keri
02.12.05,11:50
Dobry den,
to som uz zistila, ze do uctovnictva - rok 2005 (JU) mozno dat i vydavky za rok 2004 (zivnostnik uz vtedy nakupoval veci sluziace k podnikaniu, ale ZL ma od 01.01.2005). Ale moj problem spociva teraz v tom, ze:
- ako zapisat do pen. dennika tieto vydavky?

Tak ako vsetky ostatne nakupy za tento rok, tj. vydaj v hotovosti a prevazdkova rezia, nakup IM apod. alebo cez uzavierkove operacie cez ID?
Dakujem za radu.
renča1
02.12.05,14:45
podľa môjho názoru výdavky kúpené ešte pred založením živnosti sa účtujú k 1.1.2005. Najskôr si musíš naúčtovať príjem v pokladni, ako vklad FO, príjem neovplyv.základ dane. Potom sa budú v peňaž.denníku zapisovať tieto výdavky a to dátumom 1.1.2005.
Klára2
02.12.05,20:28
Podľa mňa sa zriaďovacie výdavky, teda výdavky pred vydaním ŽL zaúčujú 31.12. v rámci uzávierkových operácií. Pozor, ak ich súčet presiahne hodnotu 50 000,-, treba ich pdpisovať.
dvojka
06.12.05,09:48
V prípade, že chceš, aby sa aj vyplatili z pokladne, musíš urobiť najprv osobný vklad do pokladne a zúčtovať ich s dátumom 1.1.2005. Ak si ich vyplácať z pokladne nechceš, účtuješ ich až 31.12. v uzávierkových operáciách.
renča1
07.12.05,16:16
Dobry den,
to som uz zistila, ze do uctovnictva - rok 2005 (JU) mozno dat i vydavky za rok 2004 (zivnostnik uz vtedy nakupoval veci sluziace k podnikaniu, ale ZL ma od 01.01.2005). Ale moj problem spociva teraz v tom, ze:
- ako zapisat do pen. dennika tieto vydavky?

Tak ako vsetky ostatne nakupy za tento rok, tj. vydaj v hotovosti a prevazdkova rezia, nakup IM apod. alebo cez uzavierkove operacie cez ID?
Dakujem za radu.

Musím si svoj názor z príspevku č.1 opraviť. Našla som k tejto otázku odpoved. Pojem zriad.výdavky definujú predpisy o účtov.ako výdavky spojené so zriadením (založením) nového podniku. Zriadovacie výdavky sú v zmysle §22 ods.7 zákona o dani z príjmov považované za nehmotný majetok v prípade , ak sú vyššie ako 50 000,00 SK. Do tejto kategórie nehmotného majetku patria rôzne úradné poplatky, preukázateľ.výdavky na advokáta, komer.právnika alebo notára a iné úradné výdavky., výdavky na prac.cesty súvisiace so založením nového podniku, rôzne odmeny za práce a služby súvisiace so založením podniku napr. úverové analýzy, odmeny za sprostredkovanie atd. a iné výdavky, ktoré súvisia s budúcou činnosťou daňovníka. Medzi zriadovacie výdavky nie je možné zaradiť výdavky spojené s obstaraním dlhodobého hmot. a nehmotného majetku s obstaraním zásob, reprezen. a iné náklady, ktoré podľa zákona o dani z príjmu nie sú považované za daňové výdavky.
Pri daňovom posudzovaní vyššie uvedených výdavkov spojených so zriadením nového podniku bude sa postupovať nasledovne.
- V prípade , že tieto výdavky presiahnu sumu 50 tis. budú sa musieť premietnuť len prostredníctvom daňových odpisov.
- V prípade, že tieto zriad.výdavky v úhrne neprekročia sumu 50 tis., tieto výdavky uplatní medzi výdavky vynaložené na dosiahnutie , zabezpečenie a udržanie príjmov v rámci uzavierania účtov.kníh v r.2005. Klára 2 mala pravdu.