suzika1979
08.01.11,16:16
ahojte poradaci, pisem v mene mojej mamy, ktora je zamestnana a chcela by opatrovat mojho otca,teda svojho manzela,ktoremu odrezali nohu a teraz nie je schopny sa sam o seba starat. mama by rada dala vypoved vo svojej praci,ak by opatrovanie bolo brane ako normalny pracovny pomer. ako je to teraz po novom? moze clovek opatrovat svojho rodinneho prislusnika a normalne za to dostavat plat a mat hradene odvody...proste vsetko tak isto ako to ma teraz u svojho zamestnavatela ?
Mária27
08.01.11,20:40
Nejde o zamestnanie, matka môže poberať peňažný príspevok na opatrovanie podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (§ 40). Keďže je v ňom viac príspevkov, prikladám ho (neviem, či sa v tomto roku mení).
Bude aj povinne dôchodkovo poistená podľa zákona 461/2003 o sociálnom poistení (§ 15).

§ 40 zákona o peňažných príspevkoch
Peňažný príspevok na opatrovanie
(7) Peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 111, 32 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu
(15) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom;29) vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

§ 15 z. o sociálnom poistení
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu35) a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne podľa osobitného predpisu35a) v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),
Xanti
08.01.11,20:45
ahojte poradaci, pisem v mene mojej mamy, ktora je zamestnana a chcela by opatrovat mojho otca,teda svojho manzela,ktoremu odrezali nohu a teraz nie je schopny sa sam o seba starat. mama by rada dala vypoved vo svojej praci,ak by opatrovanie bolo brane ako normalny pracovny pomer. ako je to teraz po novom? moze clovek opatrovat svojho rodinneho prislusnika a normalne za to dostavat plat a mat hradene odvody...proste vsetko tak isto ako to ma teraz u svojho zamestnavatela ?
mimotemy tomu zvýraznenému nie celkom verím, aj ked zo začiatku to tak je. No ked si sám zvykne na novú situáciu, čo nastala po operácii tak sa postará sám o seba. Ak ho začnete ľutovať a obskakovať ho, tak veľmi dlho nevydrží, opustí sa ... a ...

Skúste zatiaľ nežiadať o opatrovateľský príspevok, dajte mu čas aby sa vyrovnal so situáciou. Vystriedajte sa pri ňom, pomôcť mu treba trošku ale nie úplne.
suzika1979
09.01.11,13:20
problem je,ze nema sa kto pri nom striedat.vsetci pracujeme a ja som este aj tehotna,takze ho nemozem dvihat.mame nedaju volno v praci,preto jej napadlo taketo riesenie
Xanti
09.01.11,13:21
Suzika,
prečo dvíhať? Má amputovanú nohu jednu alebo dve? V ktorej časti? Kde dvíhať?
suzika1979
09.01.11,13:24
za odpovede dakujem,budem jej to tlmocit,ona ma plat okolo 350 eur,on je uz v predcasnom dochodku
suzika1979
09.01.11,13:27
ma amputovanu jednu nohu pod kolenom,ale sa uplne opusta,nema vozik,na barle sa nechce ucit...asi budeme musiet byt na neho fakt tvrdsi...sak uz ani na wc nwchcw chodit,ale chce kyblik
Xanti
09.01.11,13:30
ma amputovanu jednu nohu pod kolenom,ale sa uplne opusta,nema vozik,na barle sa nechce ucit...asi budeme musiet byt na neho fakt tvrdsi...sak uz ani na wc nwchcw chodit,ale chce kyblik
Určite tvrdší treba byť,
skúste si požičať od niekoho vozík, nech sa presunie sám. Opúšťa sa a nebojuje, to nie je naozaj dobré. A mám pocit, že opatrovateľský pri takom postihnutí by možno mame ani neschválili.
BXLmiami
09.01.11,13:32
Ak zostanete s ním doma,bude to ešte horšie.Teraz treba aby ste boli nekompromisní a jednali s ním ako so zdravým človekom,od ktorého sa očakáva,že sa vzchopí a bude sa starať o rodinu aj nadalej.Pomohli by antidepresíva.
suzika1979
09.01.11,13:34
myslela som si to...bola by skoda davat kvoli nemu vypoved. aj som sa mame cudovala,ze sa chce pre neho obetovat,ked ju cely zivot len tyral. ale to je ina tema.velmi pekne vam dakujem,idem jej zavolat.
suzika1979
09.01.11,13:35
ps: on sa o nasu rodinu nikdy nestaral,ak neratam tu "vychovu" ked dosiel opity domov...ale nechce sa mi spominat
Xanti
09.01.11,13:36
Suzika,
BXLmiami píše dobre, treba ssa k nemu správať ako ku zdravému. Samozrejme nenútiť ho k maratonu ale normálne o seba sa musí zvládnuť postarať.
Katy a R
09.01.11,13:47
Suzika .. a ešte jedna vec, príspevok na opatrovanie sa môže krátiť ... to záleží od výšky otcovho dôchodku. Ak má dobrý - môže výjsť aj NIČ (viď §40 ..)
(12) Ak je príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vyšší ako 1,3 násobku sumy životnéhominima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom,29) výška peňažného príspevku na opatrovanie podľa odsekov 7 až 9 sa zníži o sumu prevyšujúcu tento príjem; ak je fyzickou osobou s ťažkýmzdravotným postihnutím nezaopatrené dieťa,7) peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím prevyšuje trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.29)

.. v takom prípade je lepšie mať opatrovteľa dôchodcu - vtedy je príjem nepodstatný - aj keď príspevok je len 46,38% ŽM.
suzika1979
09.01.11,14:06
netusim aky ma dochodok...ale asi dost vysoky podla standardu v akom zije. s mamou neziju spolu...chvala bohu
xanti,mala som od teba ss,ale neotvorilo mi to. tu je na mna mail : suzika1979@azet.sk
dakujem,ahojte
Mária27
09.01.11,14:07
V § 20 je aj príspevok na asistenciu, to môže robiť niekto cudzí. Moc o tom neviem, preto som priložila zákon, aby si našli vyhovujúce paragrafy.
Katy a R
09.01.11,14:39
Ke´d už tu o tom píšeme ... Zámer bol taký - že príspevok na osobnú asistenciu by bol vhodný pre aktívnych ľudí (ktorí pracujú, chodia do školy, spoločensky aktívne žijú. Príspevok na opatrovanie by bol pre ťažšie postihnutých ľudí - napr ležiacich , alebo starších, ktorí už nechodia do práce.. a pod. Aspoň takto približne (berte s rezervou;)) nám to vysvetlila na jednom stretnutí "spolutvorkyňa" ešte starého zákona o soc pomoci (asi pred 10-11 timi rokmi to bolo).

Videla som síce už niekoľko posudkov ... ale fakt je ten - že na každom UPSVaR majú asi svoje "postupy" - aj keď usmernenia určite majú jednotné.

takže ešte pre Suzika - všetko záleží od toho - ako otca posúdia na UPSVaR (od jeho postihnutia). To, že ho mamka chce opatrovať - nie je rozhodujúce;). Popozerajte aj aké sú iné možnosti kompenzáciíí - čo by preňho bolo vhodné, ak by sa rozhodla o neho starať (možno ešte príspevok na prepravu:confused:...)
No a ešte existujú aj DSSky (domovy soc služieb).. :confused:
suzika1979
09.01.11,14:54
dik, vsetko si pozriem a budem tlmocit mame...ten prispevok na prepravu je zaujimavy,pretoze otca treba vozit na prevazy a kontroly a neviem naco este.. par razy do tyzdna,co nie je lacna zalezitost a neratam este cas,ked treba stihat do roboty,v ktorej nemaju pochopenie a ziadne priepustky sa nepraktizuju. o dsske otec nechcel ani pocut,ale sme mu vraveli teraz/bola som s nim pred chvilkou/ ze mu zozenieme take choditko a bude si trenovat svaly na rukach a ucit sa s tym chodit. vravela som mu,ze musi sa vzchopit,nema kto s nim ostat doma.
BXLmiami
09.01.11,15:53
Nech sa spýta,či prevazy nemôže robiť ošetrovateľská agentura doma a k lekárovi len raz za čas na kontrolu.Kopu vecí môžu robiť sestričky z ošetrovateľskej agentury,len si to treba žiadať.
suzika1979
10.01.11,09:18
dobry napad,vdaka