.11,10:15
Dobry den. Vedel by mi niekto poradit? Mojej dcére sa skončila materská dovolenka v marci 2010 ,je slobodná mamička a okrem rodičovského príspevku cca 21 € nemá žiadný príjem. Ako má z toho žiť? Malá v septembri ide do škôlky. Ja jej pomôct neviem som sama chorá.Chcela som sa vlastne opytať , že či dcéra ktorá vychováva bez otca dieta nema nárok na nejaký soc príspevok? Kedže zamestnat sa nevie a je slobodná. Dakujem
dcére zrejme skončila rodičovská dovolenka (poberanie rodičovského príspevku) a poberá prídavok na dieťa.

Ak chce požiadať UPSVaR o dávku v hmotnej núdzi, musí mať v prvom rade stanovené výživné na dieťa. Ak otec na dieťa výživné neplatí, musí žiadať o náhradné výživné ...

Doplň ešte prosím vek dcéry a či žije s tebou v spoločnej domácnosti
verads
08.01.11,12:56
Moja dcéra tento rok bude mat 31 rokov a jej dcérka v marci 4. Ano žije s nami v jednej domácnosti.A kedy sa žiada náhradné výživné ? V akom prípade ? Dakujem
17montana17
24.01.11,13:50
dobry den,
som v piatom mesiaci tehotenstva-buduca slobodna mamicka.
momentalne som zamestnana a chcela by som sa spytat ake mam naroky ako slobodna mamicka.(kolko tyzdnov materskej,...
Chobot
24.01.11,14:08
dobry den,
som v piatom mesiaci tehotenstva-buduca slobodna mamicka.
momentalne som zamestnana a chcela by som sa spytat ake mam naroky ako slobodna mamicka.(kolko tyzdnov materskej,...

Rovnako ako každá matka:

materská dovolenka: 37 týždňov
rodičovská dovolenka: do veku 3 rokov dieťaťa

materský príspevok: ak máš na neho nárok, vymeria ti ho soc. poisťovňa na základe vymeriavacieho základu, ako si si platila poistné (je to cca. 5560 % zo mzdy). Základnou podmienkou je, aby si bola poistená min. 270 dní (teda aspoň 9 mesiacov zamestnaná).

rodičovský príspevok: po ukončení poberania materského príspevku máš nárok na rodičovský príspevok vo výške (v súčasnosti) 190 EUR.

+ máš nárok na výžívné od otca dieťaťa.
Chobot
24.01.11,14:09
Moja dcéra tento rok bude mat 31 rokov a jej dcérka v marci 4. Ano žije s nami v jednej domácnosti.A kedy sa žiada náhradné výživné ? V akom prípade ? Dakujem

A čo jej bráni ísť pracovať?
Katy a R
24.01.11,22:12
Rovnako ako každá matka:

materská dovolenka: 37 týždňov
rodičovská dovolenka: do veku 3 rokov dieťaťa

materský príspevok: ak máš na neho nárok, vymeria ti ho soc. poisťovňa na základe vymeriavacieho základu, ako si si platila poistné (je to cca. 55 % zo mzdy). Základnou podmienkou je, aby si bola poistená min. 270 dní (teda aspoň 9 mesiacov zamestnaná).

rodičovský príspevok: po ukončení poberania materského príspevku máš nárok na rodičovský príspevok vo výške (v súčasnosti) 190 EUR.

+ máš nárok na výžívné od otca dieťaťa.

trošku upresním :
materské - samozrejme za splnenia podmienok - vypláca SP 34 týždňov, v prípade osamelej matky 37 týždňov (slobodná ešte nemusí byť osamelá;))
No a výška je 60% z VZ