botka74
08.01.11,17:59
:)Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na konkrtny pripad, lebo mi zopár veci nie je uplne jasných.DPN som nepretržite od 28:4.2008, DPN som od 1.3.2010, mám status zamestnankyne od roku 2001, tc na RD s tretím dietatkom, retazovo.
a)ak by som po skoncení RD (3.10.2011)dostala výpoved zo strany zamestnavatela, plynie mi výpovedná lehota 3 mesiace, pocas ktorých nemusim chodit do práce a plynie mi priemená mzda a az po upl. VL dostanem odstupne?A v akej výške?Závisí to od kolektívnej, pracovnej zmluvy, alebo zo zákona?Ak by sme podpísali dohodu, dostávam, len odstupné, VL mi neplynie, vsak?
b)ak by som sa prihlasila na urad práce, tak dnom výpovede, resp.dohody alebo az po upl.VL?Splnam podmienky naroku na podporu v nezamestnanosti?Z statusu zamestnanca ano, ale z DPN(od 28.4.2008) tiež?Je mozné to scitat a dostat podporu z oboch poistení?
C)ak by som bola este pred ukoncením RD opat tehotná, musim to asi co najskor oznamit zamestnavatelovi, lebo ak to vie, nesmie ma vyhodit, vsak?Ak by som otehotnela po výpoveni, resp.dohode, som ochrannej lehote 8 mesiacov, dobre tomu po novom rozumiem, alebo sa nieco zmenilo?Zachytila som nejakých 42 dni, platí to aj pre tehotne maminy po prepustení, alebo skor iných davok?
d)ak by som isla na matersku este v roku 2011, splnam podmienku aj na výplatu materského z DNPO?Tusím je spomínaných 270, co splnam, ale v uplynulých 2 rokoch...dobre tomu rozumiem...?A rata sa rok 2010 a 2011?
e)ak by som bola na materskej od roku 2012,splnala by som narok na maetrskej z oboch poistení? Tieto dva pripady posledné by som sa chcela opýtat aj ak by som ostatla zamestnana aj ak nie(pre istotu)Ked som v ochrannej lehote, asi by to bolo jedno, nie?
f)este by som sa chcela opýtat na pripady, ked RD konci napr. v oktobri a dietatko je prijate do statnej skolky od septembra na plný pocet hodin?Hrozi nejake prerusenie poistení a odvodov?Ak dieta nastupuje 2.9., lebo 1.9 je statny sviatok, narok na RD este mám, plynu z toho aj vsetky záväzky statu a zamestnavatela?Alebo je lepsie sa dohodnut na adaptacný proces?Ak je bambulka narodená 3.10.a nastpila by 2.9. do skolky, musim nastupit do prace uz 1.10., vsak?Nie 3.10, lebo budem mat hluche obdobie 3 dni, dobre tomu rozumiem?
g)este jdna otazocka, že vraj tohoto roku uz moze plynut zaroven rD a PN?Ak by som bola PN napr. po operácii, bude mi plynut z DNPO aj zo zamestnania?Ako sa vlastne PN pocita?
Dakujem velmi pekne za odpoved... :D