Božka č.1
08.01.11,14:15
Osob.auto Opel Astra som si kúpila 24.08.2010 na lízing, splácam ho a zaradila som ho do užívania až 15.12.2010. Lebo som na to zabudla. Ale keďže si chcem uplatniť aj odpisy, chcem to tak to dorobiť a prihlasiť aj auto na cestnú daň. No teraz neviem, ži si môžem uplatniť odpisy nel za ten posledný decembrobý mesiac, alebo od dátumu kúpi auta, t.j. od 24.08.2010.
Tak teraz koľko? 5 alebo 1 mesiac?
alicacka
08.01.11,13:23
Pri leasingu je deň zaradenia dátum uvedený na protokole o odovzdaní a prevzatí vozidla. Ak si auto kúpila 4.8., dátum prvého použitia na podnikanie - /teda na Dú ho prihlásiš dňom 5.8./ je 5.8. keďže to je deň nasledujúci po dni zaradenia vozidla. Čo sa týka odpisov, tiež sa sleduje protokol o odovzdaní a prevzatí. Keďže je to august, tak od augusta ho môžeš " leasingovo" odpisovať.
Božka č.1
08.01.11,13:27
Prepáč, ja viem, ale ja som ho zabudla prihlásiť 05.08.2010, tak som to urobila dodatočne až 15.12.2010. (Vieš, aby som splnila 30 dňovú lehotu) Tak odpisovať ho môžem od kedy? Do nákladov môžem dávať bločky a všetko ostatné od zaradenia no odpisy za koľko mesiacov. 1 alebo 5 mesiacov???
alicacka
08.01.11,13:34
Predpokladám, že auto si využívala na podnikanie od dátumu kúpy, takže si myslím, že by si ho mala prihlásiť spätne, aj keď sa nevyhneš následnej pokute.Tak by bolo jasné, že odpisuješ 5 mesiacov.
Božka č.1
08.01.11,13:36
Prosím ťa, napíš či môžem dať odpisy za 1 alebo 5 mesiacov. Zaradiť by som ho mohla v auguste ale neposlala som oznámenie na daňový úrad preto ho musím zaradiť až v decembri. Aj kvôli cestnej dani. A preto neviem či odpisy od augusta, alebo od decembra.
marjankaj
08.01.11,13:36
Prepáč, ja viem, ale ja som ho zabudla prihlásiť 05.08.2010, tak som to urobila dodatočne až 15.12.2010. (Vieš, aby som splnila 30 dňovú lehotu) Tak odpisovať ho môžem od kedy? Do nákladov môžem dávať bločky a všetko ostatné od zaradenia no odpisy za koľko mesiacov. 1 alebo 5 mesiacov???

To nie je zaradenie do používania, to je iba oznamovacia povinnosť. Podľa toho sa vypočítava daň z motorových vozidiel. Do nákladov môžeš dávať všetko odkedy ho používaš na podnikanie. Teda od augusta 2010.
alicacka
08.01.11,13:37
Ešte by som doplnila, že auto odpisuješ počas trvania leasingovej zmluvy. Keby si teraz odpísala len 1 mesiac, tak by si neodpísané 4 mesiace odpisovala kedy? Už po skončení leasingovej zmluvy ?
Božka č.1
08.01.11,13:39
Práve že som ho nepoužíala, mala som ešte staré auto, ktoré som mala len v súkromnom vlastníctve a používala som PHM aj amortizáciu a teraz by som naň chcela zrušiť cestnú daň a začať používať na podnikanie to nové auto. Staré z daňového úradu odhlásim a nové prihlásim. Tým pádom mám nárok na odpis len na jeden mesiac? Len za december?
marjankaj
08.01.11,13:43
Predpokladám, že auto si využívala na podnikanie od dátumu kúpy, takže si myslím, že by si ho mala prihlásiť spätne, aj keď sa nevyhneš následnej pokute.Tak by bolo jasné, že odpisuješ 5 mesiacov.

Ak to zmeníš na august hrozí ti pokuta
zákon o správe daní a poplatkov 511/1992
§35
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 66,38 € a najviac 3319,39 €; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 6,63 €, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) s výnimkou podľa písmena d) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 66,38 € a najviac 3319,39 €; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 6,63 €, ak ide o fyzickú osobu.
Božka č.1
08.01.11,13:44
Ja sa len bojím, či náklady z odpisov za všetky 5 mesiace si môžem dať do nákladov, ak som daň.úradu oznámila užívanie auta až od decembra. Či mi za tie 4. mesiace náklady nevyhodia z nákladov?
marjankaj
08.01.11,13:44
Práve že som ho nepoužíala, mala som ešte staré auto, ktoré som mala len v súkromnom vlastníctve a používala som PHM aj amortizáciu a teraz by som naň chcela zrušiť cestnú daň a začať používať na podnikanie to nové auto. Staré z daňového úradu odhlásim a nové prihlásim. Tým pádom mám nárok na odpis len na jeden mesiac? Len za december?

Ak to chceš urobiť takto tak odpisuješ iba december 2010 a aj náklady iba za december. Veď píšeš, že si ho nepoužívala.:eek:
alicacka
08.01.11,13:45
V tomto prípade by som podala dopyt na DRSR, nech sa vyjadria, keďže ako som už vyššie uviedla, auto prihlasujeme v prípade leasingu dňom nasledujúcim po dni odovzdania a prevzatia, a ty si tak neurobila. Ty však uvádzaš, že aj keď si ho kúpila, ale nepoužívala si ho vôbec, ak dobre chápem, teda ani na podnikanie. A na DÚ prihlasujeme vtedy, keď ho začíname používať na podnikanie. Na druhej strane však pri leasingu je rozhodujúci Protokol o odovzdaní a prevzatí, takže ti žiaľ neviem poradiť, zaujímalo by aj mňa, čo na to DR SR.
alicacka
08.01.11,13:46
Áno Marjanka, to som uviedla vyššie, že jej hrozí pokuta, avšak pri leasingu podľa môjho skromného vedomia, je smerodajný protokol o odovzdaní a prevzatí. Tak teraz neviem.
Božka č.1
08.01.11,13:47
Veď práve a preto som si myslela, že radšej ožialim 4. mesiace odpisov ako pokutu. Proste môžem nechať v účtovníctve tak, že auto kúpim v auguste, zaradím v decembri a oznámim tiež v decembri a pritom si nárokujem náklad za odpis len za december ?
Bude to tak pre DÚ v poriadku?
alicacka
08.01.11,13:51
Vždy je lepšie dať menšie náklady, ako riskovať, že si dala viac a DÚ ti to vyhodí.:rolleyes:
Božka č.1
08.01.11,13:55
Ďakujem.
Božka č.1
08.01.11,13:56
Ďakujem a prosím ťa, ako tam dávaš tých nie smailíkov ale chmurodošíkov?
cloe
08.01.11,13:58
Osob.auto Opel Astra som si kúpila 24.08.2010 na lízing, splácam ho a zaradila som ho do užívania až 15.12.2010. Lebo som na to zabudla. Ale keďže si chcem uplatniť aj odpisy, chcem to tak to dorobiť a prihlasiť aj auto na cestnú daň. No teraz neviem, ži si môžem uplatniť odpisy nel za ten posledný decembrobý mesiac, alebo od dátumu kúpi auta, t.j. od 24.08.2010.
Tak teraz koľko? 5 alebo 1 mesiac?

Ja osobne by som išla za správkyňou dane, povedala by som, že na Oznámení... som sa pomýlila v dátume, opravila to a zaradila by som ho 24.8.2010. V citovanom paragrafe o pokute sa píše, že "môže" udeliť, takže tá pokuta nie je celkom istá. V určitých prípadoch je tu slovíčko "udelí" a tu už musí DU pokutu vyrúbiť.
Aj daňováci sú ľudia, tak sa skús dohodnúť;)
marjankaj
08.01.11,13:58
Ďakujem a prosím ťa, ako tam dávaš tých nie smailíkov ale chmurodošíkov?

Keď píšeš príspevok(klikni na cituj) a vpravo ich máš na výber :)zlezaradil:D:(:mad::---mimotemy:o:confused:;):rolleyes::cool::eek::mee:
alicacka
08.01.11,13:58
No, na to som prišla aj ja len teraz. Keď dáš "odpovedať" a potom nie "odoslať", ale "formátovať odpoveď", tak tam máš ponuku tých chmurodošíkov - ako to voláš ty.
marjankaj
08.01.11,14:01
Ja osobne by som išla za správkyňou dane, povedala by som, že na Oznámení... som sa pomýlila v dátume, opravila to a zaradila by som ho 24.8.2010. V citovanom paragrafe o pokute sa píše, že "môže" udeliť, takže tá pokuta nie je celkom istá. V určitých prípadoch je tu slovíčko "udelí" a tu už musí DU pokutu vyrúbiť.
Aj daňováci sú ľudia, tak sa skús dohodnúť;)

Ak im príde zhora nariadenie, že musia pokutovať čo sa dá, tak nič nenarobí. Ale 6,63 € nie je likvidačné, hoci by mohli aj viac, to záleží od nich.
Božka č.1
08.01.11,14:05
:)Ešte raz ďakujem :)
ladyrs
08.01.11,14:08
Prosím vás, ako je to s odpisovaným OMV,keď sme to kúpili nie na lízing,ale na úver v decembri ? Vtedy môžem za rok 2010 odpísať 1/4 z OC ? Ďakujem.
Božka č.1
08.01.11,14:11
Ja si myslím že áno, ale tiež musí byť zaradené a ohlásené v decembri.
alicacka
08.01.11,14:14
Áno môžeš odpísať 1/4-inu. Nezabudni prihlásiť na DÚ do 30 dní od začatia používania auta na podnikanie a samozrejme nezabudni zaradiť do majetku - ale to je už asi samozrejmé, keďže ho chceš odpisovať.;)
marjankaj
08.01.11,14:15
Ja si myslím že áno, ale tiež musí byť zaradené a ohlásené v decembri.

A hlavne musí byť používané na podnikanie v tom decembri.

Pozri zákon o dani z príjmov.


§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
marjankaj
08.01.11,14:20
Veď práve a preto som si myslela, že radšej ožialim 4. mesiace odpisov ako pokutu. Proste môžem nechať v účtovníctve tak, že auto kúpim v auguste, zaradím v decembri a oznámim tiež v decembri a pritom si nárokujem náklad za odpis len za december ?
Bude to tak pre DÚ v poriadku?

Veď tých 6,63 ťa nezabije. A možno sa na to aj vykašlú.:confused:

Veď sa opýtaj správkyne.
ladyrs
08.01.11,14:20
Ďakujem. Používané na podnikanie bolo v decembri, tak isto aj oznámené na DÚ k DzMV, len k zaradeniu som sa zatiaľ nedostala. Ale určite to zaradím do 12/2010. Ešte raz vďaka.
alicacka
08.01.11,14:22
:)Ak je t naozaj len 6,63, tak sa oplatí spätne prihlásiť, keďže si budeš istá v tom, že si môžeš uplatniť 5 mesačné leasingové odpisy.:cool:
marjankaj
08.01.11,14:24
Ďakujem. Používané na podnikanie bolo v decembri, tak isto aj oznámené na DÚ k DzMV, len k zaradeniu som sa zatiaľ nedostala. Ale určite to zaradím do 12/2010. Ešte raz vďaka.

Tipnem si 31.12.2010:---
ladyrs
08.01.11,14:24
Prihlásené už je, pretože niekedy v minulosti sa mi už bohužiaľ stalo, že som jednak aj pozde dostala podklady /TP atď/ a potom som o pár dní prešvihla lehotu 30 dní..... a pokuta /vtedy 2000 SK nás neminula..../
Ďakujem aj tebe za pomoc.
alicacka
08.01.11,14:26
Ďakujem. Používané na podnikanie bolo v decembri, tak isto aj oznámené na DÚ k DzMV, len k zaradeniu som sa zatiaľ nedostala. Ale určite to zaradím do 12/2010. Ešte raz vďaka.

Ty ho môžeš zaradiť skôr ako začneš používať na podnikanie - zaradenie /do majetku podnikateľa/ a použitie na podnikanie /to sa týka DÚ/ sú dve rôzne veci. V majetku ho môžeš mať a pritom nepoužívať na podnikanie, tak ako si to uviedla aj ty, že si kúpila auto, ale si ho ešte na podnikanie nepoužila - zato v majetku si ho mohla mať.:)
ladyrs
08.01.11,14:29
ee, nie je to môj prípad, pretože auto sme hneď začali využívať, ako bolo kúpené, pretože staré sa už predalo skôr, takže ho aj zaradím normálne dňom prevzatia.... inú vec nebudem v decembri zaraďovať, takže v pohode tam môžem dať skutočný dátum prevzatia/kúpy.
marjankaj
08.01.11,14:32
:)Ak je t naozaj len 6,63, tak sa oplatí spätne prihlásiť, keďže si budeš istá v tom, že si môžeš uplatniť 5 mesačné leasingové odpisy.:cool:

Ak si auto od augusta používala na podnikanie, tak si tie odpisy môžeš uplatniť.
Ty neprihlasuješ auto. Iba oznámiš od kedy sa používa na podnikanie, a na základe toho platíš daň z motorových vozidiel. Na iné to oznámenie neslúži, iba aby vedeli aká bude výška dane z motorových vozidiel, a prípadná pokuta(v tomto prípade 6,63 €)
To všetko by ti tvoja správkyňa vedela povedať, lepšie. Sú rozdiely na rôznych DÚ, aj keď by nemali byť.
alicacka
08.01.11,14:38
ee, nie je to môj prípad, pretože auto sme hneď začali využívať, ako bolo kúpené, pretože staré sa už predalo skôr, takže ho aj zaradím normálne dňom prevzatia.... inú vec nebudem v decembri zaraďovať, takže v pohode tam môžem dať skutočný dátum prevzatia/kúpy.

Prepáč, zmýlila som si ťa s Božkou.:D
ladyrs
08.01.11,14:41
Prepáč, zmýlila som si ťa s Božkou.:D

To je v pohode. Som rada, že na tejto stránke vždy nájdem riešenie, stále sa nájde ochotná dušička, ktorá poradí. Lebo niekedy aj zdanlivo banálne veci sa zdajú na prvý pohľad nevyriešiteľné. Ďakujem všetkým.
ada159
12.01.11,08:48
V tomto prípade by som podala dopyt na DRSR, nech sa vyjadria, keďže ako som už vyššie uviedla, auto prihlasujeme v prípade leasingu dňom nasledujúcim po dni odovzdania a prevzatia, a ty si tak neurobila. Ty však uvádzaš, že aj keď si ho kúpila, ale nepoužívala si ho vôbec, ak dobre chápem, teda ani na podnikanie. A na DÚ prihlasujeme vtedy, keď ho začíname používať na podnikanie. Na druhej strane však pri leasingu je rozhodujúci Protokol o odovzdaní a prevzatí, takže ti žiaľ neviem poradiť, zaujímalo by aj mňa, čo na to DR SR.


Viete už nejaké vyjadrenie? Toto by zaujímalo aj mňa.
kylie
03.03.11,09:06
Dobrý deň.Prosím o radu. Auto živnnostník kúpil 4.11.2010. OC je cca 11.500. Bude ho splalácať tromi splatkami. Prvá uhradená 4.11.2010 je 3 500 Eur. Na polícii bolo auto prihlásené 18.11.2010 na IČ0. Ale na daňový ho nahlásil až k 1.1.2011. Cestná daň za 2010 teda nebola uhradená. Má nárok na odpis za rok 2010? A v akej výške? Možem to urobiť tak, že auto začal používať až v 2011 ale prvý odpis bol už v 2010?
Vopred Vám ďakujem za radu
KEJKA
03.03.11,18:09
asi ťažko-ak urobíš odpis, je jasné, že si ho používala.
DPPO a DMV sú nezávislé dane, takže urobiť to môžeš.