anka
02.12.05,10:45
Do konca roka sme povinni preinvestovat uplatnenu danovu stratu, to sa nam nepodari, t.z., ze ju budeme musiet pripocitat k zakladu dane, viem mi niekto poradit, do ktoreho riadku v dan. prizani PO sa to ma uviest?
renča1
02.12.05,13:05
Podľa §30 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaň.období, a to počnúc zdaňovacím období nasledujúcim po zdaň.období, za ktoré bola táto strata vykázaná. Zákon o dani z príjmov v porovnaní s právnym stavom platným do konca roku 2003 :
- zrušil podmienku rovnomernosti odpočtu daň.straty.
- neukladá povinnosť preinvestovať sumu rovnajúcu sa umorovanej strate,
- neobmedzuje výšku odpoč.straty v jednotlivých zdaňovacích obdobiach, preto je možné odpočítať od základu dane stratu v ľubovoľnej výške a to až do výšky základu dane,
- umožňuje odpočítať dalšiu daň.stratu, ktorá vznikla aj počas odpočtu predchádz.straty.
Podľa § 52 ods.8 zákona o dani z príjmov ustanovenie §30 sa použije na straty, ktoré môže daňovník odpočítavať prvý krátpo nadobudnutí účinnosti zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, aj ked boli vykázané pred nadobudnutím jeho účinnosti. Nepíšeš v ktorom roku bola daňová strata vykázaná.
JeannyK
02.12.05,16:20
Dobrý deň, mám podobný aj keď nie celkom problém s nepreinvestovaním straty. Stratu umorenú v roku 2004 / jedná sa o tretiu pätinu, respektíve tretiu časť straty z roku 2001/ nedokážem preinvestovať do konca roku 2007, nakoľko v roku 2006 chcem uzavrieť živnosť. Bude ju potrebné v DP za rok 2005 pripočítať? Ja by som ju vedela preinvestovať, ale už nebudem existovať.
Skúsi niekto poradiť, ďakujem
Milan Benka
02.12.05,16:49
Ak máš "právneho" nástupcu, tak záväzok preinvestovať už odpočítanú stratu môže prevziať on.
Milan Benka
02.12.05,17:00
Do konca roka sme povinni preinvestovat uplatnenu danovu stratu, to sa nam nepodari, t.z., ze ju budeme musiet pripocitat k zakladu dane, viem mi niekto poradit, do ktoreho riadku v dan. prizani PO sa to ma uviest?
Keďže tlačivo na prizn. DP by sa nemalo meniť, tak by som to dal na r. 180.
Tweety
02.12.05,17:08
Keďže tlačivo na prizn. DP by sa nemalo meniť, tak by som to dal na r. 180.
Ale môže sa, v našom štáte a pri našej legislatíve je všetko možné, aj nemožné sa stáva možným.:rolleyes:
Naši poslanci radi menia na poslednú chvíľu.:cool: l
Milan Benka
02.12.05,17:17
Podľa posledných info z parlamentu už by to malo ostať tak, ako to je, ale nikdy nehovorme nikdy, poslancom sa naozaj nedá veriť.
Tweety
02.12.05,17:21
Podľa posledných info z parlamentu už by to malo ostať tak, ako to je, ale nikdy nehovorme nikdy, poslancom sa naozaj nedá veriť.
No ja nechcem aby menili po uplynutí roka pravidlá roka predchádzajúceho, to som napísala len tak, ako príklad nedávnej minulosti. :cool:
Krtko
24.01.06,10:06
Chcela by som obnoviť túto tému, a poprosiť o odpoveď niekoho, kto má takúto skúsenosť, prípadne je doma v zamotaných daňových problémoch, napr. Richard?? , pretože na daňovom úrade mi povedali, že zákon na takýto prípad nemyslel.
Mám známeho, ktorý podnikal na živnosť, v roku 2002 vykázal v DP stratu, v roku 2003 vytvoril zisk a uplatnil si stratu vo výške 1/5, ktorú mal následne preinvestovať počas 3 nasledujúcich rokov. Nedarilo sa mu a v roku 2004 /2.7./ prerušil /pozastavil/ živnosť a odvtedy je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný.
Čo teraz treba urobiť s tou 1/5 (činí to 113 000,-Sk), aby to bolo v súlade so zákonom o DP. Keďže sa mu nedarilo, túto sumu nepreinvestoval, v roku 2006 to je tretí rok a nevieme čo s tým urobiť.
Vopred ďakujem !
infoziadatel
27.01.06,13:50
Prosím Vás poraďte mi. Umorovala som stratu za rok 1999 a to v pomerne v 1/5 (10 557,-SK) v roku 2000, 2001, 2002 ,2003 nič a piatu časť v roku 2004. V roku 2002 som kúpila majetok za 49 200SK. Môžem to brať ako celé preinvestovanie straty?
Ďakujem Z
apo
28.01.06,15:44
Podľa mňa zákon o dani z príjmu veľmi presne hovorí ako sa postupuje pri nepreinvestovaní straty (hovoríme o stratách okolo rokov 1999 - 2002.

Ja som nikdy nebol formalista, dôležité bude, aby sa zvýšil základ dane, a ak nie so istý priložím písomný dokument ktorý vysvetlí môj postup. Ak sa úradníkom nebude páčiť zatelefonujú, napíšu a formálna stránka sa napraví.

apo
janasl
07.02.06,13:33
1)a čo ak bola preinvestovaná len časť , napr.50000,- z 200.000,-. Treba už umorenú stratu pripočítať celú k daňovému základu t.j. 200.000,-?
2)Ešte mi nie je celkom jasné, ak sme umorili prvýkrát stratu v DP za rok 2003 a podmienka znie: treba preinvestovať do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet pomernej časti straty, potom to v našom prípade je 1x DP za rok 2003
2x za rok 2004 a 3x v DP za rok 2005, čiže mali sme preinvestovať do konca roku 2005.
Chápem to správne?????
infoziadatel
16.02.06,13:13
Prosím Vás kam sa uvedenie suma nepreinvestovanej straty v podvojnom účtovníctve. Do ktorého riadka sa uvedená suma uvádza???
Ďakujem Z:mad:
apo
16.02.06,13:24
Prosím Vás kam sa uvedenie suma nepreinvestovanej straty v podvojnom účtovníctve. Do ktorého riadka sa uvedená suma uvádza???
Ďakujem Z:mad:

Položme si otázku kde v účtovníctve dáme preinvestovanú stratu.

Odpoveď: nikde splnili sme povinnosť, ku ktorej nás zaviazal zákon o dani z príjmu.

Odpoveď na Vašu otázku: Tiež nikde, iba v daňovom priznaní si zvýšime základ dane.

Moja rada nie je výsledkom praktickej skúsenosti, ale určite by som takto postupoval.

Pozdaravujem.

apo
infoziadatel
16.02.06,13:32
Ano apo iba v daňovom priznaní budeme mať pripočitateľnú položku, a pýtam sa na ktorom riadu daň.priznanie sa výška nepreinvestovanej straty uvede?
Dík Z:D
apo
16.02.06,14:23
Ano apo iba v daňovom priznaní budeme mať pripočitateľnú položku, a pýtam sa na ktorom riadu daň.priznanie sa výška nepreinvestovanej straty uvede?
Dík Z:D

Ak Ťa nič lepšie nenapadne tak kľudne do R180. Tento riadok je univerzálny, pri daňovej kontrole objasníš, že si tam uviedol sumu nepreinvestovanej straty je to OK.

Je možné, že je na to určený aj iný riadok, ale to už bude vyplývať z prechodných ustanovení zákona o dani z príjmu, lebo povinnosť nepreinvestovanú stratu dodaniť je dnes už iba v zákone z ktorého platia len niektoré ustanovenia práve cez tie prechodné uvedené na konci zákona a to sú riadne skryté míny.


Teda bez zbytočného špekulovania použil by som riadok R180.

apo
Vianocka
16.02.06,14:59
Vyska nepreinvestovanej straty ide do r. 180 danoveho priznania. Udaj mam potvrdeny priamo zo skolenia.
janasl
21.02.06,11:45
Súhlasím s vyššie uvedenými príspevkami - určite do r.180 daňového priznania.
Ale stále ma mätie moja otázka, na ktorú mi bohužial zatiaľ nikto neodpovedal?
Možno sú to banálne otázky, ale mne pomôžu......
1)ak som preinvestovala len 50.000,- z celkovej straty 200.000,-, kolko si k ZD pripočítam? len rozdiel 150.000,- alebo celú stratu 200.000???
2)strata za rok 2002, prvýkrát umorená r.2003 - podmienka preinvestovania musí byť splnená do konca roku 2005? Je to prosím správne?
3)Môžem Za preinvestovanie pokladať aj obstaranie osobného auta ešte podľa starého lízingu v r.2003 i keď do konca roku 2005 nebude zaradené v našom majetku? - Bude odkúpené a do nášho majetku zaradené až v roku 2006...
Vladimír Ozimý
21.02.06,12:37
ano pokial preinvestujete stratu do troch rokov aj po castiach tak ste splnili podmienku.....

s tym uplatnenim podla mna navysujete len o vysku nepreinvestovanej straty to jest 150000 Sk.
janasl
21.02.06,12:58
Ďakujem za odpoveď
a ako je to s tým leasingom, keď auto do konca roku 2005 nebude v našom majetku, môžem to považovať (už splatenú časť z leasingu) ako preinvestovanie? Nejako sa mi to stále nezdá...