zolo3
08.01.11,17:10
Zdravím,
chcel by som nadhodiť tému. Dnes som išiel do jedného nemenovaného obchodného reťazca, keďže je zima, naše cesty a parkoviská nie sú kvalitné a vodorovné dopravné značenie , ktoré je aj tak zodraté, pod vrstvou vody, blata a zvyškami snehu nevidno... Zaparkoval som na mieste medzi dve stojace autá. Pripomínam, že žiadna zvislá dopravná značka tam nebola... Vraciam sa z nákupu a z vedľa zaparkovaného policajného auta vybehne policajt a vyrútil sa na mňa s otázkami, či je to moje auto a žiadal papiere od auta a všetky moje doklady, ktoré som mu bez problémov predložil... Zrazu mi dal otázku, či viem, akého dopravného priestupku som sa dopustil. Moja odpoveď znela, nie, neviem... Zaparkoval som údajne na prechode pre chodcov... No to som nemal šancu vedieť, keďže vodorovná dopravná značka bola len sotva viditeľná pod blatom a nie je možné, aby som ju videl z auta... Teda nastoľujú sa tu otázky, je možné dať pokutu za parkovanie keď:
1. Vodorovné dopravné značenie nespĺňa normu a ešte aj to zbytkové vodorovne značenie, je pokryté vrstvou snehu vody a blata.
2. Nie je na takomto prechode pre chodcov zvislé dopravné značenie
3. Rád by som vedel, či takéto parkoviská a priľahlé komunikácie spadajú pod majetok obchodného reťazca a či má právo dopravná polícia vyberať pokuty na takýchto miestach?
Keď som sa opýtal policajta, prečo tam nie je zvislé dopravné značenie, on mi odpovedal otázkou, či to na prechodoch pre chodcov býva :DDD... Obišiel som s pokutou 60eur. Dal mi na výber, buď zaplatím pokutu na mieste, alebo ak nemám peniaze, že mi vypíše šek na pokutu a zoberie vodičský preukaz... Ale nedal mi na výber 3. možnosť. Moja chyba, že som o nej nevedel a to, nevyplatiť pokutu a spísať zápisnicu, že nesúhlasím s priestupkom a nie som si ho vedomý ... Ďalej by to išlo na prešetrenie... Rád by som vedel, čo sa dá, v takomto prípade robiť? Viem, že keď som podpísal pokutu, akoby som súhlasil s priestupkom, ale bolo to podpísané pod nátlakom, hore uvedených možností, ktoré mi policajt dal...
Pridávam ako prílohu fotku miesta, parkoval som pred modrým renaultom, ktorý pravdepodobne tiež dostal pokutu...

ďakujem za vaše rady :)
misomiso
08.01.11,16:18
Tak prechod rozhodne inac vyzera.
Tweety
08.01.11,16:19
Tak prechod rozhodne inac vyzera.
Ale, veď je vidieť pruhy a dokonca sú červenobiele.:)
video1983
08.01.11,16:28
no viem o pripade ked v autoskole na skuske zaparkoval vodic na parkovisku oznacenom ciarami na zemi ale boli pokryte snehom takze nebolo vidiet kde je presne miesto na parkovanie. no a zaparkoval cez ciaru policajt vystupil odhrnul sneh a chlapec nespravil jazdu, takze o com to je?? buzeracia nic ine!
v tvojom pripade je skoda ze si neuplatnil tretiu moznost ale ked si nevedel co uz
zolo3
08.01.11,16:32
Ale, veď je vidieť pruhy a dokonca sú červenobiele.:)
Je to detailná fotka a z auta nebolo možné vidieť pod tým všetkým snehom a blatom tie skôr by som to nazval vydraté biele fľaky a nie biele pásy... Myslím, keby ich bolo zreteľne vidno, nedostali by sme pokutu dvaja za priblžne pol hodinu...
Tweety
08.01.11,16:36
Je to detailná fotka a z auta nebolo možné vidieť pod tým všetkým snehom a blatom tie skôr by som to nazval vydraté biele fľaky a nie biele pásy... Myslím, keby ich bolo zreteľne vidno, nedostali by sme pokutu dvaja za priblžne pol hodinu...
Raz bolo v telke, že pani zaparkovala na vyhradenom mieste, rovnako označenom len vodorovne, bonzla ju jeho majiteľka ale nepochodila, pretože bolo zasnežené a vodička nemohla tušiť, že je vyhradené. Takže, s pokutou asi tak, ako sa ktorému strážcovi prisnije.
jelalim
08.01.11,16:39
Ja by som na daneho policajta poslal staznost (a napisal tam zhruba presne to, ako si napisal do tejto temy). Ved to nie je mozne aby pokutoval za to co nie je vidno.
misoft
08.01.11,20:44
Pokiaľ mi je známe, dopravné značenie (vodorovné i zvislé) musí byť jasné a zreteľné, inak takéto značenie je neplatné (Vyhláška 9/2009 Z.z. §8 >
(8) Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad.
Takže v tomto prípade je toto dopravné značenie nezreteľné a nejednoznačné a policajt udelil pokutu neoprávnene - teda prekročil svoju právomoc. Pokiaľ je foto dôkaz z inkriminovaného miesta, podať sťažnosť na Odbor vnútornej kontroly PZ pre podozrenie na prekročenie právomoci verejného činioteľa, pre neoprávnenú pokutu.