KUTAC
08.01.11,18:46
Dobrý podvečer !
Chcel by som začať predávať na jarmoku (na púti) moje výrobky.
Jedná sa sošky anielov,ktoré na mieste (jarmok,púť) vyrobím a predám
Potrebujem na túto činnosť nejaké oprávnenie ,prípadne registračnú pokladňu?
Pred časom som videl na jarmokoch remeselníkov(kováčov,maliarov..) ktorý tvorili a predávali na mieste a žiaden nemal registračnú pokladňu

Velmi pekne Ďakujem za rady Martin Horinka
arizona
08.01.11,18:25
Dáša_
08.01.11,18:43
Prekopírujem z jednej diskusie (http://www.artmama.sk/vsetko-ostatne/zivnost/)


"Vložil(a) nericita, 13. Marec 2010 - 20:22

Môj manžel sa zaujímal o tento problém so založením živnosti a od Ministerstva financií dostal takúto odpoveď: pri ľudovoumeleckej výrobe nie je potrebná živnosť, lebo ide o zachovanie našich tradícií ( výrobky však musia zodpovedať slovenským tradíciám ) . A verte, že som nepočula že by mali títo výrobcovia živnosť. Jedine ak medovnikári alebo zdobičky vajíčok.
"


a z druhej diskusie: ( http://www.artmama.sk/vsetko-ostatne/registracna-pokladnica-prilezitostny-predaj-dielok )



Vložil(a) martinaj, 31. Marec 2010 - 8:59

* Všetko ostatné

Zdravím všetky kreatívne kočky, ktoré chcú príležitostne predávať svoje dielka na jarmokoch, trhoch a pod. Všimla som si, že viaceré z vás trápi to, či musia v takomto prípade používať registračnú pokladnicu a či by im prípadne hrozila pokuta, ak by ju nemali.

Na www.drsr.sk som zadala túto otázku:
Fyzická osoba - občan, ktorá nepodniká, ale venuje sa vo voľnom čase ručným prácam ako záľube, príležitostne predáva časť svojich výtvorov na inzerát. Ide o príležitostnú činnosť a teda príjmy z nej spadajú pod §8 (1) a) zákona o dani z príjmov. Nejde o podnikanie, pretože táto FO nepredáva svoje výtvory s cieľom dosiahnuť zisk, ale s cieľom uvoľniť si miesto v byte a zabezpečiť si návratnosť financií na materiál, pretože pre ňu je podstatná sama tvorivá činnosť, a nie jej výsledok. Chcela by svoje výtvory predávať napr. na vianočných trhoch alebo na jarmoku v stánku. Má povinnosť používať registračnú pokladnicu, keď nie je podnikateľským subjektom?

A dostala som takúto odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Registračnú pokladnicu je povinný používať pri úhrade v hotovosti daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb.

Ak daňovník nevykonáva činnosť na základe živnostenského oprávnenia ale ako príležitostný, náhodný príjem, nie je povinný pri predaji výrobkov používať registračnú pokladnicu.

odd MD aS DR SR
pracovisko Žilina


neviem, či to pomôže, možno by to chcelo znova nejaký dotaz na príslušné inštitúcie
kicikatika
08.01.11,19:51
poprosim kontakt na mail , dakujem!!!