kiblika
08.01.11,17:06
Ahojte, potrebovala by som poradiť. FO účtujúca v PO platca DPH si kúpil laptop na splátky v počte 10 nes splátok + akontácia. Spolu za 500€. Kúpil ho mesiac pred tím ako sa stal platcom DPH. Podľa zákona má nárok na uplatnenie DPH.Na doklade kt má od splátkovej spoločnosti nemá nikde uvedenú výšku DPH. Moja otázka teda znie, spravím si ID kde naúčtujem v príslušných mesiacoch výšku splátky spôsobom

395 / 379 základ splátky MESACNEJ
343 / 379 DPH k splátke
501 RVE/ 395 majetok evidovaný , neodpisovaný
562 /395 výška mes, úroku,tú by som si ale v takomto prípade musela len vyrátať spôsobom cena PC -celkove zapl splátky - akontácia,
379 / 211 a toto by bola úhrada mes.splátky.

Neviem či na to idem správne :confused: . Ak nie ako teda by to malo byť správne. Ďakujem vopred za radu.
kiblika
08.01.11,16:35
POMÓÓÓÓC
veronikasad
08.01.11,16:48
Kúpil ho ako súkromná osoba (nepodnikatel) ?
kiblika
08.01.11,17:09
Asi tak nejak kúpil ho týždeň pred tým ako sa podnikatelom neplatcom DPH a krátko na to požiadal o platcovstvo DPH.No a preto som sa bola pítať kontrolorky na DÚ či si myslím správne že má nárok na plný odpočet DPH a potvrdila mi že má ako som si myslela, len že si má k tomu urobiť kartu majetku. To mi prišlo dosť čudné lebo odpisovať ho nebudem nesplna hodnotu 1700€, preto ho dám rovno do spotreby no na účet evidovaných RV,ale neviem si dať rady ako ho tam dostať :-(
kiblika
08.01.11,17:28
Komplikované ?
veronikasad
08.01.11,17:30
Komplikované ?
Ak by ho kúpil ako nepláca DPH - podnikatel, komplikované to nie. Uplatní si odpočet DPH z majetku pri registrácii - v prvom zdaňovacom období.

Napísala by som dotaz na drsr.
kiblika
08.01.11,17:45
Áno na toto som sa presne bola pítať a povedala že mám nárok ale ako to urobím? ked je to na splátky . Naúčtujem to jednorázovo na 501 /379 a potom tam už budem len párovať splátky oproti 379/211? Tak?
veronikasad
08.01.11,17:50
Áno na toto som sa presne bola pítať a povedala že mám nárok ale ako to urobím? ked je to na splátky . Naúčtujem to jednorázovo na 501 /379 a potom tam už budem len párovať splátky oproti 379/211? Tak?
Nevidím problém v splátkach (aj keď asi splátkové spoločnosti zmluvu so živnostníkmi neuzatvárajú), ale v tom, že zmluva bola uzatvorená s nepodnikatelom.
kiblika
08.01.11,18:03
Ved to ale prečo mi potom na DÚ povedala šefka DPH oddelenia že mám nárok ho uplatnit pri registrácií v plnej výške. No až tú kartu som nepochopila. Celé mi to je nejaké divné. Čo by si urobyla ty, ako by si to poriešila. Ďakujem
kiblika
08.01.11,20:29
A nedá sa to uplatniť podľa tohto :

§ 4
Základ dane


(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
kiblika
09.01.11,20:49
nájde sa niekto kto mi dá radu ?